Tovább csökkent a tőzsdei részvények aránya a háztartások értékpapír-megtakarításain belül, miután a kisbefektetők papírjaik egy részétől megváltak a tavalyi piaci emelkedés nyomán – derül ki a jegybank statisztikai adataiból. A háztartások 322,8 milliárd forintnyi részvénnyel rendelkeztek október végén, ez 6,4 százalékkal több az egy évvel korábbi mennyiségnél. Eközben viszont a teljes értékpapír-állományuk majdnem 9 százalékkal, 8200 milliárd forint fölé emelkedett, vagyis a részvények aránya ismét csökkent a portfóliójukban. A csökkenés azzal együtt következett be, hogy a tőzsdei papírok aránya az értékpapír-befektetéseken belül eleve nem volt túl magas, 2015 októberében alig több, mint négy százalékot ért el: ez 2016 tizedik hónapjának végére 3,9 százalékra csökkent.
A részvények arányának további csökkenése azért figyelemre méltó, mert a BUX index az október végéig tartó egy évben 38,2 százalékkal, 29 802 pontra emelkedett, vagyis önmagában a papírok tartásával is jelentős árfolyamnyereséget lehetett volna elérni. Ezzel szemben – a tranzakciókat tartalmazó kimutatásokat vizsgálva – az látszik, hogy a lakossági befektetők, látva a szinte folyamatos emelkedést, eladták részvényeik egy részét: az első tíz hónapban ugyanis a tranzakciók egyenlege több mint 60 milliárdos mínuszt mutatott. Bár 2016 utolsó két hónapjának állományi adatai még nem ismertek, feltehető, hogy a kisbefektetők nem az utolsó két hónap ralija alatt kezdtek el ismét vásárolni, vagyis a részvények arányában aligha történhetett pozitív változás.
Az október végéig tartó egyéves időszaknak viszont nem a részvények voltak az egyedüli vesztesei, legalábbis ami az értékpapír-megtakarításokon belüli súlyt illeti. Az MNB adatai szerint a lakossági értékpapír-portfólióban a befektetési jegyek súlya is érezhetően – 50,97-ról 45,79 százalékra – csökkent, de nagymértékben olvadt a vállalati és banki kötvények egyébként sem túl jelentős részesedése is. Az állampapírok viszont továbbra is egyértelműen uralják a lakossági értékpapír-befektetések piacát: az arányuk tavaly október végén már megközelítette a 48 százalékot, szemben az egy évvel korábbi 39,5 százalékkal.
A saját csúcsait folyamatosan döntögető BUX index az idei év első hónapjaiban sem valószínű, hogy visszahozza a kisbefektetők vásárlási kedvét: annak ellenére sem, hogy az alacsony hozamkörnyezet tartósnak ígérkezik, és a tőzsdék teljesítményét illetően is egymást követik az optimista jóslatok. Így várhatóan megmarad az állampapírok és befektetési alapok dominanciája az értékpapír-befektetéseknél, ami bőven 90 százalék feletti összesített súlyt jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.