Minimális forintgyengülés látszott tegnap összességében nem következett be érdemi elmozdulás az EURHUF devizapárban. Ma a forintpiac is leginkább az EKB délutáni ülésére fókuszálhat. Az állampapírok másodpiacán sem látszott érdemi elmozdulás a referenciaszintekben. Ma kötvényaukciók lesznek, a 3, az 5 és a 10 éves papírból a felkínált mennyiség összességében 60 milliárd forint lesz.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az 1,38-as szintről, ahol jelenleg a 30 napos mozgóátlag is található tegnap lefordult az EUR/USD árfolyama, s ezt követően egészen 1,3767-ig esett. Ma reggel további dollárerősödés látható és már 1,376 alatt jár az árfolyam. A devizapár szempontjából kiemelt jelentőséggel bír az EKB mai ülése, ahol a múlt heti jegybankári kommentárok alapján akár egy monetáris lazítást célzó lépést is bejelenthet a jegybank (negatív overnight betéti ráta, sterilizáció megszüntetése), ez pedig a dollár további erősödésének irányába mutathatna. Az irányadó rátában (0,25%) nem vár változást a piac. A nap első felére unalmas, iránytalan kereskedés volt jellemző a tengerentúlon, de a nap végén meglódultak az indexek felfelé, így sikerült mérsékelt emelkedéssel zárniuk a napot. Az S&P500 index ismét történelmi csúcson zárta a napot (Dow 0,24%, Nasdaq 0,19%, S&P500 0,29%). A nyugat-európai börzék mérsékelt emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést (FTSE100 0,1%, DAX 0,2%, CAC40 0,1%). Ázsiában a Nikkei 0,8%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot emelkedett, míg a Shanghai index 0,6%-ot csökkent. Kisebb reformokat jelentettek be ma Kínában, így például csökkentik egyes kisvállalatok adóterhelését, a Kínai Fejlesztési Bank támogatni fogja az alacsony jövedelműek lakáshoz jutását, és fejlesztik a vasúthálózatot is. Az árupiacon a WTI ma reggel 99,2 dolláron állt, gyakorlatilag négy napja esik az árfolyam. A piac továbbra is az alacsonyabb kínai és USA keresletre számít. Az ukrajnai válság továbbgyűrűzésének lehetőségét a piac teljesen kiárazta. A piacot befolyásolták még a kedvező líbiai hírek, mely szerint ismét a teljes mennyiség közelébe emelkedhet a kínálat. Az arany esetében erős a spekuláció, hogy a fizikai kereslet ismét nőhet, elsősorban Kínából és Indiából, miközben az utóbbi napokban az ETF-ekben lévő arany mennyisége már nem csökkent, ami mutatja, hogy a spekulációs aranykereslet is stabilizálódott. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban az ADP jelentése szerint márciusban 191 ezer fővel nőtt a magánszférában foglalkoztatottak száma. Az adat csak enyhén múlja alul a piaci várakozást, és jó hír, hogy az előző havi adatot 139 ezer főről 178 ezer főre javították. Az ipari cikkek rendelésállománya 1,6%-kal nőtt februárban a piac 1,2%-os várakozásával szemben.
A HSBC módszertana alapján a kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser index értéke 51,9 pontra emelkedett márciusban a februári 51 pontos értéket követően, ami 4 hónapos csúcsnak felel meg. A kínai hivatalos statisztika (ami némileg eltérő módszertant használ) ugyanakkor azt mutatta, hogy 54,5 pontra csökkent a BMI értéke a februári 55 pontos érték után.
A KSH előzetes adatai alapján a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumenindexe februában 6,7%-os éves bővülést mutatott. A szám kedvezőbb lett a mi 5,8%-os várakozásunknál. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 8,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,4, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,4%-kal emelkedett az értékesítés volumene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.