Az abszolút hozamú alapok között is akadtak olyanok, amelyekkel kétszámjegyű hozamot lehetett elérni hat hónap alatt. Az OTP Trend folytatta a tavalyi menetelést, és az idei első félévben is a legmagasabb hozamot elérő konstrukció maradt a kategóriájában 14,6 százalékos hozamával. A legjobban teljesítő abszolút hozamú alapok között ott volt még 10 százalékos hozamával az OTP EMDA és a több mint 8,5 százalékos hozamú szintén OTP-s G10 Euró alap.
Az abszolút hozamú alapokba a Bamosz adatai szerint az első öt hónapban több mint 140 milliárd forintnyi friss megtakarítás áramlott. A tőkevonzás üteme azonban folyamatosan csökkent az idén, januárban még csaknem 48 milliárd, májusban viszont már alig 8 milliárd forintot vonzott ez az alapkategória. Az is megfigyelhető, hogy a gyengébben teljesítő alapokat eladják a befektetők. Az idei első félévben például a Concorde VM és a Citadella is enyhén negatív hozamot ért el, valószínűleg ez is szerepet játszhatott abban, hogy az utóbbi hetekben a VM nettó eszközértéke 73,8 milliárd forintról 68 milliárdra, a Citadelláé 33,5 milliárdról 29,1 milliárd forintra esett vissza.
Az utóbbi hónapok másik slágere vegyes alap volt, ebben a kategóriában is lehet találkozni jól teljesítő konstrukciókkal. A kiegyensúlyozott vegyes alapok különösen a K&H-nál és az Ersténél nőttek nagyra, és a hozamuk általában meghaladta a rövid kötvényalapokét. A nagyobb konstrukciók hozama 2-7,5 százalék között volt az első hat hónapban.
A rövid kötvényalapok is sokat gyarapodtak az idén, és képesek is voltak viszonylag vonzó reálhozam elérésére. A forintos rövid kötvényalapok hozama a Bamosz adatai szerint 1-4,8 százalék között volt félév alatt. A legnépszerűbb kötvényalapok közül a Budapest I. Állampapír 3,7, az OTP Optima 2,33, az Erste Kamatoptimum pedig csaknem 2 százalékos hozamot ért el. A félév végén a legnagyobb hazai befektetési alap egyébként az OTP Optima volt, amelynek vagyona meghaladta a 384 milliárd forintot. A kötvényalapok népszerűségének növekedését valószínűleg a likviditási alapok hozamának lenullázódása is erősítette. Ezek a konstrukciók ugyanis mindössze 0,1-1,25 százalékos hozamot értek el az elmúlt fél évben.
Fordulat a betéteknél
A jövő héten teszi közzé a jegybank a májusi értékpapír-statisztikákat. Április végén 6605,7 milliárd forintnyi értékpapír volt a háztartások számláin, ez a mennyiség azonban feltehetően növekedett az ötödik hónapban, hiszen az Államadósság Kezelő Központ közlése szerint májusban 67,4 milliárd forinttal nőtt a lakossági állampapírok mennyisége, és a Bamosz is 15 milliárd forintnyi nettó értékesítésről számolt be. Ez a mintegy 80 milliárd forintnyi többlet elég lehet ahhoz, hogy a háztartások értékpapír-állománya meghaladja majd a bankbetétekét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.