BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rosszul kezdődött a hét Ázsiában

Továbbra is feszült az orosz-ukrán viszony, de mivel Keleten a helyezet változatlan, ezért jelentősebb hatása jelenleg nincs az árfolyamokra. A hrivnya 11,5 környékén stagnál a dollárral szemben, és a rubel is 36 körül oszcillál. Ezek a szintek egy kicsit alatta vannak a március elején elért szinteknek. Vagyis ebben sincs jelentős változás - olvasható az Erste elemzésében.

A DAX és a BUX index is a 30 napos mozgóátlagra esett le pénteken, és innen próbálnak ma elrugaszkodni. Az S&P500 is a 20-30 napos mozgóátlagra esett pénteken, ahonnan megpróbálhat újra emelkedni. Kérdés, hogy ez tartóssá tud-e válni Ezt egyelőre nehéz megválaszolni. Sok minden múlik az orosz-ukrán viszony alakulásán, amely lehet, hogy csak az Ukrajnai kormányfőválasztásig lesz ilyen feszült, és utána valamiféle enyhülés jöhet. Persze nehéz az orosz politika fejébe belelátni. Ugyanakkor a negatív gazdasági hatások egyre inkább érezhetőbbek lesznek a lakosság körében, miközben a Krímmel kapcsolatos hurráoptimizmus pedig egyre halványabb lesz. Ez nem kedvez Putyinnak, hacsak nem készül háborúra. Akkor viszont még nagyobb bajba kerülhet gazdaságilag, hiszen a gazdasági szankciók tovább súlyosbodhatnak, és a tőkekivonás még nagyobb mértéket ölthet.

USA:
- Az orosz-ukrán feszültségek erősödése nem tett jót a tengerentúli börzéknek, a pénteki kereskedés nem sikerült túl fényesen. Nyitás után zuhanásnak indultak az indexek és látványos mínuszban zárták a napot (Dow -0,85%, Nasdaq -1,74%, S&P500 -0,83%).
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének áprilisi értéke jobb lett a vártnál, mert 83 pont helyett 84,1 pontra ugrott a mutató, ami 9 hónapja a legmagasabb érték.
- Pénteken a Ford Motors publikálta negyedéves számait, a tisztított részvényenkénti eredmény 25 cent lett az elemzők által várt 31 cent helyett. Az árbevétel a 34,5 milliárd dollárt felülmúlva 35,9 milliárd dollárra emelkedett.
- A Moody’s részvényenkénti profitja 1 dollár lett, ami 9 centtel jobb az elemzői várakozásoknál. Az árbevétel 4,8%-kal 676,2 millió dollárra emelkedett az első negyedévben.
- Obama pénteken a nyugati államok vezetőivel egyeztetett az Oroszország elleni szankciókkal kapcsolatban. Egyelőre nem született megállapodást, de a közeljövőben valószínűleg beutazási tilalmat fognak elrendelni a Putyinhoz közeli személyeknél.

Európa:
- Eséssel zárták a pénteki kereskedést a nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,25%, DAX -1,54%, CAC40 -0,79%).

Olaj, arany:
- A WTI ma reggel 101,3 dolláron állt. A Brent kőolajon tapasztalható felfelé nyomás a WTI-re is pozitívan hatott. A Brent elsősorban az orosz-ukrán feszültség miatt nőtt, a befektetők egy része szerint elkerülhetetlen lesz a szankciók bevezetése az oroszokkal szemben. Az amerikai hivatalnokok erre utaló megjegyzései pedig tovább emelték a Brent árfolyamát.
- A befektetők a válság miatt az aranyat is keresték, az elmúlt napok emelkedésének ez volt a fő oka. Az arany ma reggel 1.302 dollár körül stabilizálódott.

Devizák:
- A forint árfolyama pénteken 310 fölé is emelkedett. Részben a tovább fokozódó ukrán feszültségek, részben pedig az MNB csütörtöki bejelentése éreztette hatását, ugyanis a következő hónapokban a kéthetes kötvény átalakításának eredményeként rossz esetben akár 800 milliárd forint is elhagyhatja az országot, ez pedig gyengíti a forint árfolyamát. Ma reggel az EUR/HUF árfolyamában nincs jelentős mozgás, az kissé 310-es árfolyam alatt alakul.
- Az EUR/USD pénteki oldalazását ma reggel egy erőteljesebb dollárerősödés követte, aminek hatására az árfolyam 1,3823-ra csökkent, de összességében nem változott az a kéthetes trend, miszerint az EUR/USD árfolyam az 1,38-as szint környékén hullámzik.

