A mostani állás szerint úgy tűnik, a teljes keret nagy részét ki tudják helyezni, sok hitelintézet a forrás 100 százalékát folyósítani tudta, az MKB-nál viszont maradt meg belőle. Az OTP-nél is szinte a teljes keret elfogyott, csak a devizahitelek kiváltására szolgáló második pillérből maradt egy kevés, mivel néhány ügyfél az árfolyamveszteség növekedése miatt végül elállt a tranzakciótól.
A holnap induló, 2 ezer milliárd forintos keretösszegű második fázisról minden lapunk által megkérdezett hitelintézet úgy nyilatkozott, hogy részt kíván venni benne. Azt már lehet tudni, hogy a keret 90 százalékát új hitelként kell kihelyezni, régi hitel kiváltására csak a források 10 százaléka használható fel. Emellett az is biztos, hogy első körben 500 millió forintnyi kerettel indítja el az MNB a programot.
Bizonytalanságok viszont még vannak. „A terméktájékoztató végleges változatát még nem kaptuk meg” – közölte lapunkkal az UniCredit Bank. Ez az egyik oka annak, hogy a hitelintézetnél még nem tudják megbecsülni, mekkora volument folyósítanának az olcsó vállalati hitelből. A bank mindenesetre ezzel a hitellel is szeretné növelni a vállalati hitelpiacon elért, jelenleg 9-10 százalék közötti piaci részesedését. Az OTP az második fázis első körében felajánlott 500 milliárd forintos forrásból legalább 50 milliárdot le szeretne hívni, azt viszont kérdésesnek tartják a hitelintézetnél, a teljes 2 ezer milliárd forintos keretre lesz-e elég kereslet a 2,5 százalékos marzzsal is biztonságosan hitelezhető vállalati ügyfélkörben.
Számos pozitív változás azonban már látszik az új programban. „Az új szakasz hosszabb időt biztosít a források elosztására, ami véleményünk szerint megengedi majd, hogy a forgóeszköz-finanszírozási igények mellett nagyobb arányban szolgálhassunk ki beruházási igényeket is” – mondják a Citibank szakértői. Szintén a hosszabb határidőket emeli ki az FHB az egyik kedvező módosításként. A korábbi kvótarendszer eltörlése is pozitív fejlemény. „Az első fázisban ugyanis a nagyobb kvótát kapott bankoknál a kihelyezési kényszer nehezen indokolható üzleti stratégiákhoz vezethetett” – mondják a Budapest Banknál. Az UniCredit szerint az is hasznos módosítás volt a programban, hogy nem előírás többé a kkv-méret megtartása a teljes futamidő során, vagyis nem kell büntetéstől tartania annak a cégnek, amelyik a növekedési hiteltől túl nagyra nőne.
Az NHP-t igénybe venni nem tudó társaságok is hozzájuthatnak támogatott hitelekhez, köztük például a Magyar Fejlesztési Bank hitelprogramjaihoz, az Eximbank által refinanszírozott export-előfinanszírozáshoz, és a Széchenyi Kártya Program elemei is elérhetők számos cég számára.
Az NHP-t igénybe venni nem tudó társaságok is hozzájuthatnak támogatott hitelekhez, köztük például a Magyar Fejlesztési Bank hitelprogramjaihoz, az Eximbank által refinanszírozott export-előfinanszírozáshoz, és a Széchenyi Kártya Program elemei is elérhetők számos cég számára. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.