Még kétszer biztosan emelkedhet az amerikai irányadó jegybanki (Fed) kamat, hiszen – 2012 márciusa óta először – az infláció meghaladta a kétszázalékos célt. Az Európai Központi Bank (EKB) viszont lazító módban maradhat, hiszen az árindex eltávolodott a céltól, s a maginfláció is nagyon alacsony.
Egyetlen adat sem kiált kamatemelésért, az infláció szelíd, és egyáltalán nem fenyeget azzal, hogy az üteme elérné a három százalékot – mondta James Bullard, a Saint Louis-i Fed elnöke, miután a kereskedelmi minisztérium pénteki statisztikai közleményéből kiderült, hogy a jegybank számára legfontosabb mutató, a személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexe februárban 2,1 százalékra gyorsult, azaz meghaladta a kétszázalékos célt. Sőt a magja is 1,8 százalékos, vagyis a Fed lényegében teljesítette a feladatát. Ám Janet Yellen elnök már többször kifejtette, hogy a cél nem plafon, tehát az egyébként mérsékelt gazdasági növekedés és visszafogott béremelkedés korszakában türelemmel viseltetnek a célnál kissé magasabb infláció iránt is. A Fed három szigorító lépést jelzett előre, ebből egyet már megtett. A New York-i Fed elnöke, William Dudley úgy nyilatkozott, hogy a Donald Trump elnök által beígért gazdaságélénkítés részleteire és hatására még várni kell, ezért megelőző kamatdöntésen korai töprengeni.
Ez a törekvése az EKB-nak is, amely áprilistól ugyan 80-ról 60 milliárd euróra csökkenti a havi eszközvásárlások összegét, de nem kíván a rendkívül alacsony kamatokhoz nyúlni, amíg a mennyiségi lazítás programját le nem zárja az év végén. Csakhogy a befektetők elkezdték beárazni a kamatemelést, pontosabban a mínusz 0,4 százalékos s a banki profitokat alaposan megtépázó betéti kamat emelését. A spekulációt segítette, hogy Benoit Coeuré igazgatósági tag úgy nyilatkozott: nem muszáj megvárni a mennyiségi lazítási program kifutását, ha az inflációs folyamat ezt megkívánja. A márciusi inflációs adat azonban jól jött a piacokat hűteni igyekvő EKB-nak. A fogyasztói árindex 1,5 százalékra esett vissza a februári két százalékról. A márciusi ülésen Mario Draghi jegybankelnök elmagyarázta, hogy a célt februárban elérő inflációs iram mögött egy százaléknál alacsonyabb maginfláció húzódik, vagyis pusztán az energiaárak kilengései befolyásolják az indexet, ami kívül esik a monetáris politika hatókörén. A márciusi maginfláció is visszazuhant a 0,7 százalékos szintre. Az EKB tehát maradhat a meghirdetett úton, s ezt az április végi ülésen meg is erősítheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.