BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megnyugodhatnak a devizahiteles családok

A svájci frank árfolyamküszöbének eltörlése nagy pénzügyi feszültséget okozott Európában. Török Zoltán pénzügyi elemző szerint Magyarországon sikerült kivédeni a hirtelen árfolyamváltozás kedvezőtlen hatásait.

A földrész egyik legfontosabb fizetőeszköze, a svájci frank percek alatt jelentősen megdrágult a pénzpiacon, miután a svájci jegybank eltörölte a valuta árfolyamküszöbét. Noha az átrendeződés azóta megtörtént, bizonytalanságot még ma is okoz a váratlan döntés. Szerencsére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) forintosítási javaslata még tavaly év végén érkezett, jóval megelőzve a svájci frank további jelentős, januári erősödését a forinthoz képest, így a devizaalapú hitelek átváltása 256-os szinten történhet meg. A háztartások nagy része így nem érzi meg a svájci jegybank döntése nyomán meglódult árfolyam kedvezőtlen hatását – mondta a Vasárnapi újságban Török Zoltán gazdasági elemző.

Az érintett családok legtöbbje tehát megnyugodhat, nem kell izgulnia azon, hogy miként alakul a forint árfolyama a svájci frankhoz képest, milyen döntéseket hoz az Európai Központi Bank (EKB), milyen külső tényezők alakítják a hazai fizetőeszköz értékét más valutákhoz képest. Az adósok rögzített árfolyamon tudják fizetni a törlesztőrészleteiket – hangsúlyozta.
Az elemző hozzátette: Magyarország egyik legjelentősebb sérülékenységi pontja az elmúlt hosszú években a lakosság, a vállalatok, illetve az önkormányzatok által felvett devizahitelek jelentették. Az elmúlt években azonban lökésszerűen egyre csökkent az ország devizaadóssága. A legnagyobb veszélyt a lakossági devizahitelek jelentették a forint jelentős gyengülése miatt.

Török Zoltán szerint az önkormányzatok esetében a 2012-2013 fordulóján bekövetkezett adósságkonszolidáció csökkentette a terheket, amely során a kormányzat a tartozásaik legnagyobb részét átvállalta - írja a Híradó.

A kis- és középvállalati kör (kkv) is jelentősen eladósodott devizában a válságot megelőzően, számukra a növekedési hitelprogram első fázisában volt lehetőség a hiteleik forintra váltására, kedvező kamatok mellett. Ezzel sokan élni tudtak, ám így is viszonylag jelentős devizahitel-állomány maradt a céges szektorban.

Az elemző hangsúlyozta, lehetetlen a túlzott deviza-eladósodásból adódó sérülékenységet egy csapásra kiiktatni. Mint ahogy a devizahitel-állomány is hosszú évek alatt halmozódott fel, a leépítése is hosszú időt vesz igénybe. Most, 2015 elején azonban elmondható, hogy sikerült nagyon jelentős mértékben csökkenteni a devizahitelek jelentette veszélyt, amely a magyar gazdaságra hárult.

Török Zoltán szerint az árfolyamveszteségek kivédése a gazdasági növekedés szempontjából is fontos, hiszen, kevesebb lesz a nem teljesítő hitelek száma, a háztartásoknál több pénz marad a fogyasztásra, megtakarításra. Hozzátette: a negatív hatásokkal jelenleg már csak azoknál kell számolni, akik devizaalapú fogyasztási hitel vettek fel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.