Közben az USA-ban a munkaerőpiac gyors ütemben tér magához. Az áprilisi alulfoglalkoztatottság 12,3 százalékra csökkent az előző havi 12,7 százalékról, miközben a munkanélküliségi ráta 6,3 százalék lett a várt 6,6 százalék helyett (6,7 százalék volt márciusban). Ez pozitív, míg a kínai lassulás továbbra is aggasztó. A ma reggeli végleges beszerzési index rosszabb lett a vártnál, s így az ázsiai piacok inkább dél felé mozdultak el.
Ma a főbb piacokon oldalazást várunk, és itthon is kisebb csökkenés lehet a nap végére az eredmény.
USA
- A vártnál kedvezőbb makrogazdasági hírek ellenére mérsékelt eséssel zártak pénteken a vezető tengerentúli indexek (Dow -0,28%, Nasdaq -0,08%, S&P500 -0,14%).
- A pénteken publikált nem mezőgazdasági munkahelyek száma lényegesen a várakozások felett alakult. Az előző havi 192 ezer után és a várt 215 ezer helyett 288 ezer új munkahely jött létre az Egyesült Államokban. A munkanélküliségi ráta hatéves mélypontra 6,3%-ra zuhant, ami a várakozásoknál és az előző havi 6,7%-nál is lényegesen kedvezőbb.
- A múlt hét szerdai kamatdöntő ülésen a tengerentúli jegybank a várakozásoknak megfelelően 10 milliárd dollárral 45 milliárd dollárra csökkentette eszközvásárlási programját. A kiadott közleményben arra is utalt a Fed, hogy folytatják a lassítást, ha a munkaerőpiacon folytatódnak a kedvező folyamatok.
- Az ISM szolgáltatóipari index áprilisi értékét publikálják délután a tengerentúlon
Európa
- A nyugat-európai börzéken sem volt túl jó a hangulat pénteken (FTSE100 0,19%, DAX -0,49%, CAC40 -0,65%).
- A Fitch hitelminősítő negatívról stabilra javította Szlovénia BBB+ besorolásának kilátását.
- Ukrajnában továbbra is feszült a helyzet, a hétvégén folytatódtak az összecsapások az ukrán rendfenntartók és az oroszbarát szakadárok között.
Olaj, arany
- A WTI ma reggel 100 dollár alatt volt. A Brent emelkedése ellenére a WTI még inkább csökkent a napokban, elsősorban a készletek növekedése miatt. Az USA gazdasága jól teljesít, ennek ellenére jelentősen nő a készlet, az új technológiáknak köszönhetően pedig nő az USA nyersolaj kínálata.
- Az arany 1.300 dollár fölé nőtt az ukrán feszültség hatására. A befektetők a polgárháborús helyzet kiszélesedésére számítanak a volt szovjet tagköztársaságban.
Devizák
- A hosszú hétvége alatt a forint árfolyama némileg gyengült az euróval szemben, így az EUR/HUF árfolyam 307,9-ig emelkedett.
- Az 1,38-as szintről ismételten felfelé fordult az EUR/USD árfolyama, és mivel a Fed sem okozott meglepetést (a vártnak megfelelően 10 milliárd dollárral csökkentette az eszközvásárlás havi mértékét) az árfolyam emelkedése zavartalan volt, ma reggelre egészen 1,388-ig emelkedett a devizapár értéke.
Távol-Kelet
- A Hang Seng 1,4%-ot, a Shanghai index 0,8%-ot esett, míg a japán piac zárva tartott.
- A HSBC publikálta az áprilisi végleges kínai PMI értékét, ami 48,1 pont lett, némileg gyengébb, mint az előzetes 48,3 pont, de még mindig magasabb, mint a márciusi 48 pont. A gyenge adat hatására még inkább elromlott az amúgy sem fényes hangulat, így jelentősebb esést láthatunk a kínai részvények árfolyamában.
- Márciusban a kiadott építési engedélyek száma a várt 31% helyett, mindössze 20%-kal növekedetett Ausztráliában az egy évvel korábbi értékhez képest.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb határidős indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.
Vállalati hírek
- OTP, FHB: Múlt szerdán kihirdette devizahitelekkel kapcsolatos ítéletét az Európai Bíróság, melynek értelmében a magyar Kúria szükség esetén módosíthatja a tisztességtelen szerződési feltételeket.
