Egymást érik a rendkívüli tájékoztatások az ENEFI háza táján, csak májusban féltucatnyinál több kibocsátói közlemény adott hírt részvényvásárlásokról. Mint azt a társaságtól megtudtuk, a stratégia része, hogy kapcsolt vállalkozásuk, a százszázalékos tulajdonú leánycég, az EETEK Ltd. vásárolja az ENEFI-részvényeket, amelyeket a jövőben be kívánnak vonni.
Ennél érdekesebb történet, hogy a 2016-os IFRS szerinti konszolidált eredménykimutatás a könyvvizsgálói vélemény visszautasításával kezdődik. Ezt Adorján Csaba könyvvizsgáló azzal magyarázta, hogy csak az április 29-i közgyűlés előtt két nappal kapta meg a végleges kimutatást, s nem tudott meggyőződni a halasztott adóeszközök megtérülő értékéről, továbbá a befektetett eszközök értékvesztési tesztjét sem találta teljes körűnek. A Világgazdaság kérdésére a társaság azt a választ adta, hogy a cégcsoport a könyvvizsgáló előtt ismeretlen volt, most kellett megismerkednie számos korábbi években történt eseménnyel. Az egyedi beszámoló tekintetében a könyvvizsgálói jelentés tiszta, azonban a konszolidált adatok feldolgozására és kiértékelésére a könyvvizsgálóknak véleményük szerint nem maradt elegendő idejük. A könyvvizsgáló megerősítette, hogy a véleménynyilvánítás visszautasításának nem az az oka hogy a beszámoló rossz, hibás lenne, azonban időhiány miatt azt sem tudják felelősen kijelenteni, hogy mentes a hibától. A könyvvizsgáló a munkálatokat jelenleg is végzi.
A városok és intézmények távfűtési rendszereit működtető, Budapesten 2007-ben, míg Varsóban 2011-ben tőzsdére vezetett ENEFI (ex-RFV, majd ex-E-Star) hajóját sok vihar tépázta az utóbbi esztendőkben. A lengyel piacról már korábban kivonultak, míg a romániai projektek közül utolsóként a gyergyószentmiklósi távfűtést adta át kapcsolt vállalkozásuk a helyi önkormányzatnak idén márciusban. Néhány hazai projekt maradt a portfólióban. Ám még egy ilyen szomorú történetnek is lehet viszonylag jó a vége, vagy legalább rendezett a kifutása.
Nagy sztorit azért ne várjunk, mégis érdemes fellapoznunk a társaság tavaly április 4-én keltezett rendkívüli tájékoztatóját. Ebben az akkor újonnan választott igazgatóság tette közzé középtávú célkitűzéseit, melyekhez az szolgált alapul, hogy 2016-ra már szűk kisebbségbe szorultak a korábban többségben lévő, hitelezőből lett részvényesek, akik még a csődeljárás nyomán lettek tulajdonosok. A csődegyezség során 50 millió darabra felduzzasztott részvényszámot is sikerült közel felére leszorítani a tavalyi évre. A menedzsment nem látta reális célkitűzésnek új projektek megvalósítását, esetleg új energetikai üzletág kiépítését. Csak a korábban megkötött – mai horizonton kettő-hét éves kifutású – tradicionális üzletek menedzselése kínál lehetőségeket. Ezért a társaság a következő kettő-négy évben a meglévő magyarországi projektek futamidő vége előtti értékesítésére, a Romániában folyó perek lezárására – akár peren kívüli egyezséggel –, továbbá az operáció költségeinek csökkentésére s a saját részvények vásárlására fókuszál.
A sajátrészvény-vásárlás azért is érdekes, mert ezáltal a társaság folyamatosan lehetőséget biztosít a csalódott vagy türelmüket vesztett részvényeseknek a kiszállásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.