Az egyik fontos tényező, ami az idén a világ piacait megmozgathatja, a kőolaj lesz – állítja Duronelly Péter, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő portfólió-menedzsere. A tavalyi év közepén még hordónként 100 dollár fölötti áron forgó energiahordozó kurzusa az év végére megfeleződött, ez pedig számos országot érzékenyen érint. Az orosz rubel, a mexikói peso és a norvég korona árfolyama is további nyomás alá kerülhet az idén, Venezuela pedig akár csődbe is mehet. A kőolaj áresése azonban nem kifejezetten rossz a piacoknak. „A világ legnagyobb része jól jár az alacsony olajárral, csak egy kis részének nem jó ez” – mondja Zsiday Viktor, a Plotinus Vagyonkezelő elnöke. A Duronelly által is említett, érintett országokban jövőre okozhat sokkot az árcsökkenés, Zsiday szerint viszont nem szabad ettől megijedni, a fejlett világban ugyanis továbbra is jók a növekedési kilátások.
Európában az idén a parlamenti választásokra figyel a piac. 2015-ben négy országban is szavaznak az új képviselőkről: Spanyolországban, Svédországban, Görögországban és Nagy-Britanniában. „A korábbi erősnek számító jobboldali és baloldali erők helyett megerősödhetnek az alternatív, szélsőségesebb nézeteket valló pártok” – mondja Duronelly. Ezekre pedig jellemző az eurozónával, illetve az unióval kapcsolatos szkepticizmus, megkérdőjelezhetik például Spanyolország euroövezetbeli, vagy Nagy-Britannia uniós tagságát.
Az Egyesült Államok részvénypiacával kapcsolatban továbbra is optimista Duronelly és Zsiday is. Az amerikai fizetőeszköz is erősödhet az idén minden releváns devizával szemben, az euró/dollár kurzus akár paritásban is kerülhet, egy dollár ára pedig 300 forintig emelkedhet. Hogy az euróhoz képest hogyan alakul a hazai fizetőeszköz kurzusa, arról némileg eltér a két szakember véleménye. Duronelly szerint valószínűleg nem erősödik érdemben a forint az újesztendőben, de a gyengülés mellett sincsenek igazán komoly érvek, hiszen a külső egyensúly jó, sőt tovább javulhat. Zsiday szerint erősödhet is a forint, hiszen az euróövezetben nulla körül van a kamatszint, aminél a magyarországi kamatok, ha nem is sokkal, de magasabbak.
Az alapkamat azonban akár csökkenhet is ebben az évben. A gazdasági növekedés alacsonyabb lehet, mint 2014-ben volt, és az infláció is lent marad, emiatt Duronelly szerint a további kamatvágás lehetősége is felmerülhet. Kérdés persze, hogy a jelenleginél is alacsonyabb alapkamat segítene-e érdemben a gazdaságon. A Növekedési Hitelprogram ugyanis jövőre is megmarad, és a betétkamatok már így is nagyon alacsonyak, vagyis a bankok továbbra is minimális kamat mellett juthatnak forráshoz.
A hazai részvénypiac 2014-ben nem örvendeztette meg igazán a befektetőket, és Zsiday az újévben sem lát igazán vonzó papírokat a pesti parketten. Oroszországban és Ukrajnában még mindig problémák vannak, ez a Richter és az OTP árfolyamára tartósan rossz hatással lehet. A Mol és a Magyar Telekom sem kecsegtet komoly növekedéssel.
Kína és Ausztria nyerő lehet
Zsiday – aki az idén az amerikai mellett az európai és a magyarországi piacokkal kapcsolatban is alapvetően optimista – a kínai részvénypiacban is remek lehetőséget lát. A szakember szerint véget érhet az ázsiai országban az immár négy éve tartó medvepiac. A lakosság ugyanis nem tudja ott mibe tenni a pénzét, a banki kamatok alacsonyak, az ingatlanpiac sem vonzó, így a tőzsdére kerülhetnek a megtakarítások. Kína mellett a régióban is lehetnek jó befektetési lehetőségek, Zsiday különösen az osztrák és a román pénzügyi szektor, például a Vienna Insurance Group és az Erste részvényeit ajánlja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.