Amerikában is jó volt a teljesítmény. Az S&P500 index visszaszaladt a 20 napos mozgóátlag fölé. Ugyanakkor a Nasdaq viselkedését továbbra is árgus szemekkel figyeljük, ugyanis könnyen lehet, hogy csak tető formációt hoznak létre az indexek, amely azt jelentené, hogy a nem túl távoli jövőben (1-2 hét múlva) újra jönne az öntés. Erre pedig a legjobb indikátor a Nasdaq viselkedése. Ezért ezt az indexet fogjuk árgus szemekkel figyelni az elkövetkező hetekben.
A magyar piacon nem várunk sok változást. Talán lehet egy kis emelkedés napközben, de az is valószínű, hogy a hosszú hétvége okán, sokan pozíciót is zárnak. Az pedig a tegnapi nap után, inkább vételi pozíciók zárást jelentené a mi olvasatunkban.
USA:
- A Dow 1,0%-ot, a Nasdaq 1,3%-ot, az S&P 500 pedig 1,03%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben.
- A tegnap megjelent Bézs Könyv mérsékelt gazdasági növekedésről számolt be 10 körzetben, míg kettőben (Cleveland-ben és St. Louis-ban) csökkenés volt tapasztalható. A jelentés szerint összességében az autóértékesítések, a szállítás, a pénzügyi szolgáltatások és az ipar esetében is javulás volt tapasztalható, míg az ingatlan piac jellemzésére a változatos kifejezést használták.
- Janet Yellen a New Yorki Gazdasági Klubban arról beszélt, hogy a teljes foglalkoztatottságot és az árstabilitást 2016-ban érheti el az amerikai gazdaság. A hosszú távú inflációs várakozásokkal kapcsolatban kifejtette, hogy nagyobb a valószínűsége annak, hogy a pénzromlás üteme a 2%-os jegybanki inflációs cél alatt marad, mint annak, hogy a cél fölé emelkedjen. A jelenlegi rendkívül alacsony inflációt az alacsony energia- és import áraknak tulajdonítja, melyek ideiglenes hatásúak lehetnek. Elmondta továbbá, hogy nem egy bizonyos adat, hanem az adatok széles köre alapján fognak döntést hozni a monetáris politika változtatásáról.
- Az Egyesült Államokban az ipari termelés 0,7%-kal bővült márciusban a várt 0,5%-os bővüléssel szemben, ugyanakkor a márciusban kiadott lakásépítési engedélyek száma csalódást okozott, ugyanis csak 990 ezer engedélyt adtak ki szemben a várt 1,01 millióval.
- A Google árbevétele 19%-kal 15,42 milliárd dollárra emelkedett, ami elmaradt a várt 15,62 milliárd dollártól. Az egy részvényre jutó eredmény 6,27 dollár lett az első negyedévben, míg az előzetes várakozás 6,42 dollár volt. A zárás utáni kereskedésben az eredmény publikálását követően 3,3%-ot esett a Google árfolyama.
- Piacnyitást megelőzően jelent ma a General Electric (EPS várakozás 0,32 dollár), a Morgan Stanley (várt EPS 0,6 dollár), a Philip Morris International (EPS várakozás 1,16 dollár), a Pepsi Co (EPS 0,75 dollár) és a Goldman Sachs (EPS várakozás 3,49 dollár) is.
- Makrofronton is számos adat fog megjelenni ma a tengerentúlról. 14.30-kor publikálják a friss munkanélküli-segély kérelmek számát, ami 315 ezer főre emelkedhetett a korábbi 300 ezerről, míg a tartós munkanélküli-segély kérelmek száma 20 ezer fővel 2,78 millióra emelkedhet.
- 15.45-kor a Bloomberg fogyasztói elégedettség és a Bloomberg gazdasági várakozások jelennek majd meg.
- Piaczárást követően pedig az AMD publikálja első negyedéves eredményét, amitől 0 centes profitot várnak az elemzők.
- Az amerikai tőzsde holnap zárva tart, de az európai piacoktól eltérően hétfőn már lesz kereskedés.
Európa:
- A FTSE100 0,65%-ot, a DAX 1,57%-ot, a CAC40 pedig 1,4%-ot emelkedett. Az erőteljes európai emelkedésből is kitűnt a FTSE MIB index, ami 3,45%-ot szárnyalt.
- Reggel 8 órakor megjelent a német termelői árindex márciusi értéke, ami év/év alapon 0,9%-kal csökkent, szemben a várt 0,7%-os csökkenéssel.
- Az európai részvénypiacok (London, Németország, Lengyelország, Ausztria és Csehország) jellemzően zárva lesznek pénteken és hétfőn is, így az első kereskedési nap kedd lesz, de az orosz és a török piac nyitva lesz.
- Gyenge lett az első negyedéves orosz GDP, ami negyedéves összehasonlításban 0,5%-kal csökkent, elsősorban a beruházások 4,8%-os visszaesése miatt.
Olaj, arany:
- Az elmúlt néhány napban jelentősen megnövekedett az arany volatilitása, és napon belül többször is áttörte a 200 napos mozgóátlagot, de nap végére mindig visszahúzták a szint fölé. Az arany árfolyama jelenleg a 200 és a 20 napos mozgóátlag közötti szűk 1300 és 1304 dollár közötti tartományban tartózkodik.
