BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két alapkezelőt is rosszul érint a brókerbotrány

Csaknem 10 milliárd forint ragadt bent két befektetési alapkezelő alapjaiban a brókerbotrányok miatt. Az Access Befektetési Alapkezelő fő forgalmazója a Buda-Cash volt, a cég ezért február 24-e óta szünetelteti alapjai forgalmazását. Szintén áll a kereskedés a Quaestor Alapkezelő alapjainál március 10. óta, mivel a forgalmazó Quaestor Értékpapír tevékenységi engedélyét felfüggesztették.

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint a két alapkezelő kicsi szereplőnek számított a hazai piacon. Az Access tíz alapjában összesen nem egészen 6 milliárd forint van, a Quaestor hat konstrukciójában kevesebb mint 4 milliárd forint található. Az Access legnagyobb alapja egy óvatos vegyes alap, az Access PP Deposit, amelynek a vagyona meghaladja a 4,5 milliárd forintot, a második legnagyobb az Első Magyar Daytrade származtatott alap nem egészen 390 ezer eurós nettó eszközértékkel. A többi konstrukcióban néhány tíz-, esetleg egy-kétszáz millió forint van csupán. A Quaestor Alapkezelő vagyonának háromnegyede két konstrukcióban van, az egyik egy ingatlanfejlesztő, a másik pedig egyéb pénzpiaci alap. A többi alapjuk nettó eszközértéke nem éri el a félmilliárd forintot.

Az alapkezelők legfeljebb 30 napra függeszthetik fel a befektetési jegyek forgalmazását, ám ezt a határidőt az MNB az alapkezelő kérésére meghosszabbíthatja. „Ehhez viszont minden jel szerint új forgalmazókat kell találniuk” – mondta Temmel András, a Bamosz főtitkára. Mivel a Buda-Cash felszámolás alatt áll, nem valószínű, hogy valaha is tovább értékesíti majd az Access befektetési jegyeit, a Quaestor Értékpapír sorsa is kétséges. „Az alapok árfolyamában viszont nem látszik leértékelődés, így az azokban lévő eszközök valószínűleg nem sérültek” – mondta Temmel. Új forgalmazót nem biztos, hogy könnyen találnak a cégek. Az Access alapjait a cég honlapja szerint más forgalmazók is értékesítették korábban, a legfrissebb, februári portfólió-jelentések szerint a tíz alapból hetet a Raiffeisennél, egyet pedig a Concorde Értékpapírnál is meg lehet vásárolni. Túlságosan nagy forgalmat azonban valószínűleg nem bonyolítottak le ezek a cégek, a Concorde például lapunkkal közölte: egy hónapja kötött szerződést az alapkezelővel, ez idő alatt viszont egyetlen befektetési jegyet sem adtak el, a szerződésük pedig most már felmondás alatt van. Abban, hogy milyen könnyen találnak értékesítő partnert a cégek, az is szerepet játszhat, a brókerek mennyire tartják eladhatónak a konstrukciókat. Az Access tíz alapja között viszont mindössze két olyan konstrukciójuk van, amelyiknek indulása óta pozitív a hozama.

Néhány – jellemzően magas kockázatot vállaló – alapjukban az elmúlt években gyakorlatilag csak égett a pénz. Az Első Magyar Daytrade alap árfolyama például már csak 26 fillér, vagyis hét évvel ezelőtti indulása óta a negyedére esett az árfolyama. Ez az alap az elmúlt tizenkét hónapban csaknem negyven százalékot esett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.