Nem hagyott alább a lakosság hitelfelvételi kedve az idei év elején sem: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a háztartások – a folyószámlahitelek nélkül – 47,3 milliárd forintnyi új kölcsönt vettek fel januárban, 19 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Bár egy hónap adataiból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, és a január egyébként is az egyik leggyengébb hónapnak számít a lakossági finanszírozás szempontjából, az erős növekedés alapján nem tűnnek elhamarkodottnak a piac idei további növekedésére vonatkozó jóslatok.
Az MNB adatai szerint továbbra is a lakáshitelek húzták a növekedést: ezekből 32 milliárd forintnyit vettek fel a háztartások, ami 14,7 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi mennyiséghez képest. Ez még annak tükrében is kedvező adatnak tekinthető, hogy tavaly az év egészében majdnem másfélszeresére növekedett a lakáshitelpiac. A személyi hitelek felvételénél szintén egyre bátrabbnak mutatkozik a lakosság: a 9,4 milliárdnyi, januári új hitel majdnem másfélszerese az egy évvel korábbinak, ebben az alacsony – helyenként tíz százalék alatti – éves kamatok is szerepet játszhattak. Szabad felhasználású jelzáloghitelből is bő 11 százalékkal több fogyott januárban, mint egy éve, de közel 22 százalékos megugrást regisztrált az MNB a járműhiteleknél is: igaz, utóbbiaknál az alacsony, alig több mint 1,6 milliárd forintos volumen miatt nem kell különösebben nagy jelentőséget tulajdonítani. A folyószámlahiteleknél viszont láthatóan egyre óvatosabb a lakosság: januárban 330 milliárd forintnyi keretet használtak ki, ami 7 százalékkal elmarad a 2015 elejitől, és csökkentek némileg az áruvásárlási hitelek új kihelyezései is.
A következő hónapok pedig várhatóan még erősebbek lesznek: tavaszra megtörténhetnek az első, nagyobb volumenű CSOK-os folyósítások, és március–áprilisban szezonális okoból egyébként is erősödhet majd a lakossági hitelpiac. A kínálati és keresleti oldallal pedig láthatóan nincs baj: a vonatkozó felmérések szerint a bankok növekvő hitelezési aktivitásra készülnek a lakossági piacon is, és ezt a törekvést támogatják a csökkenő kamatszintek és a növekvő lakossági fogyasztás is.
Részben az új támogatási elemek megjelenése miatt ugyanakkor továbbra is a lakáshiteleknél várnak komolyabb mértékű felfutást a piaci szereplők, amellett, hogy a személyi kölcsönök is húzótermékké váltak a pénzügyi szolgáltatók szemében. A folyószámlahiteleknél – azokon belül pedig a kártyahiteleknél – viszont nem várható jelentős áttörés, részben a növekvő lakossági készpénzállomány, részben pedig a viszonylag magas hitelköltségek miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.