Távol-Kelet:
- A Nikkei 1,15%-ot, a Hang Seng 0,37%-ot, a Shanghai index 1,3%-ot csökkent.
- Márciusban 11%-kal ugrott meg a japán kiskereskedelmi forgalom értéke a tavalyi év azonos időszakához képest, ami felülmúlta a 10,8%-os várakozást is. Hasonló mértékű emelkedésre 1997 óta nem volt példa, ugyanakkor az adat értelmezését nehezíti, hogy az adatot jelentősen megdobta az áprilisi ÁFA emelést megelőző előrehozott fogyasztás, ami különösen az értékesebb fogyasztási cikkek esetében lehetett jelentős.
- A Honda árfolyama annak ellenére esett 5%-ot, hogy a társaság első három hónapos profitja a tavalyihoz képest a gyenge jen és az ÁFA emelés miatt előrehozott vásárlások hatására megduplázódott. A társaság bejelentette, hogy az áprilissal kezdődő üzleti évben 3,87 millió gépkocsit szándékoznak eladni szemben a tavalyi 3,56 millióval.

Határidős piacok:
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.

Vállalati hírek:

- Az OTP közgyűlése megszavazta a részvényenkénti 145 forintos osztalékot, ami a bank saját részvényeit figyelembe véve 147 forintot tesz ki. A kifizetés június 10-én kezdődik.


- Az OTP ukrán leányvállalata az első negyedévben 678 millió hrivnya (13,4 milliárd forint) veszteséget termelt, ami elsősorban a megnövekedett céltartalékolásnak tudható be. A betétállomány 9,5 milliárd hrivnyáról 10,4 milliárd hrivnyára nőtt, ami pozitív fejlemény, hiszen az elmúlt hónapok eseményei után jelentős betétkiáramlásra lehetett számítani.


- Ma tartja közgyűlését az FHB. A korábbi évekkel összhangban a bank idén sem javasol osztalékfizetést.

- A Yue Yuen vállalat bejelentette, hogy 45 ezer alkalmazottjának mintegy 80%-a visszatért a munkába a több mint egyhetes sztrájkot követően. A hír pozitívan hathat a mai kereskedésben az Adidas árfolyamára, ami nagyot esett az elmúlt napokban a termeléskiesés miatt.

- A Bayer várakozások feletti negyedéves számokat publikált a reggeli órákban. A társaság nettó profitja 1,42 milliárd euró volt az elmúlt három hónapban, lényegesen meghaladva az 1,26 milliárd eurós várakozást. Az egy részvényre jutó profit 1,95 dollár volt 1,85 dollár helyett. Az árbevétel 10,6 milliárd dollárra emelkedett, 0,1 milliárd dollárral meghaladva az elemzői konszenzust. Az EBITDA 2,56 milliárd euró helyett 2,74 milliárd euró lett. A menedzsment megerősítette az idei évre vonatkozó előrejelzését. A Bayer már több mint egy éve jelezte, hogy az új gyógyszerei (a vérhígító Xarelto és az Eylea szemgyógyszer), illetve a mezőgazdasági részlege fogják támogatni a cég növekedését.

- A gyorsjelentéssel egyidőben napvilágot látott, hogy a Bayer vizsgálja a 10 milliárd dollárt érő műanyag üzletág értékesítését, hogy csak a magas jövedelmezőségű egészségügyi részlegre tudjon fókuszálni. A hírt egyelőre nem erősítették meg, de úgy tudni, hogy az Evonik Industries vegyipari vállalat érdeklődik a divízió iránt.

- A Nokia pénteken jelentette be, hogy lezárta a tranzakciót a Microsofttal, és ezzel a készülékgyártási üzletág átkerült a Microsofthoz. Egyúttal megfizetésre került az 5,44 milliárd eurós vételár is. A Nokia indiai gyára (mely eszközt az indiai adóhatóságok befagyasztottak) nem került át a Microsofthoz, azonban ebben az esetben egy együttműködési, lényegében bérgyártási megállapodásról döntöttek. A Nokia holnap fogja közzétenni negyedéves eredményét, és új stratégiáját, ami a hálózatfejlesztés köré fog épülni. Különösen érdemes lesz majd figyelni, hogy milyen osztalékfizetési politikát és részvény visszavásárlási programot indít a cég.

- Úgy tűnik a GE mellé a Siemens is beszáll az Alstom energetikai üzletágáért folyó harcba, így akár egy felvásárlási csata is kialakulhat. A Siemens akár 15,2 milliárd dollárt is hajlandó lenne fizetni a francia vállalat üzletágáért cserébe, részben készpénzben, részben pedig eszközcsere megállapodás keretében. A hírre tovább emelkedhet az Alstom árfolyama, ami a GE ajánlat hírére csaknem 10%-ot ugrott a múlt hét végén. Az eszközcsere megállapodás keretében a Siemens vasúthoz kötődő eszközeinek egy részét adná át. A megállapodás fontos része lehet a francia munkavállalók továbbfoglalkoztatásának garantálása is.

- A Siemens bejelentette, hogy május közepétől megszüntetné részvényeinek kereskedését a New York-i tőzsdén, miután az ottani forgalom minimális, a Siemens közleménye szerint messze elmarad a teljes forgalom 5%-ától is. A lépéstől nem várunk árfolyamhatást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.