A német indexet szemlélve továbbra is azt látjuk, hogy jó állapotban van. Hamarosan új csúcsra kellene mennie, még akkor is, ha a mai napot gyengélkedéssel kezdi. Ez a csökkenés valószínűleg egész délelőtt kitart majd, és csak délután folytatódik a tegnap elindult emelkedés. Az S&P500 indexben nagyon hasonló formációt látunk, mint a DAX-ban, így néhány óra eltolódással hasonló viselkedésre számítunk.
A BUX esetében vegyes az érzésünk. Technikailag emelkednie kellene, de a hosszú hétvége előtt valószínűleg nem a „vételi” pozícionáltság lesz a meghatározó, így egy kissé vegyes a kép. A hullámzó piacon talán mégis a vevők győzhetnek a nap végére.
USA:
- Jó hangulatban telt a kereskedés a tengerentúli börzéken, az indexek mérsékelt pluszban zárták a kereskedést (Dow 0,52%, Nasdaq 0,73%, S&P500 0,46%).
- Két fontosabb makrogazdasági adat látott tegnap napvilágot: az S&P/Case-Shiller lakásárindex a várt 0,7%% helyett valamivel nagyobb ütemben, 0,8%-kal emelkedett februárban.
- A Conference Board fogyasztói bizalmi indexének áprilisi értéke megegyezik az előző havi 82,3 ponttal, ami elmarad a várt 83,2 ponttól.
- A Merck első negyedéves részvényenkénti tisztított profitja 88 cent volt, ami felülmúlja a várt 79 centet. A társaság árbevétele 10,3 milliárd euró volt, ami minimálisan gyengébb a piaci konszenzusnál. Tavaly 1 milliárd eurós költségcsökkentési programot hirdetett a társaság, aminek jegyében 8.500 főt bocsátottak el, és csökkentették a kutatás-fejlesztésre szánt összeget, melynek jótékony hatását már láthatjuk a mostani gyorsjelentésben.
- Az eBay 2,3 milliárd dolláros veszteséggel zárta az első negyedévet, ami egy közel 3 milliárd dolláros egyszeri adótehernek tudható be. Ennek kiszűrésével a társaság részvényenként 70 centes profitot realizált, ami 3 centtel haladja meg a piaci várakozást. Az árbevétel 14%-kal 4,26 milliárd dollárra bővült, ami szintén jobb, mint a 4,22 milliárdos piaci várakozás. A menedzsment előrejelzései csalódást okoztak, a negyedévre 4,33-4,43 milliárd dolláros árbevételt és 0,67-0,69 dolláros részvényenkénti profitot várnak, míg az elemzők 4,4 milliárdos árbevételre és 0,7 dolláros eredményre számítanak. Zárás után a részvény 4%-kal gyengült.
- A Twitter számait csalódással fogadták a befektetők, hiszen a felhasználók száma a vártnál kisebb mértékben nőtt (14 millióval 255 millió főre), míg az elemzők 16 millióra számítottak. Az árbevétel viszont némileg jobb lett: 241,5 millió helyett 250,5 millió dollár. A tisztított részvényenkénti profit -3 cent helyett 0 cent lett. Zárás után közel 9%-ot esett a papír árfolyama.
- Délután az ADP publikálja foglalkoztatottsági adatait, illetve a Fed kamatdöntő ülésének eredménye lát napvilágot, a piac a QE3 program további csökkentésére számít (55 milliárd dollárról 45 milliárd dollárra).
- Első negyedéves előzetes GDP adatot is publikálnak a tengerentúlról.
- Zárás után a Time Warner publikálja negyedéves számait.
Európa:
- Erőteljes emelkedéssel zártak tegnap a nyugat-európai börzék (FTSE100 1,04%, DAX 1,46%, CAC40 0,84%).
- A német inflációs adat gyengébb lett a vártnál: áprilisban 1,3% helyett 1,1%-kal emelkedtek az árak éves szinten.
Olaj, arany:
- A WTI 100,3 dollár volt ma reggel, a spekuláció a készletek növekedésére irányul. A becslések szerint az USA nyersolajkészlete 83 éves csúcsra nőhet a további 2,2 millió hordós bővüléssel. A kínálat 3 millió hordóval nőtt.
- Az arany befektetői elsősorban a Fed politikájára figyelnek. A várakozások szerint a Fed folytatja eszközvásárlási programjának kivonását, miközben az USA gazdaságáról érkező adatok továbbra is vegyesek.
