BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Idén beindul a CSOK-láz

Az első négy hónap adatai szerint jelentősen nőtt az érdeklődés a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) iránt, a bankok várakozásai szerint idén az igénylések száma és a folyósított összeg is emelkedik. Az ügyfelek többsége továbbra is használt lakás vásárlásához kér csokot, de új lakás vásárlásához is egyre többen igénylik.

Az UniCredit Banknál 2017 első négy hónapjában éves szinten mintegy 40 százalékkal emelkedett a csok-kérelmet benyújtó ügyfelek száma, és immár megközelíti a hétszázat – közölték az MTI érdeklődésére. Április végéig több mint 1 milliárd forint támogatást folyósított az UniCredit, ami jelentős emelkedés a tavalyihoz képest. Az UniCredit Bank tapasztalatai szerint az igénylők nagyobb részben meglévő gyermekek után igényelték a támogatást, főként ugyancsak használtlakás-vásárlási célra, a befogadott kérelmek döntő többsége erre irányult. Ugyanakkor emelkedik az új lakások vásárlására/építésére irányuló igények száma is. Jellemzően a kétgyermekesek kérik a nekik járó támogatási összeget használt, illetve új lakás esetében is, melynek összege 1,43 millió, illetve 2,6 millió forint.

A Takarékbank tájékoztatása szerint a takarékok és az FHB Bank fiókjaiban az első négy hónapban 1535 sikeres csok-igényt regisztráltak, több mint háromszor annyit, mint az előző év azonos időszakában. A folyósítás összegét – ami elérte az 5,2 milliárd forintot – pedig megötszörözték a tavalyi első négy hónaphoz képest. A Takarék csoport tagjai az elmúlt két évben 8160 csok-kérelemre szerződtek 23,5 milliárd forint összegben, a csok iránt érdeklődő ügyfelek száma április végén elérte az 53 ezret. Megjegyezték, a csoport darabszám és volumen tekintetében is 16 százalékos piaci részaránya lényegesen nagyobb, mint az integráció jelzáloghitelezésben elfoglalt piaci részesedése.

Az MKB Banknál tavaly április végéig 240 csok-igénylést fogadtak be, idén ugyanebben az időszakban pedig 370-et. A folyósítások összege a tavalyi első négy havi 214 millió forinttal szemben idén április végéig 937,5 millió forint volt (ez a korábban befogadott ügyleteket is tartalmazza). Az MKB az adatokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy a 2016. február 10-i jogszabály-módosítások miatt tavaly sok kérelmet csak a módosítás után lehetett befogadni, és a folyósítások átfutási ideje is lényegesen hosszabb volt. Az ügyfelek döntő többsége továbbra is használt lakás vásárlásához kéri a csokot, de új lakás vásárlásához is egyre többen igénylik. Az OTP Banknál is használt lakásra vették fel eddig a legtöbben (76,5 százalék), amit az építés követ 16 százalékkal, majd az új lakás vásárlás 6 százalékkal, míg bővítésre mindössze 1,5 százalék igényelte a támogatást. Az MKB Banknál 2017 első négy hónapjában 58,8 százalék használt lakásra, 12,5 százalék újépítésűre, 28,7 százalék építésre és bővítésre adott be csok-igénylést.

A CIB Bank 2016 márciusa óta kínál csokot ügyfeleinek, idén a tavalyinál is nagyobb érdeklődést tapasztalnak a támogatás iránt – közölték. A banknál 52 százalék a használt lakás vásárláshoz, bővítéshez és 48 százalék az új lakáshoz csokot igénylők aránya. Eddig átlagosan 3,2 millió forint csok-támogatást vettek igénybe új és használt lakásra együttesen, kamattámogatott hitel nélkül. Az új lakás vásárláshoz, építéshez kapcsolódó csok-igénylők 26 százaléka igényelte a 10 millió forintos támogatást. A CIB-nél átlagosan 8,56 millió forint államilag támogatott hitelt vesznek fel az új lakás vásárláshoz, építéshez az ügyfelek, az utóbbihoz csokot igénylők 39 százaléka igényelte az áfavisszatérítést is.

Az OTP Bank idén a lakáspiac mintegy 20 százalékos növekedésére számít, ezen belül az új építésű lakások értékesítési arányának emelkedésére. Úgy látják, változatlanul komoly az érdeklődés az otthonteremtési támogatások iránt. Az ügyfelek többsége még a szükséges dokumentáció begyűjtésénél tart, a kérelmek számát korlátozhatja a piacon lévő új lakások viszonylag alacsony száma. A csok 2015. júliusi indulása óta az OTP 38,7 milliárd forint állami hozzájárulást utalt ki, ami több mint 15 ezer család között oszlik meg. A csokot igénybe vevő családok száma az OTP várakozásai szerint idén elérheti a több tízezret is. Eddig minden második támogatást és tízből hat kamattámogatott hitelt az OTP-ben vettek fel, ennek megfelelő piaci részesedésre számít a bank idén is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.