BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassult a hrivnya gyengülése

Belassult a hrivnya gyengülése az elmúlt napokban annak ellenére, hogy a déli és keleti határoknál forró a helyzet. Oroszbarát szakadár kisebbség pattogtatja az izmait, de valahogy senki nem veszi őket komolyan, pedig biztosak lehetünk abban, hogy fű alatt Moszkva fűti és segíti őket - írja az Erste elemzése

Ráadásul egyre többen aggódnak, hogy az IMF által kért kiigazító csomag nagyobb károkat fog okozni, mint azt korábban gondolták. Egy szó mint száz, messziről nézve úgy tűnik, hogy a majdnem 50 százalékos gyengülést követően a devizába beárazódtak a negatív hatások. A rubel sem néz ki jól, rövid erősödést követően újra gyengülni készül, legalábbis a grafikon alapján. Ezek pedig kedvezőtlenek az OTP-re és a Richterre nézve, s Damoklész kardjaként függ a cégek felett.

Az S&P500 elindult, hogy visszatesztelje a 20 napos mozgóátlagot, amely ma folytatódhat. A Nasdaq is hasonló cipőben jár. A DAX annak ellenére, hogy két nappal ezelőtt gyalázatosan viselkedett, tegnap nagyot pattant a támaszt jelentő 20 napos mozgóátlagról, és a hétfőn hagyott rés felé araszolhat a mai napon is (9608-9627). A BUX a 200 napos mozgóátlagot megcélozva szintén észak felé kacsingathat.

USA:
- Fontos makrogazdasági adatok nem zavarták meg a tegnapi jó hangulatot, az elmúlt napokban látott vesztes széria után végre emelkedéssel zártak a börzék (Dow 0,06%, Nasdaq 0,81%, S&P500 0,38%).
- A technológiai szektor ismét magához tért, a Facebook, a Google és az Amazon is 3 százalék körül erősödött.
- Az IMF jelentése szerint idén 3,6 százalék, jövőre pedig 3,9 százalék lehet a globális növekedés.
- Tegnap piaczárás után tette közzé első negyedéves számait az Alcoa. A vártnál nagyobb mértékben csökkenő árbevétel és a 276 millió dolláros átszervezési költségek miatt 178 millió dolláros veszteséget jelentett a társaság. Első hallásra nem túl fényesek ezek a számok, de a piac által sokkal inkább figyelt speciális tételek nélküli eredmény már 98 millió dollár, ami részvényenként 9 centet jelent. Ez gyengébb ugyan az előző évben publikált 11 centnél, de lényegesen jobb a piac által várt 5 centnél. Az Alcoa árbevétele 6,5 százalékkal 5,45 milliárd dollárra csökkent a tavalyi 5,83 milliárd után, és némileg elmarad az 5,55 milliárd dolláros várakozásoktól. A vállalat megerősítette a globális alumínium keresletre vonatkozó várakozását, amely 7 százalékkal bővülhet. A piac örült a vártnál jobb profitszámnak, így piaczárás után 2,6 százalékkal emelkedett a papír árfolyama.
- A minneapolisi Fed-elnök, Narayana Kocherlakota szerint a Fed nem tesz meg mindent, hogy minél több új munkahely jöjjön létre, és gyorsabban csökkenjen a munkanélküliségi ráta. A Fed elnök szerint túl gyorsan történik az eszközvásárlási program kivezetése. A legutóbbi Fed ülésen Kocherlakota volt az egyedüli, aki nem szavazta meg az eszközvásárlások 10 milliárd dolláros csökkentését.
- A Tesla bejelentette, hogy létrehoznak egy lízingprogramot, hogy modelljeiket elérhetővé tegyék a kis- és középvállalatok számára.
- A Bank of America bejelentette, hogy a tengerentúli leányvállalatoknál 3000 fős létszámleépítést terveznek.
- A héten több meghatározó társaság is fog jelenteni, pénteken a JPMorgan és a Wells Fargo teszi közzé negyedéves számait.

Európa:
- Mérsékelt eséssel zárták a nyugat-európai börzék a tegnapi kereskedést (FTSE100 -0,48%, DAX -0,21%, CAC40 -0,25%).
- Az IMF jelentése szerint a tavalyi 0,5%-os zsugorodás után idén 1,2%-kal, jövőre pedig 1,5 százalékkal bővülhet az euró zóna.

Olaj, arany:
- A WTI 102,3 dollárra gyengült ma reggel a tegnapi záróértékről, ami a legmagasabb olajár az elmúlt egy hónapban. A csökkenés azért következett be, mert a befektetők növekvő készletadatokra számítanak. Az USA nyersolajkészlete a várakozások szerint 380 millió hordó fölé nőtt a múlt héten. Líbiából is biztató hírek érkeztek, két olajkikötő a napokban indítja újra a működését, segítve az ország termelésének piacra jutását.
- Az arany 1.310 dollár körül mozgott, nem volt jelentős változás. A befektetők továbbra is a Fed politikájára koncentrálnak elsősorban.

Devizák:
- Az EUR/HUF árfolyam 307,67-ről jelentősen erősödött, és 304,98-on zárta a tegnapi kereskedést. Ma reggel egyelőre nem látható érdemi elmozdulás, az árfolyam változatlanul kissé a 305-ös árfolyam alatt tartózkodik. A forint következő fontos technikai támasza a 303,7-es árfolyam közelében húzódik.
- Ismét visszatesztelte az 1,38-as ellenállást az EUR/USD devizapár, ami korábban is egy erős szintnek bizonyult, most ráadásul itt húzódik a 20 és a 30 napos mozgóátlag is, ami tovább erősíti az ellenállást, így a technikai kép alapján egy lefordulás jöhet az árfolyamban annak ellenére is, hogy az EKB egyre későbbre várt beavatkozása inkább az euró erősödésének kedvez.

