Későbbre halasztják az Enefi Energiahatékonysági Nyrt. közgyűlését. A cég már szerdán este, piaczárás után értesítette a részvényeseit, hogy a társasághoz érkezett tulajdonosi igazolások alapján a pénteken délelőtt 10 órára meghirdetett közgyűlés nem lesz határozatképes. A megismételt közgyűlés szeptember 26-án lesz, és legfontosabb napirendi pontja a társaság alaptőkéjének leszállításáról szóló döntés. Eszerint bevonnak 19 672 579 darab 10 forint névértékű, a társaság saját tulajdonában lévő törzsrészvényt, 196 725 790 forint összegben. Így a társaság által kibocsátott részvények száma 29 672 579 darabról 10 millió darab 10 forint névértékű dematerializált részvényre csökken.
Amint az a korábban közzétett előterjesztésekből kiderült, a közzététel időpontjában, vagyis augusztus végén 17 801 409 darab törzsrészvény volt a társaság tulajdonában. A hiányzó törzsrészvénymennyiséget a cég kapcsolt vállalkozásától, az EETEK Ltd.-től vásárolják meg, ennek különösebb akadálya nincs, hiszen a BÉT honlapja szerint 2 698 630 darab az EETEK tulajdonában lévő részvények száma. Míg az alaptőke tervezett leszállításához szükséges sajátrészvény-mennyiségből a közgyűlési meghívó időpontjában ennél jóval kevesebb, 1 871 170 darab hiányzott.
Az alaptőke leszállításának előzménye a négy éve született csődegyezség, amikor a pénzükre hiába váró vállalati kötvényesek részvényekbe forgathatták a követelésüket. Korábban a társaság a 2012/A jelű kötvényeknek közel kétharmadát nyomott áron, nagyjából 30 százalékon visszavásárolta. Így is jelentős volt a hígulás, mellyel a kötvénnyel és részvénnyel is rendelkező hitelezők duplán rosszul jártak, hiszen mindkét befektetésükön veszítettek. A kötvény-részvény csere során 50 millió darabra duzzadt a részvények száma, s a hitelezők kerültek többségbe a társasságban. Tavaly azonban már csupán egy szűk kisebbséget képviseltek a hitelezőből lett részvényesek, s addigra a részvényszámot is sikerült a mostani szintre leszorítani. Ugyanakkor az egykori kötvényesek még mindig jelen vannak a társaság vezetésében, mert a közgyűlés napirendjén szerepel a kötvényeseket képviselő felügyelőbizottsági és auditbizottsági tag cseréje is.
Az Enefi (ex-RFV, majd ex-E-Star) települési és intézményi távfűtési rendszereket működtetett több országban. Budapesten 2007-ben, Varsóban 2011-ben lépett a parkettre, ám a lengyel piacról már korábban kivonult, míg kapcsolt vállalkozása a romániai projektjei közül utolsóként a gyergyószentmiklósi távfűtést adta át a helyi önkormányzatnak.
Jelenleg az Enefi egyetlen sztorija, hogy ha szeptember 26-án döntenek az alaptőke leszállításáról, akkor a csődegyezség előtti szintekre csökken a részvények száma. Így a papír közel egyharmadára „sűrűsödik”. Ezen kívül viszont gyakorlatilag semmi sincs a középtávú tervekben. A magyarországi projektek futamidő vége előtti értékesítése, a Romániában folyó perek lezárása és az üzemeltetési költségek csökkentése nem tekinthető nagy ívű elképzelésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.