- Az uniós bíróság kimondta, hogy a hazai bíróságok vizsgálhatják, hogy tisztességesek-e a szerződések
- A magyar bíróság a szerződés érvénytelenítése helyett módosíthatja annak bizonyos pontjait
- Az uniós bíróság döntése ellen fellebbezésnek helye nincs
- A hazai bíróságok vizsgálhatják a hitelezők által használt devizaárfolyam spread nagyságát Az Európai Bíróság döntése nem okozott meglepetést, így a kérdést a Kúriának kell majd eldöntenie. A legfrissebb hírek szerint erre már akár a július közepén kezdődő nyári szünet előtt sor kerülhet. Ennek ellenére a jogegységi döntés csak ősszel születhet meg. A Kúria döntése alapul szolgál majd a kormány további lépéseihez.
- A PannErgy múlt szerdai közgyűlése úgy döntött, hogy a cég idén sem fizet osztalékot.
A vártnál kedvezőbb eredményről számolt be pénteken a BASF, amire áremelkedéssel reagált az árfolyam, így az idei csúcsot (84,6 euró) tesztelte a kurzus. Az árbevétel 19,5 milliárd euró lett az első negyedévben, szemben a várt 19,3 milliárddal, az EBITDA 2,95 milliárd eurós értéke szintén felülmúlta a várt 2,85 milliárd eurót. Az adózott eredmény sem okozott csalódást 1,48 milliárd eurós értéke felülmúlta a becsült 1,41 milliárd eurót. A várt fölötti eredmény elsősorban a mezőgazdaság és az autóipar magasabb árbevételének köszönhető. A társaság megerősítette a 2014-es várakozásokat.
Szálingóznak a hírek a Merck&Co. OTC üzletágának eladásáról. Magukat megnevezni nem kívánó, az ügyhöz közel álló források szerint a Bayer jelenleg exkluzív tárgyalásokat folytat az üzletág megvásárlásáról. Cserébe kézpénzt illetve üzletrészeket (onkológia és az állat-egészségügy) adna át, mintegy 14 milliárd dollár értékben. Ez eddig is tudott volt, viszont a legújabb hírek szerint napokon belül megszülethet a megegyezés. Ha esetleg sikertelenül zárulnak a tárgyalások, akkor további vevőjelölttel folytatódnának az egyeztetések. A tranzakció méretesnek számít, hiszen a jelenlegi részvényár (100 euró) 12 százalékára rúg. Ugyanakkor egy sikeres együttműködés kialakítása további komoly értéknövekedést hozhat mind a két cég számára. A Bayer jelenlegi eladósodottsága 35 százalékra rúg, amelyet ha 50 százalékra növel, akkor mintegy 4,7 milliárd eurót, azaz a vételár cirka felét fizetné ki készpénzben. Persze ekkor szerintünk már túl magas lenne az eladósodottsága, ezért azt gondoljuk, hogy a tranzakció nagyobb része eszköz átruházásokban, vagy közös vállaltok alakításában valósulna meg.
A Credit Suisse 59 eurós célár mellett a korábbi felülsúlyozás helyett semleges minősítéssel látta el a BNP Paribas-t.
A BMW csoport áprilisi értékesítései 2%-kal 30 ezerre emelkedtek az USA-ban. A BMW márka 8,5%-ot emelkedett, míg a Mini csaknem 25%-os visszaesést mutatott. Az idei évben az április egy viszonylag gyengébb hónap lett, ugyanis csoportszinten január eleje óta 2,5%-os volt a növekedés. A növekedés nagyrészt az X3-as modellnek volt köszönhető, ami új motorral kapható, itt 85%-os bővülés volt tapasztalható tavaly áprilishoz képest.
A Daimler csoporthoz tartozó Mercedes csaknem 30 ezer gépkocsit értékesített áprilisban Amerikában, ami csoportszinten 12,1%-os éves növekedést jelent. A Mercedes márka 26 ezer gépkocsit értékesített, ami 9,5%-os növekedésnek felel meg. Különösen az E és az S osztály teljesített jól, 36% és 73%-os növekedéssel.
A Chrysler áprilisi eladásai 14%-kal növekedtek Amerikában, ami még így is elmaradt a várt 15,7%-tól. A márkák szerinti bontás alapján a Chrysler 21%-ot csökkent, a Jeep 52%-ot növekedett, a Fiat pedig 10%- os emelkedést tudott felmutatni.
A Siemens hamarosan megállapodhat a milliárdos befektető, Wilbur Ross vezette csoporttal a német cég logisztikával és különböző repülőtéri rendszerekkel foglalkozó üzletágának eladásáról. Az értékesítés beleillik a Siemens stratégiájába, miszerint a gyengén teljesítő üzletágaktól megválnak, és a fő tevékenységekre fókuszálnak. A Siemens a munkahelyek megvédése érdekében egy kisebbségi részesedést szeretne megtartani. A csomag- és poggyászkezelő rendszereket gyártó divíziónak összesen 3500 alkalmazottja van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.