A Concorde Alapkezelő kizárólag befektetési alapok kezelésével, valamint intézmények és privát ügyfelek portfóliókezelésével foglalkozik. „A részvényesi struktúránk egyszerű, könnyen átlátható, több mint húsz éve a tőkepiacokra koncentráljuk energiáinkat. Saját tőkénk nagy részét állampapírokban tartjuk, kötvényt soha nem bocsátottunk ki” – nyilatkozta Bilibók Botond, az Alapkezelő vezérigazgatója a társaság által tartott sajtóbeszélgetésen.
Nincs szó brókercsődről, a Quaestor Financial Hrurira Kft. öncsődje vállalati csődesemény, amelynek oka, hogy kibocsátottak egy olyan kötvényt, amely mögött álló fedezet, pénztermelő képesség nem bizonyult sikeresnek – mondta Bilibók Botond.
A vezérigazgató szerint botrány miatt várhatóan nem lesz normális vállalati kötvénypiac Magyarországon egy olyan időszakban, amikor a kamatkörnyezet lehetővé tenné azt, hogy a vállalatok kötvényekkel finanszírozzák magukat.
„A Concorde Alapkezelő nem végez számlavezetést! Az Alapkezelő által kezelt befektetési alapok befektetési jegyei bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett számlákon vannak. Ezekhez a számlákhoz az Alapkezelő nem fér hozzá. A privát vagyonkezelt ügyfeleinek számláin ügyletet köthet az Alapkezelő, azonban ezekről a számlákról sem utalhatja vagy transzferálhatja el a pénzügyi eszközöket” – emelte ki a vezérigazgató.
Pedig pontosan ilyen visszaélés fordult elő a Buda-Cash-nél. Mint közöltük, a gyanú szerint V. Péter, a brókerház vezérigazgató-helyettese és a 7920-as ügyfélszámú, Karácsony Miklós néven regisztrált számla üzletkötője idén január 30. és február másodika közt a brókerház négy regionális bankjától (külön-külön kapott) megbízás alapján közel 3,3 millió D151223 jelzésű diszkontkincstárjegyet vásárolt mintegy 62 milliárd forint értékben. Az értékpapírok ellenértékét a négy bank számlájáról emelte le, a fiktív papírokat pedig Karácsonynak a brókerháznál vezetett számlájára helyezte.
Karácsony bizonyosan örült volna a 62 milliárdos ajándéknak, de ő egy fiktív személy, akinek a fiktív adatait a brókerház az ügy jelen állása szerint a legfelsőbb szinten menedzselt és végrehajtott fiktív ügyletekhez használta fel.
Elengedhetetlen a transzparencia
Az ügyfelek befektetési alapokban lévő vagyona nagy nemzetközi bankok hazai leánybankjai/fióktelepei által vezetett számlákon, úgynevezett letétkezelt számlákon vannak, mely számlák fölött az Alapkezelőnek kezelési joga van, de a befektetett eszközökhöz nincs hozzáférése – kizárólag befektetési ügyletekhez kapcsolódóan és befektetési jegyek visszaváltásakor kerülhet pénz elutalásra vagy értékpapír eltranszferálásra a letétkezelő bank által ellenőrzött módon.
A Concorde Alapkezelő által kezelt befektetési alapok letétkezelő bankjai az UniCredit, a Raiffeisen és a Citibank. Ők a biztonság letéteményesei. A letétkezelők a törvényi előírásoknak megfelelően naponta ellenőrzik az eszközök meglétét és a valós piaci értékét, melyet kérésünkre rendkívüli tájékoztatás formájában igazoltak.
„Mindig fontosnak tartottuk, hogy a törvényi előírásoknál is nagyobb transzparenciát biztosítsunk ügyfeleink és tulajdonosaink felé, ezért az éves beszámolóinkat húsz éve a világ legrangosabb könyvvizsgálói hitelesítik. Jelenlegi könyvvizsgálónk, immár több mint 10 éve, a Deloitte” – mondta Bilibók.
A Concorde Alapkezelő 2013 óta tagja a világ legnagyobb szuverén állami alapjának, a Norvég Kormányzati Nyugdíjalapnak dolgozó elit vagyonkezelők szűk klubjának. „A magyar GDP több mint hétszeresét koncentráló, a világ legigényesebbnek tartott állami alapját kezelő intézmény vagyonkezelési mandátumát csak úgy nyerhettük el, hogy a legszigorúbb nemzetközi sztenderdeknek megfelelő átvilágításon estünk át. Ezt a kitüntetést Magyarországon egyedüliként mondhatjuk a magunkénak” – emlékeztetett Móricz Dániel befektetési igazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.