A forintpiaci kilátások ezúttal rövidtávon is kedvezőek, egyelőre azonban nem számítunk komolyabb erősödésre, középtávon azonban folytatódhat a visszarendeződés. Ez elsősorban a kiváló külső egyensúlyi pozíciónak tudható be, a magas folyó fizetési mérleg (2,96 milliárd euró) és a befolyó EU pénzek (3,5 milliárd euró) jelentős segítséget nyújtanak a hazai fizetőeszköznek. A hazai kötvénypiacon tegnap minimális mozgások voltak mindössze, továbbra is 5,54%-on kereskednek a 10 éves papírokkal. A tegnapi diszkontkincstárjegy aukció ismét jól sikerült, 80 milliárd forint értékben adott el 3 hónapos papírokat az adósságkezelő, 2,73%-os átlaghozam mellett.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a dollár gyengülése tegnap is folytatódott, 1,376-ról 1,38-ig emelkedett az árfolyam. A reggeli órákban tovább emelkedett az EUR/USD devizakereszt, és 1,382 fölé kapaszkodott a kurzus. Jól teljesítettek a keddi kereskedésben a vezető tengerentúli indexek, az S&P500 új történelmi csúcsra tudott kapaszkodni (Dow 0,46%, Nasdaq 1,64%, S&P500 0,73%). A nyugat-európai börzék is jól teljesítettek a tegnapi kereskedésben (FTSE100 0,83%, DAX 0,5%, CAC40 0,81%). Emelkedni tudtak az ázsiai tőzsdék a hajnali kereskedésben (Nikkei 1,04%, Hang Seng 0,15%, Shanghai 0,37%). A Bank of Japan márciusi felmérésnek eredménye az inflációs várakozásokkal kapcsolatban kedvező, a megkérdezett cégek idén 1,5%-os jövőre pedig 1,7%-os emelkedéssel számolnak, ez pedig már közelíti a jegybank célját. Az árupiacon a WTI ma reggel 99,6 dolláron állt, főleg a lassuló kínai gazdaságnak és a növekvő nyersolaj készleteknek köszönhetően. A piac 2,5 millió hordó készletnövekedést vár Cushingban. Az ukrán helyzet is előtérbe került, miután az USA segítséget ígért az országnak. Az arany árára kedvezően hatott az élénkülő kínai fizikai kereslet. A lassuló ipari termelési adatok miatt ugyanis egyre több kínai befektető fordul az olcsóbbá váló arany iránt. Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban a Markit feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe márciusban 55,5 pont lett, ami megegyezik az előző havi adattal, miközben a várakozás 56 pont volt. Az ISM feldolgozóipari indexe a fentivel ellentétes képet mutat, 0,5 pontos emelkedés után 53,7 pontig emelkedett a mutató márciusban, de még így is elmarad a piac 56 pontos várakozásától.
Az eurózónában megjelent feldolgozóipari beszerzési menedzser index az elemzői várakozásoknak megfelelően 53 pont lett. A munkanélküliségi ráta 11,9 %-ra csökkent az előző havi 12%-ról, ami pozitív meglepetés, mert a piac nem számított csökkenésre. Németországban 6,8%-ról 6,7%-ra csökkent a mutató.
Magyarország aláírta Oroszországgal a paksi atomerőmű bővítés finanszírozására szolgáló 10 milliárd euró hitelkeretről szóló szerződést. Az államközi hitelt mér idén elkezdheti lehívni Magyarország, a hitelt 21 év alatt kell kifizetni, a törlesztés pedig az új ötös és hatos blook működésbe lépéséhez legközelebbi március 15-én kezdődik, de nem később, mint 2026 március 15-én. A kamat idéntől 3,95%, a törlesztés kezdetétől az első 7 évben 4,5%, a második 7 évben 4,8%, az utolsó 7 évben pedig 4,95%. A hitelkeret szerződést a hírek szerint egy éven belül fel lehet mondani. A hitel teljes lehívás esetén közel 10 százalékponttal dobná meg a GDP arányos államadósságot, mely most 84% körül mozog.
A magyar külkereskedelmi többlet 482 millió euró volt januárban, a végleges adatok szerint. Ez még az előzetesen publikált 461,4 millió eurós értéknél is magasabb, és 2,7-szerese a tavaly januári szufficitnek. Az export 3,1%-kal 6,64 millió euróra nőtt tavaly januárhoz képest, míg az import 6,14 millió eurón stagnált ebben az időszakban. Az exporton belül tovább nőtt az EU súlya (most 79,8%), hiszen a közösség felé irányuló kivitel 4,5%-kal nőtt, míg az EU-n kívüli 2,1%-kal csökkent. Az export közel felét adó gépek és szállítóeszközök volumene átlagnál jobban, 5,6%-kal bővült egy év alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.