P ortugália – az eurózónában elsőként – a kínai piacon tervez államkötvényeket kibocsátani, hogy így erősítse az ázsiai országgal gazdasági kapcsolatát. A portugál lépés több európai kormány előtt is megnyithatja az utat a kínai kötvénypiac felé.
„A kibocsátás célja Portugália pénzügyi forrásainak diverzifikálása, de a lépéssel a Lisszabon a renminbi nemzetközi elismerését is támogatni szeretné” – idézi António Costa miniszterelnök szóvivőjét a Reuters hírügynökség. Kína és Portugália is profitálhat abból, ha erősítik a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatot – tette hozzá a szóvivő.
Portugália úgynevezett Panda-kötvényeket dob piacra, amelyek a Kínai Népköztársaság belső piacán forgó, jüanban denominált papírok.
A Panda-kötvények kibocsátása tavaly kilencszeresére nőtt, és 130 milliárd jüant tett ki, a JPMorgan becslése szerint idén 50 százalékos növekedés várható a kibocsátások számában.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a napokban megduplázta Portugália gazdaságának idei növekedési kilátásait. A döntést azzal indokolták, hogy az egyre több befektetés és a növekvő export jelentősen megszilárdította az állam gazdaságát. Az IMF prognózisa szerint Portugália GDP-je 2017-ben 2,5 százalékkal nőhet, míg februárban még csak 1,3 százalékos bővülést jósoltak. A pénzintézet szerint 2018-ban a portugál hazai össztermék 2 százalékkal nőhet a korábbi 1,2 százalék helyett. Portugália GDP-je az év első öt hónapjában 1,4 százalékkal nőtt, amit a portugál kormány jó eredményként könyvelt el.
Az IMF kiemelte: Portugália a kedvezőbb prognózist az erős turizmusának, az eurózóna erősödésének köszönheti, valamint annak, hogy idén kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, miután költségvetési hiányát tartósan 3 százalék alá tudta szorítani.
Portugália erős pénzügyi helyzetét mutatja az is, hogy a múlt hónapban kérelmezték, hogy idő előtt visszafizethesse a körülbelül 9,4 milliárd euróra rúgó tartozását az IMF-nek, amire a washingtoni hitelező rá is bólintott. „Ezek a korai visszafizetések csökkentik Portugália adósságszolgálati költségeit, javítják az adósság fenntarthatóságát, és az ország erősödő pénzügyi helyzetéről küldenek pozitív jelzéseket a piacnak” – mondta Klaus Regling, az európai mentőalap, az EFSF vezérigazgatója.
A lengyel kormány 2016 augusztusában Európában elsőként dobott piacra Panda-kötvényeket, a 3 milliárd jüan értékben kibocsátott papírok 3,4 százalékos átlagos hozam mellett keltek el. Magyarország a kelet-közép-európai országok közül elsőként bocsátott ki kínai devizában denominált kötvényt 1 milliárd jüan (136,8 millió euró) értékben. A hároméves lejáratú jüankötvények kamata 6,25 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.