Mostanában a Szíriával kapcsolatos hírek okoznak áremelkedést a piacon, bár Szíria maga nem számít nagy kitermelőnek, napi kapacitása jelenleg már nem éri el a 100 ezer hordót sem – írja a USA Today. Korábban ez az ország naponta 400 ezer hordónyi kőolajat is képes volt a felszínre hozni. A kőolaj árát emellett az egyiptomi események is folyamatosan magasan tartják, a befektetők ugyanis aggódnak amiatt, hogy az események érinthetik esetleg a Szuezi-csatornán keresztülmenő hajóforgalmat is. Emellett Irakban is mindennaposak a zavargások, és Líbiában is visszaesett a kitermelés a magasabb bért követelő munkások sztrájkja miatt. Moammer Kadhafi rezsimjének idején, 2011 előtt még naponta 1,6 millió hordónyi kőolajat exportált az észak-afrikai ország, jelenleg alig 300 ezer tonna a napi kivitel.
Hogy lesz-e háború az Egyesült Államok és Szíria között, az még nem dőlt el. Migze Wu, az Oanda szingapúri brókercég stratégája szerint ennek egyre kisebb az esélye, mivel a lehetséges katonai szövetségesek szinte kivétel nélkül kihátráltak az USA mögül, így a szakértő nem is várja, hogy a múlt heti csúcsok megismétlődnek a fekete arany piacán. Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke viszont eltökélt a katonai akció indítása mellett, ehhez a Kongresszus felhatalmazására vár. Szakértők szerint Obama meg is kaphatja a képviselők jóváhagyását, ha nem így történne, hatalmas csorba esne az USA hitelességén. Mindenesetre amíg nincs meg a végleges döntés, a szakértők szerint volatilis maradhat a kőolaj ára, azt követően pedig a döntéstől függően indulhat el valamilyen irányba.
Ha háború lesz, akkor egyes iparági szakértők, mint például Michael Wittner, a Societe Generale elemzője szerint a fokozódó geopolitikai feszültségek akár újabb történelmi olajcsúcsot is eredményezhetnek a közeljövőben. A brent ára 2008 júliusában volt eddig a legmagasabb, hordónként 145,6 dollárt kellett akkor fizetni az energiahordozóért, Wittner szerint azonban nem kizárt, hogy most 150 dollárig is felmegy, ha a szíriai konfliktusok hatása átterjed a nagyobb kőolaj-kitermelő országokra, és akadozni kezd az ellátás. Az ár azonban a SocGen szakértője szerint sem marad tartósan magas, a dráguló kőolaj ugyanis azonnal a kereslet csökkenését eredményezi majd, ami végső soron negatívan hat majd az árakra is.
Az áremelkedésben alapvetően két tényező játszhat szerepet, az egyik a kőolaj árának emelkedése, a másik pedig a dollár/forint árfolyam alakulása. Az autósok számára ez utóbbi sem alakul kedvezően, az elmúlt hetet 223 forint alatt kezdte a dollár ára, ám tegnap már több mint 228 forintot ért.
Az áremelkedésben alapvetően két tényező játszhat szerepet, az egyik a kőolaj árának emelkedése, a másik pedig a dollár/forint árfolyam alakulása. Az autósok számára ez utóbbi sem alakul kedvezően, az elmúlt hetet 223 forint alatt kezdte a dollár ára, ám tegnap már több mint 228 forintot ért. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.