Az MTI-hez eljuttatott elemzés összeállítói úgy látják, hogy például a Lengyelországban és Csehországban meglévő strukturális előnyök a növekedés gyorsulását idézhetik elő 2014-ben és az azt követő években.
Az elemzésben Günter Hohberger, az Erste csoport kelet-közép-európai banki elemzője kifejtette: ezekben az országokban a bankok nyereségességére leselkedő veszélyek inkább a fiskális hatásokból, semmint a működésből adódhatnak, szó van ugyanis a bankadó bevezetéséről és a vállalati nyereségadó emeléséről. Magyarországon, Romániában és Szerbiában a fenntartható nyereség elérése terén a nagy kihívást a kockázati költségek visszavágása, valamint a növekedés, a kamatmarzsok, és a kockázati költségek közti egyensúly megtalálása jelenti - fűzte hozzá.
A második negyedévben a cseh GDP 0,6 százalékkal bővült negyedéves összevetésben és a tízéves államkötvények hozama is 2,44 százalékra emelkedett a közelmúltban, így a csehországi bankok jóval kedvezőbb környezetre számíthatnak 2013 második felében.
Az elemzés szerint Lengyelországban a (közintézményekkel együtt számolt) hitelállomány 2013 júliusában 3,7 százalékkal bővült az előző év hasonló időszakához képest, a lakossági állomány 3,3 százalékkal, a vállalati pedig 0,5 százalékkal nőtt éves összehasonlításban. A vállalati finanszírozás területén a beruházási hitelek állománya már második hónapja nőtt, azután, hogy hat hónapon keresztül csökkenést mutatott éves szinten. Mivel a fogyasztási hitelekkel kapcsolatos szabályozói magatartás tovább lazul, így a lakossági hitelezés a várakozások szerint az év vége felé fellendül. A vállalati hitelek terén várható növekedést a fogyasztás emelkedése, s az EU-s forrásokból finanszírozott projekteknek köszönhetően a beruházások bővülése segíti majd.
Az elemzés készítői úgy vélték: Magyarországon az üzleti környezet továbbra is visszahúzza a bankok nyereségességét, hiszen a nem teljesítő hitelek aránya (az úgynevezett NPL-ráta) a 2009 első negyedévében mért 4 százalékról 18 százalékra ugrott 2013 második negyedévére. Az utóbbi négy negyedévben lelassult az NPL-ráta emelkedése, de a tendenciát várhatóan nem erősíti a várható újabb devizahiteles mentőcsomag, amelynek még a részletei sem ismertek.
Az elemzés szerint a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja nyomán megélénkült a hitelkereslet a kis- és középvállalkozások körében. Az Erste elemzői szerint a hitelállomány 2013 egészében 2,5 százalékkal zsugorodik, az első félévi mintegy 6 százalékos csökkenés után. Jövőre 1 százalékos növekedés valószínűsíthető, amelyet újabb 3 százalékos bővülés követ 2015-ben.
A külső finanszírozást tekintve a magyar bankok az elmúlt öt év során megfelezték az anyabankoktól származó forrásbevonás mértékét. Július végéig a külső finanszírozási igény 26,8 milliárd svájci frankra, azaz 21,5 milliárd euróra esett vissza a pénzügyi válság kirobbanásakor tapasztalt 66 milliárd frankos, azaz 43 milliárd eurós csúcsról. Svájci frankban számolva a jelenlegi mérték megegyezik a 2004. évi mennyiséggel, forintban mérve pedig nagyjából a 2006. évi szinttel azonos (a forint azóta bekövetkezett gyengülése miatt).
A Magyarországon kiváltképp nagy kitettséggel rendelkező osztrák bankok időközben jelentősen lecsökkentették ennek arányát, így a helyi leányvállalataik már a helyi devizában kínált hitelekre összpontosítanak.
Romániában a hitelezési piacot az elmúlt időszakban a jelzáloghitelek bővítették, ezen a téren éves szinten 65 százalékos bővülés következett be. Összességében a fogyasztási hitelek a negatív tartományban maradtak: a kereslet lanyhulása miatt az állomány 8,9 százalékkal zsugorodott éves szinten, emellett a vállalati hitelek állománya is 2,7 százalékkal csökkent. A betétállomány növekedése pozitív tendenciát mutat, ugyanis a lakossági és vállalati betétek 1,6 százalékkal bővültek az év eddig eltelt időszakában, éves összehasonlításban pedig 2,9 százalékkal emelkedtek. A nem teljesítő hitelek aránya a 2012 végi 18 százalékról 20,9 százalékra nőtt a gyenge hitelezési tevékenységből adódóan.
Az idei első félévben a Romániában működő bankok 1,15 milliárd lej (285 millió euró) összesített nettó nyereséget értek el, szemben a 2012 hasonló időszakában jelentkező 200 millió lejes (44,8 millió euró) veszteséggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.