Távol-Kelet:
- A Nikkei 1,9 százalékot zuhant, míg az ázsiai piacok többsége emelkedést tudott felmutatni. A Hang Seng 0,9 százalékot, a Shanghai index pedig 0,1 százalékot emelkedett.
- A japán jegybank közleménye továbbra is mérsékelt növekedésről számolt be, ugyanakkor kiemelték, hogy a fluktuáció megnövekedett a fogyasztási adó megemelése miatt.
- A dél-koreai munkanélküliségi ráta 3,5 százalékra csökkent márciusban, ami a vártnál is nagyobb csökkenés, ugyanis az előrejelzések 3,6 százalékos értéket jeleztek elő.

Határidős piacok:
- A főbb határidős indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Vállalati hírek:

- OTP, FHB: A Magyar Nemzet értesülései szerint a Kúria csak ősszel dönthet az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések kérdésében. A Kúria korábban azt mondta, hogy megvárja az Európai Bíróság döntését, ami április 30-án esedékes. A kormány csak a Kúria állásfoglalása után tesz majd lépéseket. Arra számítunk, hogy addig még több adós lép be az árfolyamgát rendszerébe. A hírnek nincs érdemi árfolyamhatása.

- A Jutarnji List információ szerint Horvátország békülékenyebb lehet az INA ügyében, és az ország kompromisszumot kereshet a horvát olajtársaság irányításában. A mostani állapot ront az INA reputációján és üzlet környezetén. Mi új véljük, hogy igazából a tettek határozzák meg a kérdést. Kíváncsian várjuk, hogy ha Ivo Sanadert elítélik, valóban kompromisszumképesebb lesz-e Horvátország a MOL/INA ügyben.


- A PannErgy közzétette április 30-i közgyűlésének előterjesztéseit, melyből kiderül, hogy a menedzsment a vártnak megfelelően idén sem javasol osztalékfizetést.


- Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel az ANY Biztonsági Nyomda. A cég részvényenként 57 forint osztalékot fizet április 22-től kezdődően.

- A Google megállapodott az AXA-val, hogy 165 ezer négyzetláb (15 ezer négyzetméter) irodaterületet fog bérelni 15 éven keresztül az AXA ingatlan üzletágától az új King’s Cross iroda projektben, ezzel az irodaépület bérbe adottsága teljessé vált.

- A Banco Santander újságírói kérdésre elmondta, hogy a korábbi hírekkel ellentétben nem érdeklődnek Ausztria 4. legnagyobb bankjának, a Bawagnak a megvétele iránt, ugyanis az túl nagy lenne számukra, helyette kisebb eszközöket igyekeznek felvásárolni az országban.

- Jól haladnak a második észak-amerikai gyáregység előkészületei a BMW szerint, amire azért van szüksége a cégnek, hogy ki tudja elégíteni az autói iránti egyre nagyobb keresletet a régióban. A BMW egyik igazgatója szerint hónapokon belül meghozhatják a döntést az új beruházásról. A múlt hónapban már bejelentették, hogy 1 milliárd dolláros bővítést terveznek a dél-karolinai üzemükben, amely az átalakítás után a világ legnagyobb autógyára lesz.

- A Lufthansa pénzügyi igazgatója ismét megerősítette az idei évre vonatkozó profit várakozásokat, és 2015-re számítanak arra, hogy a Germanwings eredménye pozitívba fordulhat. A sztrájk meglátása szerint magas kétszámjegyű veszteséget okozott a társaságnak, vagyis valószínűleg a korábban felső becslésnek megadott 75 millió eurós kárhoz lehet közelebb a sztrájk hatása, ami negatív, de árfolyamhatása elhanyagolható.

- A kínai versenyfelügyelet is jóváhagyta a Nokia és a Microsoft közti tranzakciót, így minden akadály elhárult az elől, hogy ebben a hónapban lezárják a tranzakciót, és ezzel a Nokia megkapja mobilkészülék üzletágának 7,3 milliárd dolláros ellenértékét. A jóváhagyás egyik fontos feltétele volt, hogy a Microsoft vállalta, hogy nem emeli a szabadalmi díjakat a kínai mobilgyártók felé, így azok továbbra is versenyképesek maradhatnak. A hírre tegnap jelentősen emelkedett a Nokia árfolyama, ugyanis megszűnt az a minimális kockázat is, hogy a tranzakció esetleg meghiúsul a kínai hatóságok miatt. Az EU és az USA illetékes hatóságai már korábban jóváhagyták a felvásárlást.

- A Siemens 590 millió dollár értékű megrendelést kapott Szaúd-Arábiában, ami gőz- és gázturbinák, illetve generátorok telepítésére és karbantartására terjed ki. A hír pozitív, de csak mérsékelt árfolyamhatásra számítunk.

- A Saab vezérigazgatójának TV nyilatkozata alapján a társaság közel jár ahhoz, hogy megállapodjon a Thyssenkrupp Kockums nevű, tengeralattjárókkal foglalkozó leányvállalatának egyik üzemének megvásárlásáról, ahol a svéd hadseregnek állítanának elő tengeralattjárókat. A helyzet érdekessége, hogy a megbízás eredetileg a Kockums-é volt, azonban a költségmegosztási viták miatt végül mégis a Saab kapta a megbízást.

- A Goldman a korábbi vételről semlegesre rontotta az Unicredit részvények ajánlását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.