A Nasdaq például végül nem tesztelte le a 200 napos mozgóátlagot, így jogos lehet az aggodalom, hogy még megteszi azt. Egy biztos. Mostanra a technológiai szektor eléggé túladottá vált, ami azt jelenti, hogy valószínűleg nem most kell eladási pozíciókat nyitnunk.
Ukrajnában megemelték a kamatot, amelyre megnyugodott a hrivnya árfolyama, ma reggel 12,7-t kell adni belőle egy dollárért. A jelentős kamatemelésre ez sovány reakció, de legalább megállni látszik a gyengülés. Ez enyhén pozitív lehet a tegnap agyoncsapott Richterre nézve, sőt az OTP-re is, hiszen mindkettő számára fontos a stabil, minél erősebb ukrán fizetőeszköz. Így ma megnyugvás jöhet a magyar piacon.
A DAX esetében a túladottságnak köszönhetően korrekciót láthattunk, de egyelőre ott sem beszélhetünk fordulatról. A 200 napos továbbra is potenciális célpont az elkövetkező napok távlatában, hiszen az erős rövidtávú túladottság ellenére nincs igazi felpattanás, vagyis az index továbbra is gyenge.
USA:
- A Dow 0,91%-ot, a Nasdaq 0,58%-ot, a S&P500 0,84%-ot emelkedett az amerikai kereskedésben, vagyis bár érezhetően jött egy kis fellélegzés a piacokon, de a technológiai szektor még így is alulteljesítőnek számított.
- A márciusi kiskereskedelmi forgalom 1,1%-kal növekedett az előző hónaphoz képest, miközben a várakozás csak 0,8% volt.
- A Citigroup 1,3 dolláros részvényenkénti eredményt publikált az első negyedévre vonatkozóan, szemben a várt 1,1 dollárral és az egy évvel korábbi 1,23 dollárral. A bank 673 millió dollárnyi hitelezési céltartalékot szabadított fel, miközben a hitelezési veszteségek is 2,4 milliárd dollárra csökkentek. A Bázel III. szabályok szerinti Tier 1 mutató értéke 10,4%-ra emelkedett.
- 14.30-kor a márciusi maginflációt fogják publikálni, amitől 1,6%-os értéket várnak az elemzők, míg az infláció ennél alacsonyabb, 1,4% lehet.
- Szintén 14.30-kor érkezik a New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index értéke, ami 8 pont lehet.
- Amerikai piacnyitást megelőzően a Coca-Cola és a Johnson&Johnson hozza nyilvánosságra negyedéves számait. Előbbitől 44 centes EPS-t, utóbbitól pedig 1,48 dolláros részvényenkénti eredményt várnak. Piaczárást követően publikálja első negyedéves eredményét az Intel és a Yahoo is. Mindkét cégtől 37 centes részvényenkénti eredményt vár a piac.
Európa:
- A FTSE100 0,34%-ot, a DAX 0,25%-ot, a CAC40 0,44%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben.
- Az ukrán jegybank rendkívüli 300 bázispontos emeléssel 9,5%-ra emelte az alapkamat nagyságát. A nemzeti bank statisztikái szerint a betétkiáramlás márciusban is folytatódott, a betétek 5,9%-a hagyta el a bankrendszert.
- Az EU-s külügyminiszterek egyoldalú kereskedelmi kedvezményeket szavaztak meg Ukrajnának, amik várhatóan április 23-án lépnek hatályba.
- Bár az EU mérlegelte új orosz szankciók bevetését, erre azonban nem került sor, viszont újabb 4 orosz állampolgár került fel a vízumtilalommal és vagyonbefagyasztással sújtott személyek listájára.
- Az euró zónában a munkanaphatással tisztított februári ipari termelés 1,7%-kal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest, ami meghaladta az 1,5%-os várakozást.
- 11 órakor német és euró zónás ZEW indexet fognak publikálni, a német értékre vonatkozó várakozás 51,5 pont.
