A forint múlt héten ismét az erősödő trend irányába mozdult, a hétfői kereskedésben kissé korrigált. A forgalom az ünnepek miatt igen alacsony, a héten nem is várhatók nagy elmozdulások. A kötvénypiacon sem láthattunk nagy mozgásokat, ma indul meg a kereskedés az állampapír piacon. Az ÁKK ma szokásosan 60 milliárd forint értékű 3 hónapos diszkontkincstárjegyet kínál az aukción, a másodpiaci referenciahozam 2,67%.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD árfolyama 1,3816-ról 1,3793-ra, vagyis a 30 napos mozgóátlagról a 20 napos mozgóátlagig csökkent, így hajszálnyival az 1,38-as szint alá ért a devizapár árfolyama. A tegnapi kereskedésben is kimondottan jól teljesítettek a tengerentúli börzék, zárásig kitartott a jó hangulat (Dow 0,25%, Nasdaq 0,65%, S&P500 0,38%). A Dow Jones index komponensei vegyesen teljesítettek a Pfizer (2%) és a Merck (1,4%) volt a nap nyertese, a negatív oldalon pedig a Walt Disney-t (-1,1%) érdemes kiemelni. A nyugat-európai börzék tegnap és pénteken zárva tartottak, fontos makrogazdasági adat sem érkezett. Ázsiában a Nikkei 0,4%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, míg a Shanghai index 0,8%-ot esett. Jelentősebb makroadat nem jelent meg ma reggel Ázsiából. Az árupiacon a WTI kőolaj ma reggel 104 dollár fölött némileg volt. Az árfolyamra alig hatottak az ukrán eseményekről szóló hírek, ami inkább a Brent esetében volt emelő tényező. A WTI esetében az USA gazdasági kilátásai és a készletekről szóló hírek voltak meghatározóak: a múlt heti adatok a kereslet növekedésére utaltak, míg a készletek ismét emelkedhettek, a várakozások szerint 3 millió hordóval. Az arany 1.290 dolláron állt ma reggel, az árfolyamra pozitívan hatottak az ukrán válság elmélyüléséről szóló hírek, és megállították a múlt hét végi árfolyamesést. Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az USA-ban a „Leading Indicators” kompozit makromutató értéke márciusban a várt 0,7%-nál kissé nagyobb mértékben, 0,8%-kal emelkedett a megelőző havi 0,5% után.
A genfi megállapodások után sem enyhült a feszültség az orosz-ukrán konfliktusban, a harcok továbbra is folytatódnak Kelet-Ukrajnában a hadsereg és az oroszbarát szakadárok között. A genfi megállapodásban foglaltaknak egyelőre nem tett eleget Vlagyimir Putyin, orosz elnök, még mindig nem határolódott el nyilvánosan a fegyveresek tevékenységétől, és nem szólította fel őket a fegyverek beszolgáltatására és a középületek felszabadítására. Az amerikai külügyminisztérium pedig jelezte, hogy hamarosan Putyin is felkerülhet a szankciós listára, de még nem a közeljövőben.
Heti kitekintő:
USA: a hét hátralévő részében már nem várható túl sok makroadat a tengerentúlról. Ma a használt lakás értékesítések, holnap pedig az új lakás értékesítések márciusi adatát publikálják. Csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák mellett a tartós cikkek rendelésállományának márciusi adatát publikálják. A hét pénteken a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges áprilisi adatainak közzétételével zárul.
Európa: Európában a Markit szerdán publikálja a beszerzési menedzser index adatait. A német és az euróövezeti adatokat figyelik leginkább a befektetők.
Magyarország: mindössze egy makroadat lesz a héten, a KSH pénteken teszi közzé a január-márciusi foglakoztatottsági és munkanélküliségi adatokat. A piac figyelme inkább a jövő heti MNB kamatdöntésre, és az Európai Bíróság devizahiteles ügyben tett állásfoglalására irányulhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.