BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszi magát az Enefi

Egy nagyobb részvénycsomagot vásárolt nemrég az Enefi. A pakkot egyik romániai kapcsolt vállalkozásának felszámolója dobhatta a piacra.

Szokatlanul magas forgalmat produkált múlt pénteken az Enefi Energiahatékonysági Nyrt. (korábban RFV, majd E-Star) részvénye. Egyetlen napon több mint 50 ezer darab cserélt gazdát a papírból, ami annyira feltűnő jelenség, hogy még az egy évre visszatekintő grafikonon is jól látszik. Raliról szó sincs persze, már péntek este közzétették, hogy a társaság leánycége, az EETEK Ltd. vásárolt 55 531 Enefi-részvényt.

Önmagában nem meglepő, hogy az Enefi százszázalékos tulajdonú leánycége az anyavállalat részvényeit vásárolja. Mert amint azt a társaság korábban közölte: a stratégiája része, hogy kapcsolt vállalkozása révén gyűjtse a saját részvényeket. Ekkora mennyiség esetén azonban aligha lehet arról szó, hogy apránként felcsipegetik a kisbefektetők fölös papírjait. Joggal merült fel a kérdés, ugyan ki öntött hirtelen ekkora mennyiséget egy kispapír pangó piacára?

Hétfőn a késő esti órákban érkezett meg a magyarázat. Ekkor tette közzé az Enefi és az EETEK, hogy az E-Star Mures Energy felszámolója hétfőn arról értesítette a romániai operációt: múlt pénteken megbízást adott az Equilor Befektetési Zrt. számára 55 316 darab Enefi-részvény értékesítésére. Ennek fényében a péntek esti tájékoztatójában szereplő 55 531 darab részvényt az E-Star Mures Energy felszámolójától vásárolhatták meg. Az E-Star Mures Energy egyébként az Enefi konszolidációs körébe nem tartozó, felszámolás alatt álló kapcsolt vállalkozás.

Az Enefi települési és intézményi távfűtési rendszereket működtetett több településen és országban. Budapesten 2007-ben, Varsóban 2011-ben lépett a parkettre, ám a lengyel piacról már korábban kivonult, míg kapcsolt vállalkozása a romániai projektjei közül utolsóként a gyergyószentmiklósi távfűtést adta át a helyi önkormányzatnak idén márciusban.

Tavaly áprilisban ismertette középtávú célkitűzéseit a társaság akkor frissen választott új menedzsmentje. Ezek szerint nem lenne reális új beruházásokba kezdeni, miként új energetikai üzletág kiépítésére sem érdemes vállalkozniuk. Ehelyett a társaság a következő kettő-négy évben a meglévő magyarországi projektek futamidő vége előtti értékesítésére, a Romániában folyó perek – akár peren kívüli egyezséggel történő – lezárására, továbbá az üzemeltetési költségek csökkentésére fókuszál. Az utóbbi eredményeként felszabaduló összeget saját részvények vásárlására fordítja.

Az EETEK 190 forintért vette az ötvenezres pakkot. Ez dobott egy kicsit az árfolyamon, de 3 hónapos távlatban ez is csak támaszként szolgált, az árfolyam nem tud tartósan 200 forint fölé lendülni. Mindez rossz hír azoknak a részvényeseknek, akik még a négy évvel ezelőtti csődegyezség során meghirdetett kötvény-részvény cserével váltak tulajdonosokká. Ők ugyanis csak 300 forint feletti árfolyam mellett juthatnának hozzá az elvesztett pénzükhöz. Reményt keltő azonban, hogy a társaság a saját részvényeket – a részvényesi elvárásoknak megfelelően – még az idén be kívánja vonni. Erre tavaly a függőben lévő korábbi cégbírósági változásbejegyzési kérelmek miatt még nem volt mód.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.