Olaj, arany:
- Úgy tűnik, kicsit megnyugodtak ma reggelre a kedélyek, mivel mind a WTI, mind az arany ára visszaesett a tegnapi nagy lendületvétel után. Az olaj 103,4 dolláron állt ma reggel annak ellenére, hogy a Brent jelentősen, 1,5 dollárral tudott nőni. A befektetők szerint a növekvő USA nyersolajkészletek miatt ismét elválhat a két olajfajta ára, így a különbség ismét nőtt. A piac 1,5 millió hordó készletnövekedésre számít. Az arany esetében a csökkenő ukrán kockázat és az Egyesült Államok gazdasági adatai okozták az esést. A kiskereskedelmi forgalom 1,5 éves csúcsot ért el, ami megnyugtatta a kedélyeket.
Devizák:
- Mario Draghi hétvégi nyilatkozatát követően az euró gyengülése határozta meg a tegnapi kereskedést, de a 30 napos mozgóátlag 1,3822-nél elakasztotta az EUR/USD árfolyamát a csökkenésben. Ma reggelre azonban sikerrel törte át a mozgóátlag jelentette támasz, így az 1,38-as támasz szint letörésével próbálkozhat ma az árfolyam.
- A romló nemzetközi környezetben a forint gyengült az euróval szemben, és ez a gyengülés ma reggel is folytatódni látszik, ha csak mérsékelten is. Az EUR/HUF devizapár jegyzése reggel 8 óra körül 307,2 környékén alakult.
Távol-Kelet:
- A Hang Seng 1,3%-ot, a Shanghai index 1,1%-ot zuhant, miközben a japán Nikkei 0,4%-ot tudott emelkedni.
- A kínai részvénypiaci esést elsősorban likviditási félelmek okozták, miután a kínai jegybank bejelentette, hogy 172 milliárd jüant, átszámítva 28 milliárd dollárnyi likviditást von ki a bankrendszerből. A hírre a kínai bankok erőteljes eséssel reagáltak, és a brókercégek esetében is egy profitrealizálás volt megfigyelhető a múlt heti meredek emelkedést követően.
Határidős piacok:
- Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq pluszban, míg a DAX mínuszban volt.
Vállalati hírek:
- Martonyi János korábbi külügyminisztert MOL igazgatósági taggá jelölik a társaság soron következő közgyűlésén.
- A Magyar Telekom közzétette 2013-as auditált eredményét, mely lényegében megegyezik a már korábban publikált nem auditált jelentéssel.
- A Banco Bilbao bejelentette, hogy a jegyzési joggal rendelkezők (akik a jegyzési jogot osztalékként kapták) többsége élt az átváltási lehetőséggel, így a bank tőkéje 49,6 millió euróval emelkedik. Az új részvények kibocsátására még ebben a hónapban sor kerül. A Banco Bilbao-nál gyakori, hogy az osztalék egy részét ilyen opciós jog kibocsátásával fizetik ki.
- Banco Bilbao, Banco Santander: a spanyol bankok előzetes stressz tesztjére még a hónap végéig sor kerülhet, ami 16 hitelintézetet fog érinteni.
- Az E.ON összeolvasztaná a hagyományos és a megújuló energiatermeléssel foglalkozó üzletágát, ami csak belső szerkezeti átalakítást jelent.
- A hamburgi bíróság arra kötelezte a német hatóságokat, hogy fizessék vissza azt a 2,2 milliárd euró speciális atomerőmű adót, amelyet korábban beszedtek. A bíróság szerint ugyanis, míg az EU bírósága nem hozza meg a döntését, addig az adó nem illeti meg a német államot. Az EU bírósága 2015 második felében dönthet a kérdésben, így valószínűleg a most visszakerülő pénz nem növeli a cégek eredményét, hiszen az óvatosság elve miatt valószínűleg céltartalékba helyezik. Az E.ON az a cég, amelyik a legjobban jár, hiszen 1,7 milliárd eurót (részvényenként 85 cent, azaz 6,25%) kap vissza. A fenti ténynek köszönhetően a részvény tegnap, amikor a hír napvilágot látott csak kismértékben reagált, majd később az pozitív amerikai kiskereskedelmi adatokra jelentősebb árfolyam emelkedést láthattunk. Ma az általános pici hangulattal együtt mozog a részvény. Az atomerőmű adót egyébként még 2011-ben vezette be a német kormány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.