Több mint fél évszázados késéssel Magyarországon is meghonosodhatnak a külföldön népszerű, zömében tőzsdéken jegyzett szabályozott ingatlanbefektetési társaságok (SZIT). Apró szépséghiba, hogy ezt a róluk szóló törvény már öt éve lehetővé teszi, mégsem jött létre egy ilyen sem. A gyakorlati nehézséget okozó rendelkezések ugyanis bizonytalanná tették a SZIT-ek alapítását és működtetését – indokolt lapunknak Erdős Gábor, a Deloitte Legal Ügyvédi Iroda ügyvédje.
Ezen akadályokat távolította el az Országgyűlés az adócsomaggal együtt módosított SZIT-törvényben. Ez alapján ilyen ingatlanbefektetési társaság 10 milliárd helyett már 5 milliárd forintos induló tőkével is alapítható. Érvényben maradt az az előírás, miszerint a cégnek a teljes tőkéhez viszonyítva egy 25 százalékos mértékű részvénysorozattal kell rendelkeznie, amelynek tulajdonosai egyenként annak legfeljebb 5 százalékát birtokolhatják. Ám ezentúl 5 százaléknál magasabb fejenkénti tulajdoni hányad esetén is fenntartható a SZIT-státus, ha az ahhoz kapcsolódó szavazati jog továbbra sem haladja meg az 5 százalékot. S akkor is, ha hitelintézetek és biztosítók 10 százaléknál nagyobb részesedést szereznek benne, ám összes szavazati joguk nem megy 10 százalék fölé.
A SZIT portfóliójában ezután lehetnek az alaptevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó eszközök is. Az osztalékot pedig a számviteli beszámoló elfogadását követő 15 kereskedési napon belül kell kifizetniük – a tőkepiaci törvénnyel összhangban. Az is a SZIT-ek alapításához adhat kedvet Erdős szerint, hogy megmaradt a kedvező adózásuk. Vagyis nekik, illetve projekttársaságaiknak 2 százalékos vagyonszerzési illetéket kell fizetniük, miközben mentesülnek a társasági és helyi iparűzési adó alól.
A SZIT-szabályozás életképessé tételét alapvetően a Budapesti Értéktőzsde szorgalmazta a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, hogy e cégek részvényeinek bevezetésével is bővüljön a hazai börze kínálata. A Világgazdaság értesülései szerint az első fecskék egyike a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak vagyonát kezelő s a hazai kereskedelmi ingatlanpiacon egyre aktívabb Optima Befektetési Zrt. lehet. „A SZIT-formába történő átszervezés egy hosszabb távú elméleti lehetőség. A konkrét megoldási lehetőségekkel még nem foglalkoztunk” – reagált lapunknak Fekete Zoltán, az Optima vezérigazgatója.
A SZIT-té válni kívánó zárt körű részvénytársaságnak előbb egy szabályozott ingatlanbefektetési előtársaságot kell a NAV-nál nyilvántartásba vetetnie, majd – ha szükséges – tőkét emelnie, az alapító okiratot módosítania, és nyilvános részvénytársasággá átalakulnia. Ezt követően kibocsátó tájékoztatót kell készítenie és azt engedélyeztetnie a felügyelettel, utána pedig a SZIT-részvényeket bevezetnie a tőzsdére – legkésőbb az előtársaság NAV-nyilvántartásba vételét követő üzleti év végéig.
Angolszász minta
A világ első szabályozott ingatlanbefektetési társaságai (angol elnevezésük rövidítésével: REIT-ek) egy 1960-as törvénymódosítás nyomán az Egyesült Államokban jöttek létre azzal a céllal, hogy a kisbefektetők is részesedjenek az ipari és kereskedelmi ingatlan-, irodai, szállodai fejlesztések hozamából. Ma már közel 40 országban működnek ilyen társaságok, amelyeknek a részvényeivel számos tőzsdén kereskednek. A 2001 októberében elindított FTSE EPRA/NAREIT Global Real Estate Index 37 ország 456 tőzsdén jegyzett REIT-részvényének mozgását képezi le, amelyek együttes piaci kapitalizációja 2 ezer milliárd dollár körüli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.