A Duna House Hitel Centrumához forduló, hitelt igénylő lakásvásárlóknak hozzávetőlegesen tíz százaléka veszi igénybe a családok otthonteremtési kedvezményét (CSOK) – áll a Duna House tegnap kiadott közleményében. A CSOK – emlékeztet a közlemény – 2015. július 1-jétől új és használt lakásokra igénybe vehető lakástámogatási forma, amelynek célja, hogy a korábban kialakított támogatás – közismert nevén szocpol – egy kibővített, módosított formában többek számára elérhető legyen. A CSOK-nál viszont nagyon fontos új elem, hogy nemcsak új lakás, hanem használt ingatlan építésére és bővítésére is igénybe lehet venni.
Fontos tudni ugyanakkor, hogy a hitel segítségével vásárlók aránya jelenleg mindössze 20 százalék a piacon, vagyis az ingatlant vásárlók nagy része továbbra is készpénzből fizet a lakásért. A kölcsönnel vásárlók által felvett hitelösszeg átlaga jelenleg 6,5 millió forint országos átlagban, viszont figyelemre méltó, hogy a CSOK-ot igénylőknél ez már elérte a 7,4 millió forintot.
A közlemény szerint meglepő, hogy az igénylők 60 százaléka budapesti, és csak 40 százalék volt vidéki. Mivel a vidéki ingatlanárak alacsonyabbak, így a támogatás aránya egy lakás árának akár 20 százalékát is elérheti. Budapesten ez legfeljebb 10 százalékra tehető, de inkább kevesebb. A bankok között emellett akad olyan, amelyik a törvényileg szükséges minimális 20 százalékos önerőbe beleszámítja a CSOK-ot, vagyis vidéken szinte minimális saját forrással, esetlegesen ennek hiányában is lehetővé válik a vásárlás. Ám az állami támogatás teljes mértékű beszámítása – hívja fel a figyelmet a közlemény – nem tekinthető általános gyakorlatnak: van olyan bank, amelyik egyáltalán nem veszi figyelembe a támogatást az önerőnél, egy harmadik gyakorlat szerint pedig csak a meglévő gyermek után járó támogatást számítják bele a saját erőbe, a vállaltak után járót pedig továbbra is teherként kezelik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.