Devizák:
- A tegnapi pozitív hangulatban nagyot erősödött a forint az euróval szemben, az árfolyam a 30 napos mozgóátlag 308,5-ös értékéig esett vissza. A pozitív hangulaton kívül a jegybanki kamatdöntést követő közlemény is segítette a forintot, ugyanis abból az volt kiolvasható, hogy a jelenlegi 2,5%-os alapkamattal nagy valószínűséggel megérkeztünk a kamatpálya aljához, és onnan csak a külső/belső körülmények megváltozása esetén fogunk elmozdulni.
- Amilyen nagyot emelkedett az EUR/USD árfolyama pénteken, olyan hirtelen esett vissza a tegnapi kereskedésben. A devizapár 1,3812-es árfolyamon zárta a tegnapi napot, ahonnan ma reggel ismét tovább erősödött a dollár, így reggel már az 1,38-as szintet tesztelte a kurzus, azonban a Fed döntését megelőzően várhatóan nem fogja áttörni a szintet.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,3%-ot, a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett, míg a hang Seng index 1,3%-ot zuhant.
- Gyenge makroadatok jelentek meg ma reggel Japánból. A márciusi előzetes ipari termelés a várt 7,2% helyett csak 7,0%-kal bővült az előző év azonos hónapjához képest. A megkezdett lakásépítések száma márciusban a várt 2,7% helyett 2,9%-kal esett vissza. Viszont a japán járműgyártás 14%-kal ugrott meg márciusban év/év alapon.
- A japán jegybank nem változtatott eddigi eszközvásárlási politikáján.
- Bemutatták azt a tervezetet, ami lehetővé tenné a Hong Kong-i és a shanghai tőzsde nagyfokú együttműködését, azáltal, hogy a megbízások továbbíthatóak lennének a tőzsdék között. A részletek bemutatása nem okozott különösebb mozgást a tőzsdén, sokkal erőteljesebb reakciót láttunk, amikor a hír először napvilágot látott.
Határidős piacok:
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel, de a főbb piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban vannak.
Vállalati hírek
- OTP, FHB: Ma 10 órakor hirdet ítéletet az Európai Bíróság a devizahiteles ügyben. Korábban a Kúria őszre halasztotta döntését, mert meg akarta várni a uniós bíróság állásfoglalását. A kormány majd csak a Kúria döntése után lép a devizahiteles ügyben.
- Ma tartja közgyűlését a PannErgy, a menedzsment osztalékfizetést nem javasol.
- A Banco Bilbao első negyedéves profitja 624 millió euróra zuhant a tavalyi 1,73 milliárd euróról, az eredmény viszont megfelel az elemzői várakozásoknak. A nem teljesítő hitelek állománya 6,6%-ra esett a decemberi 6,8%-ról, ez az első esett 2011 óta, hogy ez az állomány csökken. A nettó kamatbevétel 3,39 milliárd euró volt az első negyedévben, ami a negyedik negyedéves 3,76 milliárd eurónál és az egy évvel ezelőtti 3,62 milliárd eurónál is gyengébb. A Banco Bilbao Spanyolországból származó profitja 33%-kal 386 millió euróra esett az egy évvel ezelőtti szintről, a nem teljesítő hitelállomány pedig változatlanul 6,4% maradt. A BBVA legnagyobb profitot termelő (mexikói) leányvállalatának eredménye 5,7%-kal 452 millió euróra növekedett, ezzel szemben a Dél-Amerikából származó eredmény 19%-kal 244 millió euróra esett.
- Sajtóhírek szerint dúl a csata a Merck OTC üzletágáért az angol Reckitt Benckiser Group és a Bayer között. Így a vételár akár a 14 milliárd dollárt is meghaladhatja. Míg az előbbi cég tisztán késpénzes ajánlatot tett, addig a Bayer az onkológiai és az állategészségügyi üzletágát cserélné ki a Merck OTC üzletágára. Sőt, még az is lehet, hogy a fenti üzletágakban közös vállalatokat hozna létre a két cég, ugyanis a Bayer szerint ezek az üzletágai azok, amelyek önmagukban nem elég nagyok (?). Így az esteleges új entitások sokkal sikeresebben vennék fel a harcot az éleződő piaci versenyben. Nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a Bayer-nek sikere, új gyógyszerei vannak az onkológia területén. Ezért szerintünk inkább a közös vállalatok létrehozása lenne valószínű, ha a Bayer győzne a tenderen. Ez pedig egy újabb lökés lehetne az árfolyamnak. Persze sok múlik a részleteken is.
