A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint a két alapkezelő kicsi szereplőnek számított a hazai piacon. Az Access tíz alapjában összesen nem egészen 6 milliárd forint van, a Quaestor hat konstrukciójában kevesebb mint 4 milliárd forint található. Az Access legnagyobb alapja egy óvatos vegyes alap, az Access PP Deposit, amelynek a vagyona meghaladja a 4,5 milliárd forintot, a második legnagyobb az Első Magyar Daytrade származtatott alap nem egészen 390 ezer eurós nettó eszközértékkel. A többi konstrukcióban néhány tíz-, esetleg egy-kétszáz millió forint van csupán. A Quaestor Alapkezelő vagyonának háromnegyede két konstrukcióban van, az egyik egy ingatlanfejlesztő, a másik pedig egyéb pénzpiaci alap. A többi alapjuk nettó eszközértéke nem éri el a félmilliárd forintot.
Az alapkezelők legfeljebb 30 napra függeszthetik fel a befektetési jegyek forgalmazását, ám ezt a határidőt az MNB az alapkezelő kérésére meghosszabbíthatja. „Ehhez viszont minden jel szerint új forgalmazókat kell találniuk” – mondta Temmel András, a Bamosz főtitkára. Mivel a Buda-Cash felszámolás alatt áll, nem valószínű, hogy valaha is tovább értékesíti majd az Access befektetési jegyeit, a Quaestor Értékpapír sorsa is kétséges. „Az alapok árfolyamában viszont nem látszik leértékelődés, így az azokban lévő eszközök valószínűleg nem sérültek” – mondta Temmel. Új forgalmazót nem biztos, hogy könnyen találnak a cégek. Az Access alapjait a cég honlapja szerint más forgalmazók is értékesítették korábban, a legfrissebb, februári portfólió-jelentések szerint a tíz alapból hetet a Raiffeisennél, egyet pedig a Concorde Értékpapírnál is meg lehet vásárolni. Túlságosan nagy forgalmat azonban valószínűleg nem bonyolítottak le ezek a cégek, a Concorde például lapunkkal közölte: egy hónapja kötött szerződést az alapkezelővel, ez idő alatt viszont egyetlen befektetési jegyet sem adtak el, a szerződésük pedig most már felmondás alatt van. Abban, hogy milyen könnyen találnak értékesítő partnert a cégek, az is szerepet játszhat, a brókerek mennyire tartják eladhatónak a konstrukciókat. Az Access tíz alapja között viszont mindössze két olyan konstrukciójuk van, amelyiknek indulása óta pozitív a hozama.
Néhány – jellemzően magas kockázatot vállaló – alapjukban az elmúlt években gyakorlatilag csak égett a pénz. Az Első Magyar Daytrade alap árfolyama például már csak 26 fillér, vagyis hét évvel ezelőtti indulása óta a negyedére esett az árfolyama. Ez az alap az elmúlt tizenkét hónapban csaknem negyven százalékot esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.