Brókerbotrányok ide vagy oda, az idei év harmadik legjobban teljesítő részvénypiaca volt a Budapesti Értéktőzsde (BÉT). Mindössze két börze indexe múlta felül az első hat hónapban a BUX-ot, a venezuelai és az argentin piacé, előbbi 233, utóbbi csaknem 36 százalékot emelkedett január óta, míg a BUX ez idő alatt csaknem 32 százalékot szedett magára. A forgalom is nőtt tavaly óta, az idén az azonnali részvénypiacon naponta átlagosan több mint 10 milliárd forint értékben születtek kötések, míg tavaly a napi átlagforgalom csupán 7,8 milliárd forint körül volt.
A prémium kategóriában forgó részvények közül az OTP volt az első fél év nyertese, miután a félév végén 47 százalékos pluszban volt annak ellenére is, hogy május eleje óta már csökkent az árfolyama. Több mint 25 százalékos pluszban zárta a félévet a Mol is, 14 480 forintos árfolyamon. A BÉT legnagyobb kapitalizációjú cégének címéért szoros verseny folyt az első félévben a Mol és az OTP között, június utolsó napján hajszálnyival ugyan, de az OTP vezetett, amelynek piaci értéke 1568 milliárd forint volt. Három kivételével a többi prémium kategóriás papír is pluszban zárta az első félévet. A Richter is kiváló hat hónapot zárt, a rubel erősödése és az orosz–ukrán konfliktus csillapodása kedvezően hatott az árfolyamára, több mint 20 százalékot emelkedett. A Magyar Telekom is jól teljesített az idén, csaknem 17 százalékos pluszban zárta az első félévet.
A kisebb papírok közül az Appeninn, az ANY Biztonsági Nyomda, az FHB és a Rába is emelkedett 9–14 százalékkal. A félév vesztese a prémium kategóriás részvények közül a CIG Pannónia volt, amelynek árfolyama több mint 14 százalékot süllyedt az idén, és kis mínuszban zárt a Pannergy is. Egy prémium kategóriás részvény kénytelen volt dicstelenül búcsúzni a parkettől: a felszámolás alá került BTelt több hét felfüggesztés után kizárták a tőzsdéről.
A szakértők szerint ha az első félév hatalmas ralija nem is ismétlődik meg, a következő hat hónap is kedvezően alakulhat a tőzsdén. „A magyarországi részvényekben van még erő” – mondja Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír vezető elemzője. A régióban erős a gazdasági növekedés, Magyarországon is ez a helyzet, a lakossági fogyasztás is bővülni kezdett. Egy ilyen fellendülés alapvetően kedvezne a bankpapíroknak, Gyurcsik azonban az OTP-vel kapcsolatban kevésbé optimista. A vezető hazai hitelintézet részvényére ugyanis az orosz és ukrán kitettség továbbra is negatívan hat, Ukrajnában csődközeli helyzet van, Oroszországban is gyenge a gazdaság teljesítménye, így az ottani leánybanknál sem várható a hitelezés fellendülése és profittermelés.
A Magyar Telekom árbevételének 80 százaléka viszont a hazai piacról származik, és a fogyasztás élénkülése kifejezetten kedvez a cégnek. A közműadót mérsékelt módon csökkentő javaslat és az áremelés lehetősége javítja a profitot, az Origo eladásából is származhat pénz, ami újra képessé teheti a társaságot az osztalékfizetésre. A Mol is sokat nyer a fogyasztás élénkülésén, hiszen egyre több üzemanyagot vásárol a lakosság. A finomítói marzsok bővülése és a kőolajár emelkedése is jó hatással van rá, Gyurcsik szerint erős negyedévek várnak az olajipari cégre.
Júniusban a részvények 7,8 milliárd forintos napi átlagforgalmat értek el a BÉT azonnali piacán, ami 19,1 százalékkal maradt el a májusi forgalomhoz képest. Az azonnali piac forgalma a hatodik hónapban meghaladta a 180 milliárd forintot, ebből a részvénypiacé 172 milliárd forint volt.
A származékos piac forgalma 47 százalékkal nőtt májushoz képest, és meghaladta a 277 milliárd forintot. Ennek legfőbb oka az volt, hogy a határidős devizatermékek iránt megugrott az érdeklődés. A tőzsdetagok részvénypiaci rangsorát a Concorde Értékpapír Zrt. vezette, a második helyen az Erste Befektetési Zrt., a harmadikon pedig a Wood & Company Financial Services a.s. végzett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.