Az idei első negyedévben világszerte 1566 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 141 milliárd dollár értékben. A piac teljesítménye 2016 hasonló időszakához képest volumenben 19,7 százalékkal, míg összértékben 15,2 százalékkal marad el. Közép- és Kelet-Európában mindössze 61 tranzakció zajlott le az idei első három hónapban, szemben az egy évvel korábbi 76-tal. Ebben a régióban a nyolcadik legnagyobb bejelentett tranzakció a negyedév során a magyar Invitel 215 millió dolláros eladása volt.
Az elmúlt időszakban jelentősen növelte a befektetők óvatosságát a kínai gazdaság lelassulásától való félelem és az amerikai választásokat követő feltételezett irányváltás csakúgy, mint számos európai ország (Brexit, holland és francia választások) aktuális bizonytalansága – magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. A trend azonban hamar megfordulhat a kedvezőbb kilátások hatására. A Mergermarket által összegzett, az előző fél év során kilátásba helyezett, de még le nem zárt tranzakciók száma jelenleg már 8000 körül jár, szemben az év végén regisztrált 5400-zal -fűzte hozzá.
A felvásárlási tranzakciók 26 százalékos arányban az ipar és vegyipar szektorban történtek, 18 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 15 százalékkal az üzleti szolgáltatások szektora. A magántőke alapú kivásárlások aránya kismértékben, 13,3-ról 12,5 százalékra csökkent az előző év első negyedévéhez képest, átlagos értékük ugyanakkor meredeken emelkedett 101-ről 120 millió dollárra.
A kilátásba helyezett tranzakciók 36 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Egyelőre továbbra is tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió 9 százalékkal.
A FÁK országait is magában foglaló Közép- és Kelet-Európai régióban a 2016 első negyedévében regisztrált 76-hez képest 20 százalékkal kevesebb, mindössze 61 közepes M&A tranzakció zajlott le az idei év első három hónapjában. A felvásárlások 5,1 milliárd dolláros összértéke ugyanakkor 4 százalékkal meghaladta a bázisidőszak 4,9 milliárd dolláros értékét. Ennek hatására a tranzakciók átlagos értéke 83 millió dolláros szinten tízéves rekordot ért el a régióban.
A magántőke-alapú tranzakciók száma az egy évvel korábbi időszakhoz hasonlóan 2017 első negyedévében is 9 volt, ugyanakkor ezek összértéke 700 millió dollárról 1 milliárd dollár fölé emelkedett. Ezzel míg tavaly a M&A tranzakciók összértékének a hetede (14,4 százalék) kapcsolódott magántőkéhez, mostanra ez az arány meghaladta az egyötödöt (20,2 százalék). A magántőke tranzakciók közé tartozik a hazai Invitel felvásárlása is, amelyet a China-CEE Fund magántőkealap hajtott végre februárban.
Az év hátralévő részére vonatkozó várakozások szerint a felvásárlási aktivitás jelentősen nő majd a régióban: míg negyedévvel ezelőtt csupán 458 kilátásba helyezett tranzakciót azonosítottak ebben a régióban, jelenleg 703 ilyenről tudnak a piacon, vagyis a várakozások szintje a másfélszeresére nőtt. Kérdés, hogy a térségben továbbra is jelen lévő kockázatok (Kína gazdasági nehézségei, Oroszország nagyhatalmi törekvései, stb.) ezek közül mennyit hiúsítanak majd meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.