Elemzők szerint a londoni FTSE-100 index 0,3 százalékkal, a frankfurti DAX-30 index 0,2 százalékkal, a párizsi CAC-40 index pedig 0,5 százalékkal eshet a nyitásban. Ázsiában és a csendes-óceáni térségben túlnyomórészt csökkentek az irányadó tőzsdemutatók, a dollár pedig gyengült a válságok idején biztos menedéknek számító japán jenhez képest. Az arany elrugaszkodott négyheti mélypontjáról, de még mindig az unciánként 1300 dolláros szint alatt maradt az ára.
Miután Donald Trump amerikai elnök és kormányzata a héten megpróbálta nagyobb nyomás alá helyezni Észak-Koreát, Kim Dzsong Un észak-koreai vezető „a történelem legkeményebb ellenlépésével” fenyegette meg Washingtont. Ezt a kijelentést Ri Jong Ho észak-koreai külügyminiszter úgy értelmezte, hogy Kim Dzsong Un „a legnagyobb csendes-óceáni hidrogénbomba felrobbantására utalhat”.
Bár a Fed nyíltpiaci bizottsága nem okozott meglepetést szerdán kihirdetett döntéseivel és előrejelzésével, a befektetők egyre nagyobb esélyt adnak egy decemberi kamatemelésnek, amely idén már a harmadik lenne a sorban. A CME FedWatch kalkulációja szerint a piac már 78,4 százalékos esélyt ad a kamatemelésnek, míg a hét elején bőven 50 százalék alatt járt ez a mutató.
Rontotta a kockázatvállalási hajlandóságot az is, hogy a Standard & Poor's csütörtökön leminősítette Kínát, elsősorban a gyors hitelkiáramlásból eredő reálgazdasági és költségvetési kockázatokkal indokolva a döntést.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 0,18 százalékos, a dél-koreai Kospi 0,91 százalékos, a vezető sanghaji index 0,32 százalékos, a hongkongi Hang Seng pedig 0,86 százalékos mínuszban állt a záráshoz közeledve, míg az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 0,49 százalékos, a szingapúri STI-index pedig 0,01 százalékos nyereséget mutatott.
A kőolaj világpiaci ára keveset változott, a befektetők kivárnak, mivel az OPEC-tagállamok, valamint a kartellen kívüli nagy olajexportőr országok szakminiszterei pénteken bécsi találkozójukon hoznak döntést a kőolajkitermelést korlátozó megállapodás sorsáról.
Közép-európai idő szerint reggel háromnegyed nyolc körül a Brent hordónként (159 liter) 56,44 dollárba került novemberi szállításra, 1 centes, 0,02 százalékos pluszban forgott. A New York-i árupiac elektronikus jegyzésében a novemberi szállítású WTI ára hordónként 11 centtel, 0,22 százalékkal, 50,66 dollárra nőtt.
Csütörtökön London kivételével emelkedéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,11 százalékkal, 7263,90 pontra esett, míg a frankfurti DAX-index 0,25 százalékkal, 12 600,03 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 0,49 százalékkal, 5267,29 pontra nőtt. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,24 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index 0,32 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 index pedig 0,48 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.