Rövid hazai piaci áttekintés:
Csendes kereskedés mellett a forint árfolyama pénteken minimális mértékben erősödött a euróval szemben. A hét is jól indult, az orosz-ukrán feszültségek újabb kiéleződése ellenére is. Az állampapírok másodpiacán a hét utolsó napján a diszkont hozamok stagnáltak, a kötvényhozamok enyhén emelkedtek. A héten a jegybanki kamatdöntés, a legfrissebb Inflációs Jelentés, illetve a csütörtöki kötvényaukciók lehetnek leginkább a befektetői figyelem fókuszában.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a pénteki meglehetősen adat- és hírszegény kereskedési nap rányomta a bélyegét a devizapiacra is. Az EUR/USD 1,3608-ról 1,3600-rá csúszott vissza és ezzel lényegében a 20 napos mozgóátlagon pihent meg, ami 1,3594-nél húzódik. A pénteki kereskedés viszonylag egyhangú volt, piacmozgató makrogazdasági adatok hiányában a kereskedés végéig oldalaztak a piacok a tengerentúlon, kis pluszban zárva a napot. Az S&P500 indexnek azonban még így is sikerült történelmi csúcsot ütnie, és a Dow Jones index is járt új maximumon napközben (Dow 0,15%, Nasdaq 0,2%, S&P500 0,18%). A Dow Jones index tagjai közül nap nyertese a Caterpillar (2%) volt, a vesztesek táborát a Walt Disney vezette (1%). Pénteken a nap végére elromlott a hangulat a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,25%, DAX -0,17%, CAC40 -0,48%). Ázsiában a Hang Seng és a Shanghai index is 0,3%-ot emelkedett, a japán Nikkei index értéke a hajnali jó kezdést követően némileg visszaesett, így mindössze 0,1%-os emelkedést tudott felmutatni. Az árupiacon az amerikai könnyűolaj WTI és az arany ára is tovább menetel felfelé: a WTI ma reggel 107,4 dolláron állt, míg az arany már 1.315 dollár körül mozgott. Az iraki feszültség továbbterjedésének lehetősége egyre nő a piac szerint, ami mindkét nyersanyag árára hat. A WTI esetében továbbra is az amerikai készletadatok lesznek kiemelkedőek, míg az amerikai gazdasági növekedés elsősorban az arany árát befolyásolja. A piac a Fed esetleges csúszására is számít, vagyis, hogy a várt első kamatemelés csak jelentős késéssel fog bekövetkezni. Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A főbb amerikai határidős indexek a pozitív, míg a DAX a negatív tartományban volt.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az orosz-ukrán feszültség tovább fokozódott a hétvégén. Az Egyesült Államok, Németország és Franciaország vezetői újabb szankciókat fognak bevetni Oroszország ellen abban az esetben, ha az ukrajnai tűzszünet bejelentése után nem tesz lépéseket a feszültség csökkentése érdekében. Hétfőn hajnalban azonban újabb lövések dördültek, orosz területek ért lövés Ukrajna felől.
A HSBC előzetes beszerzési menedzser index értéke várt fölötti mértékben emelkedett Kínában, ugyanis a májusi 49,4 pontról 50,8 pontra emelkedett, ami jelentősen meghaladja a 49,7 pontos várakozást, ráadásul december óta most először ugrott a fellendülést jelző 50 pontos érték fölé az index értéke.
Heti kitekintő:
USA: főként ingatlanpiaci és fogyasztói bizalmat mutató statisztikákról fog szólni az előttünk álló hét. Ma a használt lakás értékesítések májusi adatát publikálják, míg az új lakás értékesítések májusi statisztikái, illetve az S&P Case-Shiller házárindex áprilisi adatai holnap esedékesek. Szintén holnap teszik közzé a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének júniusi számait. Szerdán a tartós cikkek rendelésállományának májusi adatait, valamint az első negyedéves GDP végleges adatait ismerhetjük meg, a piaci konszenzus szerint tovább korrigálják lefelé a -1%-os évesített negyedéves adatot, -1,8%-ra. Csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikákat publikálják, majd a hét pénteken a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges júniusi adataival zárul.
Eurózóna: A ma esedékes Márkit feldolgozóipari és szolgáltató szektor-beli PMI adatok mellett, holnap teszik közzé a német IFO üzleti bizalmi index júniusi adatát. A konszenzus 110,2 pontot vár, ami minimális változás a májusi 110,4 pont után. Pénteken pedig a német infláció előzetes júniusi adatait ismerhetjük meg.
Magyarország: Kedden ismét összeül a jegybank Monetáris Tanácsa és dönt a kamatokról. A testület várhatóan továbbra sem látja akadályát az újabb 10 bázispontos kamatcsökkentésnek, melynek eredményeképpen 2,30 százalékra csökkenhet a jegybanki alapkamat. A kamatdöntés mellett mindenképpen érdemes lesz még figyelni az első negyedéves fizetési mérleg statisztikákra, amelyeket kedden reggel tesz közzé a jegybank. Pénteken pedig a március-májusi foglalkoztatási és munkanélküliségi statisztikákat ismerhetjük meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.