- Enyhén tovább emelkedett az olaj árfolyama, ami így már 104 dollár fölött jár.
Devizák:
- Tegnap egy erőteljes korrekciót láthattunk a forint árfolyamában, ami a 20 napos mozgóátlag alá esett. Ma reggel azonban már ismételten a rövidtávú mozgóátlag áttörésével próbálkozik a kurzus, amit követően könnyen a 308,4-es szintig emelkedhet a devizapár jegyzése.
- Tegnap csak minimálisan, ma már jelentősebben emelkedett az EUR/USD árfolyam értéke, ami ma reggel már 1,384-en áll. Technikai szempontból az 1,38-as szintről fordult felfelé az árfolyam, és jelenleg a 30 napos mozgóátlag fölött tartózkodik. Innen a technikai kép alapján könnyedén 1,39 környékéig emelkedhet a devizapár árfolyama.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot emelkedett, míg a Shanghai index értéke 0,2%-ot csökkent.
- A hongkongi tőzsde a húsvét miatt egészen keddig zárva tart, de a shanghai parketten zavartalanul lehet majd kereskedni az elkövetkező napokban is.
- A Samsung menedzsmentje szerint a Samsung Galaxy S5 készülék jobban debütált mint elődje, és többet adhatnak el belőle mint elődjéből, amiből egyébként az első hónapban 10 millió darabot értékesítettek. A kedvező eladásokat az is segíti, hogy 125 országban egyszerre kezdték el a készülékek értékesítését.
Határidős piacok:
- Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel, de a főbb piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.
Vállalati hírek:
- Az OTP ukrán leányvállalata kivonul a Krímből, és bezárja 8 ottani fiókját. Az orosz szabályozás életbe lépése után számos nemzetközi bankcsoport döntött hasonlóan. A legvalószínűbb forgatókönyvnek azt tartjuk, hogy a fiókokat az OTP orosz leányvállalata veszi majd át, ez azonban hosszabb időt igényel. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A MOL 95%-os tulajdonában álló TVK-nál már idén decemberben megindulhat a most épülő butadién gyár próbaüzeme. Korábban 2015 második felére várták az üzem indulását. A tervezettnél korábbi indulás pozitív hír, mivel a butadién magas marzsú termék, jelentős árfolyamhatásra azonban nem számítunk.
- Az ArcelorMittal átvette a Siemens Siloc logisztikai rendszerét, amely a késztermékeket kezeli. A Siemens Siloc rendszernek köszönhetően az acélgyártó pontosabb képpel rendelkezik a raktárkészletről és az aktuális munkafolyamatokról. Ráadásul így a kemencéket magasabb hőmérsékleten is lehet „etetni” az évi 40.000 fémlappal, amely szintén megtakarítással jár. A hír pozitív, de nincs jelentős árfolyamhatással egyik részvényre sem.
- A BASF speciális aminok (nitrogént tartalmazó szénhidrogén vegyületek) előállítására új gyárat épít fő telephelyén, Ludwigshafen-ben. Az új gyár 2015 végén kezdi meg a termelést, amely 12.000 tonna éves kapacitást jelent különböző amin vegyületekből, amelyet az autógyártástól, az agrárgazdaságon keresztül a gyógyszeriparig számos módon fel lehet majd használni. Az ok a megnövekedett európai kereslet az alapanyagok iránt. A hír pozitív, és jelzi, hogy egyre inkább magukhoz térnek az európai gazdaságok. Ugyanakkor a hírnek szerintünk nincs jelenős árfolyamhatása.
- Az európai autóeladások 10%-os emelkedést mutattak márciusban az előző év azonos időszakához képest, ami a hetedik emelkedő hónapot jelenti egyhuzamban. Az első negyedéves növekedés ennél némileg visszafogottabb, 8,1%, 3,35 millió eladott autóval. Kimondottan nagy volt a márciusi emelkedés az Egyesült Királyságban (+17,7%) és Spanyolországban (+10%). Az átlagtól elmaradva Németország 5,4%-ot, Olaszország pedig 5,0%-ot emelkedett. A márkák közül kiemelkedett a Renault, ami gyenge bázisról 29,4%-kal, a PSA csoport pedig 10,9%-kal emelkedett. A német presztízsmárkák a magasabb bázis eredményeként csak mérsékelten tudták növelni európai autóeladásaikat. A BMW 6%-kal, a Daimler 5,4%-kal, a Volkswagen 8,4%-kal növekedett. Az értékesítési adatok a klasszikus európai tömegmárkák árfolyamára lehetnek pozitív hatással, ahol az idei évben valószínűleg egy átárazódás fog lezajlani.
- A Reuters szerint a Thyssenkrupp 2 milliárd eurós keretösszegben 3 évvel megújította hitelkeretét. A korábbi hitelkeret ugyanakkor még 2,5 milliárd eurós volt, ami mögött valószínűleg a vállalat csökkenő eladósodottsági rátája áll. A hír kapcsán árfolyamhatásra nem számítunk, hiszen az elsősorban egy technikai jellegű lépés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.