BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem mozdulnak a tartós befektetők - több százezerből alig százan váltottak

Az év elejétől hordozhatják a pénzügyi intézmények ügyfelei a tartós befektetési számláikat a különböző szolgáltatók között úgy, hogy nem veszítik el a kamatadó-kedvezményt. A több százezer számlatulajdonos közül azonban csak néhány tucat váltott eddig.

Tartós befektetési számlákat (TBSZ) 2010 óta nyithatnak az emberek Magyarországon, a számlák tulajdonosai számára a befektetéseken elért kamatok és hozamok öt év után teljesen kamatadó-mentessé válnak, de már három esztendő után is kedvezményes, 10 százalékos kulccsal adóznak, és a 6 százalékos ehót sem kell megfizetni az elért nyereségre.

Egy probléma viszont volt a számlákkal, a szolgáltatójukkal elégedetlen ügyfeleknek korábban választaniuk kellett, hogy az adókedvezményhez ragaszkodnak-e, vagy pedig másik pénzügyi intézményt kívánnak keresni. Ha ugyanis hozzányúltak a TBSZ-en lévő megtakarításhoz, az a számla megszüntetését, és a kedvezmények elvesztését jelentette. Az idei év elejétől viszont a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján már lehet hordozni a TBSZ-eket úgy is, hogy közben az adókedvezmény megmarad.

A lehetőséggel viszont eddig kevesen éltek. Az MKB-nál például csaknem 35 ezer ilyen számlát kezelnek, és mindössze 15 ügyfelük döntött úgy közel fél év alatt, hogy másik intézménynél fialtatja tovább a megtakarításait. Az UniCredit 12500 számlájából 30-at vittek el, és körülbelül ugyanennyit hoztak át a bankhoz. Az OTP nyertesnek számít a TBSZ-hordozás területén. 62 ezer számlát kezelnek, amivel piacvezetőnek számítanak, és eddig több számlát vittek át hozzájuk, mint amennyit elvittek tőlük, volt olyan ügyfél, aki több, különböző években nyitott számlát is átvitt az OTP-hez. A mozgás azonban szerintük is csekélynek mondható. Minimális mennyiségű számla mozdult meg a CIB-nél és a Budapest Banknál is, a Raiffeisennél is 100 alatt maradt a vándorló ügyfelek száma.

A csekély mértékű számlahordozás oka az OTP szerint az lehet, hogy a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben olyan kicsi a különbség az egyes ajánlatok között, hogy az ügyfeleknek nem éri meg megmozdítani a számlákat. A VG Online által megkérdezett nagyobb pénzügyi intézményeknél egyébként összesen több mint 200 ezer TBSZ-t vezetnek jelenleg az ügyfelek, ezek többsége értékpapírszámla. A kezdeti években, 2010-ben például még a betétszámlák aránya viszonylag magas volt a tartós befektetéseken belül, mostan azonban már egyértelműen az értékpapíros megtakarítások dominálnak.

A számlák hordozása egyébként a pénzügyi cégek szerint mostanra problémamentessé vált. Az év elején még voltak fennakadások, egyes szolgáltatóknál ugyanis nem tudták megoldani az értékpapírok transzferálását a TBSZ-ek esetében, így az ügyfelek átmenetileg „röghöz kötve” maradtak, máshol pedig manuálisan bonyolították le az általában automatikus folyamatokat.

Más jellegű problémák továbbra is felmerülhetnek, bizonyos esetekben az ügyfelek például számlahordozásra kényszerülhetnek. A K&H zártvégű alapjait például a tőzsdén is meg lehet vásárolni, az alapkezelő azonban nemrég úgy döntött, a lejáró alapok egy részét egy likviditási alappá alakítja át, amelynek a befektetési jegyeit csak a K&H-nál lehet eladni. Azok az ügyfelek, akik más szolgáltatónál vezetik a TBSZ-üket, és esetleg ilyen alapot tartanak rajta, kénytelenek transzferáltatni az értékpapírokat így annak érdekében, hogy hozzájussanak a lejárat után a pénzükhöz.

A K&H szerint azonban ezzel nincs gond, ebben az esetben hasonlóan járnak el, mint a nyugdíj-előtakarékossági számláknál (NYESZ), ahol már van erre vonatkozó kialakult gyakorlat. A személyi jövedelemadóról szóló törvény a NYESZ számlára vonatkozóan biztosítja a lehetőséget, hogy abban az esetben, amikor a számlavezető nem jogosult az értékpapír forgalmazására, adókötelezettség nélkül tudja eladás/visszaváltás céljából a forgalmazónál nyitott értékpapír-számlára transzferálni az értékpapírt – közölte lapunkkal a pénzügyi intézmény.

Ez a gyakorlatban a szolgáltatók között úgy működik, hogy a NYESZ számlavezető hivatalos igazolást ad arról, hogy a transzferált értékpapír NYESZ számlán volt. Ekkor a visszaváltáskor levont kamatadót és ehót a K&H korrekcióval rendezi a számlán, majd a számlavezető által megadott számlaszámra elindítja a visszaváltás bruttó ellenértékét. A TBSZ-re ugyan ilyen rendelkezést nem tartalmaznak a jogszabályok, de a bank szerint a NYESZ-hez hasonlóan lehet eljárni ebben az esetben is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.