Az ukrán-orosz feszültség ismételt fellángolásával megint gyengülni kezdett a forint, ráadásul úgy tűnik, hogy az MNB tovább vágja a kamatot, így még inkább szűkülhet a többi deviza felé fennálló kamatkülönbözet (a lengyel alapkamat 2,5%). A kötvénypiacon is érezhető a hangulatromlás, a 10 éves állampapírokkal 5 bázispont emelkedés után 5,63%-on kereskednek. Az ÁKK ma 3 hónapos DKJ aukciót tart 11:30-kor, a meghirdetett mennyiség szokásosan 60 milliárd forint.
Nemzetközi helyzetkép:
Tovább fokozódik a helyzet Ukrajnában, az elnök ultimátuma lejárt, amit a szakadárok figyelmen kívül hagytak, így ellenük akár katonai akció is indulhat. A felkelők mögött a Nyugat hivatalosan is Oroszországot gyanítja, Putyin elnök pedig nem hajlandó nyíltan elítélni a kelet-ukrajnai eseményeket. A katonai akció tehát akár a két ország közötti háborúhoz is vezethet, ami tovább borzolja a kedélyeket. Mindezek ellenére jött egy kis fellélegzés az amerikai és európai tőzsdéken, de továbbra is törékeny a hangulat. A Dow 0,91%-ot, a Nasdaq 0,58%-ot, a S&P500 0,84%-ot emelkedett az amerikai kereskedésben, vagyis bár érezhetően jött egy kis fellélegzés, de a technológiai szektor még így is alulteljesítőnek számított.
A FTSE100 0,34%-ot, a DAX 0,25%-ot, a CAC40 0,44%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben. Úgy tűnik, kicsit megnyugodtak ma reggelre a kedélyek, mivel mind a WTI, mind az arany ára visszaesett a tegnapi nagy lendületvétel után. Mario Draghi hétvégi nyilatkozatát követően az euró gyengülése határozta meg a tegnapi kereskedést, de a 30 napos mozgóátlag 1,3822-nél elakasztotta az EUR/USD árfolyamát a csökkenésben. Ma reggelre azonban sikerrel törte át a mozgóátlag jelentette támasz, így az 1,38-as támasz szint letörésével próbálkozhat ma az árfolyam.
A WTI olaj 103,4 dolláron állt ma reggel annak ellenére, hogy a Brent jelentősen, 1,5 dollárral tudott drágulni. A befektetők szerint a növekvő amerikai nyersolajkészletek miatt ismét elválhat a két olajtípus ára. A piac 1,5 millió hordó készletnövekedésre számít.
Az arany esetében a csökkenő ukrán kockázat és az Egyesült Államok gazdasági adatai okozták az esést. A kiskereskedelmi forgalom 1,5 éves csúcsot ért el, ami megnyugtatta a kedélyeket. Ázsiában vegyes a kép, a kínai piacok szakadnak, a Hang Seng 1,3%-ot, a Shanghai index 1,1%-ot zuhant, miközben a japán Nikkei 0,4%-ot tudott emelkedni. A kínai részvénypiaci esést elsősorban likviditási félelmek okozták, miután a kínai jegybank bejelentette, hogy 172 milliárd jüant, átszámítva 28 milliárd dollárnyi likviditást von ki a bankrendszerből. A hírre a kínai bankok erőteljes eséssel reagáltak és a brókercégek esetében is egy profitrealizálás volt megfigyelhető a múlt heti meredek emelkedést követően.
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq pluszban, míg a DAX mínuszban volt.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az ukrán jegybank rendkívüli 300 bázispontos emeléssel 9,5%-ra emelte az alapkamatot. A nemzeti bank statisztikái szerint a betétkiáramlás márciusban is folytatódott, a betétek 5,9%-a hagyta el a bankrendszert. Az EU-s külügyminiszterek egyoldalú kereskedelmi kedvezményeket szavaztak meg Ukrajnának, amelyek várhatóan április 23-án lépnek hatályba. Bár az EU mérlegelte új orosz szankciók bevetését, erre azonban nem került sor, viszont újabb 4 orosz állampolgár került fel a vízumtilalommal és vagyonbefagyasztással sújtott személyek listájára.
Az USA-ban másfél éves csúcsra emelkedett a kiskereskedelmi forgalom múlt hónapban, az előző hónaphoz viszonyítva 1,1% volt a növekedés, miközben a piacon csak 0,8%-ot vártak. Ma az amerikai inflációs adatokra, illetve a New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser indexre figyelhetnek a piaci szereplők.
A munkanaphatással tisztított februári ipari termelés 1,7%-kal emelkedett az euróövezet egészében a tavalyi év azonos időszakához képest, ami meghaladta az 1,5%-os várakozást. Európában a ZEW intézet ma publikálja előremutató gazdasági indikátorait, melyek fontosak lehetnek piaci szempontból.
Az MNB mérlegének legfrissebb adatai szerint a kormányzati likvid tartalékok jelentős mértékben emelkedtek március végére, 1787,4 milliárd forintra, ami csaknem 1000 milliárd forintos növekedést jelent február végéhez képest és tavaly június vége óta a legmagasabb értéknek számít. Az emelkedés összhangban van a múlt havi 3 milliárd dollárt kitevő dollárkötvény-kibocsátással. Az MNB a beérkező devizamennyiséget forintra váltotta az államnak, valószínűleg azonban a piacon kívül, tehát a művelet nem befolyásolta a forint elmúlt hetekben látott erősödését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.