A nagypapírok közül utolsóként jelent ebben a negyedévben az OTP. A hitelintézet pénteken hozza nyilvánosságra friss számait, az elemzők pedig a tavalyinál valamivel kisebb, 69 milliárd forintos nettó eredményt várnak a banktól. Egy éve csaknem 72 milliárd forint volt a nettó profit, ezt azonban számos egyszeri tétel is hizlalta. A korrekciós tételek nélküli nyereség most a konszenzus szerint 68,6 milliárd forint körül alakulhatott, ami 21 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Akkor a Visa Europe-ban való részesedés eladása egy egyszeri, 13,16 milliárd forintos tétellel megdobta az eredményt.
A bankadót már az első negyedévben nagyrészt befizette a pénzintézet, a második negyedévre csak egy kisebb, 129 millió forintos tételt várnak az elemzők. A szakértői konszenzus szerint az adózás előtti eredmény 11 százalékkal 78,2 milliárd forintra nőtt, a működési eredmény pedig 14 százalékkal 90,5 milliárd forintra bővülhetett. Az összes bevételi soron növekedés volt a konszenzus alapján. A nettó kamatbevétel 6, a díj- és jutalékbevételek 13, az egyéb bevételek pedig 53 százalékkal ugorhattak meg.
A konszenzusnál némileg magasabb nyereséget vár az OTP-től az Erste Befektetési Zrt., az előrejelzésükben 71 milliárd forintos adózott eredmény szerepel. A brókercégnél úgy látják, a bevételi oldalon az összes főbb soron javulhatott az OTP teljesítménye, ebben jelentős szerepe van annak, hogy május elsején már a horvátországi Splitska bankát is konszolidálták. E nélkül a nettó kamatjövedelem mérsékelten csökkenne az előző negyedévhez képest, a rubel forinttal szembeni gyengülése és a magyar, valamint a bolgár kamatmarzsok további szűkülése miatt. A nettó díjak és jutalékok viszont negyedév/negyedév alapon a horvátországi tranzakció nélkül is növekednének, főleg szezonális hatások miatt – mondják az Erste szakértői. Az idei első negyedévben a kockázati költség (céltartalék a hitelek átlagos értékéhez képest) 0,75 százalékosra esett, és ez a kedvező folyamat a második negyedévben is tovább folytatódhatott. Az Erste prognózisa szerint a kockázati költség már csupán 0,7 százalékos lehet.
Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője is erős negyedévet vár az OTP-től. Az emelkedő hitelezési aktivitás és a nettó kamateredmény normalizálódása extra tételek nélkül is elég lehet ahhoz, hogy a részvény árfolyamát öt számjegyűvé változtassa – mondja a szakértő. Az eredmények közlése mellett a piac a bank idei akvizícióit veszi majd górcső alá. Kiss Mónika az idei terveket könnyen teljesíthetőnek látja. A 15 százalékot meghaladó tőkearányos nyereségi (ROE) mutatóval kapcsolatos célkitűzés továbbra is érvényben marad, a 2017-es év után kifizetett osztalék pedig 15 százalékkal nőhet. A konszolidált nettó kamatmarzs 4,76 százalék volt az első negyedévben, a pénzintézet arra számított, hogy ez nagyságrendileg 15-20 bázisponttal csökken majd az idén is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.