- Bár a BNP Paribas a vártnál jobb negyedéves adatokat tett közzé, a részvényárfolyam meredek eséssel reagált, miután a társaság figyelmeztette a befektetőit, hogy az amerikai jogi költségek meghaladják az 1,1 milliárd dollárt is, amit még tavaly képzett meg jogi céltartalékként. Az újabb jelentős céltartalék képzés lehetősége pedig negatívan hat a vállalat értékére. Az eljárást az amerikai szankciók (például Irán) megszegése miatt indították a bank ellen. Az adózott eredmény 1,67 milliárd euróra növekedett, ami 5,2%-os bővülés, szemben a várt 1,44 milliárddal. Az eredmény növekedését az is segítette, hogy 100%-ban visszavásárolták belga leányvállalatukat, a BNP Paribas Fortist. A BNP Paribas azt is bejelentette, hogy 100 millió eurós tartalékot képzett a kelet-európai helyzetre.
- A Daimler árbevétele és eredménye is felülmúlta a várakozásokat. Az árbevétel 29,5 milliárd euró lett, szemben a várt 28,3 milliárddal, ami 13%os növekedésnek felel meg, míg az EBIT eredmény a várt 1,71 milliárd euró helyett 1,79 milliárd euró lett. A negyedév során 566 ezer gépkocsit értékesítettek, ami rekordértékesítésnek felel meg, és 13%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. Az árbevétel a Mercedes márka esetében emelkedett a legjobban, ugyanis itt 21% volt a növekedés, ez részben a nagyobb mennyiségnek, részben a magasabb értékesítési átlagárnak (pozitív változás az értékesítési mixben és áremelés) köszönhető. Az adózott eredmény 1,09 milliárd euró lett, ami csaknem duplája az egy évvel korábbi 564 millió eurós eredménynek. A társaság megerősítette a 2014-es várakozásokat, és az év egészére nézve is jelentős bővülést vár a tavalyi évhez képest.
- Ezzel párhuzamosan a Daimler azt is bejelentette, hogy, több, mint 250 ezer gépkocsit hív vissza a hátsó lámpa elektronikai meghibásodásának lehetősége miatt.
- A Rolls-Royce Holding és a Siemens tárgyalásokat folytat a gázturbinák és kompresszorok (villamosenergia-termelő eszközök) gyártására szakosodott üzletág értékesítéséről. A Rolls-Royce megerősítette a hírt, hogy valóban eladná ezt a részlegét, de tárgyalások még folyamatban vannak, ezért részletekről nem beszéltek.
- A Total ma reggel közzétett első negyedéves eredménye gyengébb lett a vártnál. Az korrigált nettó eredmény 3,3 milliárd dollár lett a várt 3,39 milliárddal, és a tavalyi 3,7 milliárd dollárral szemben. Az eredmény csökkenésének elsődleges oka a finomítói üzletág gyenge teljesítménye, melynek operatív eredménye 21 százalékkal 324 millió dollárra csökkent. A kiskereskedelem üzletág üzemi eredménye is 21 százalékkal, 261 millió dollárra csökkent. Az előbbiben elsősorban a gyengébb finomítói kihozatal játszott jelentős szerepet, ugyanis tonnánként 6,6 dollárra csökkent az egy évvel ezelőtti 26,9 dollárról. A kitermelés 6%-kal, napi 2,179 millió hordóra csökkent tavalyhoz képest, ugyanakkor a várt 2,17 millió hordót enyhén meghaladta. Az elérhető átlagos szénhidrogén árak 5%-kal csökkentek, így a kitermelés üzletágban is 5%-os üzemi eredménycsökkenést láthattunk 3,09 milliárd dollárra, ami csak a költséghatékonyságnak köszönhetően lett „ilyen jó”. A cég a várakozásoknak megfelelő 61 centes évközi osztalékot jelentett be, amelyet a részvényeseknek még a május 16-i közgyűlésen jóvá kell hagyniuk. Ha ez megtörténik (ami valószínű), akkor ezt az összeget szeptemberben fizeti ki a társaság. A normális 61 centes osztalékkal pedig június 5-én lehetnek gazdagabbak a részvényesek. Összességében az egy részvényre jutó tisztított eredmény 14%-kal 1,07 euróra csökkent a tavalyi első negyedévhez képest. A várttól enyhén elmaradó eredmény enyhén negatívan hat az árfolyamra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.