Emelkedett az engedélyezett lakáshitelek száma 2017 első felében az előző év azonos időszakához képest, 40 ezerről 45 ezerre nőtt az összes kölcsön, ráadásul a piaci és a támogatott hitelek száma is megugrott – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Statisztikai Tükör című kiadványából. Nemcsak a darabszám nőtt, hanem az átlagos hitelösszeg is 5,5 millióról 6,5 millió forintra emelkedett. Ezeknek köszönhetően harmadával bővült az engedélyezett hitelállomány: 217-ről 291 milliárd forintra nőtt.
Ennek megfelelően a folyósított hitelállomány is emelkedett szinte az összes lakáscélnál. Egyedül az amúgy is marginális hitelkiváltás és egyéb célok esetén láthattunk visszaesést. A lakásépítésre folyósított hitelek száma több mint a duplája lett. Az új lakás vásárlására folyósított kölcsönök száma 62 százalékkal, a használt lakásokra jutóké 12 százalékkal, a korszerűsítés-felújítás céljára folyósított kölcsönöké pedig 8 százalékkal nőtt a januártól júniusig tartó időszakban.
Az összes folyósításból most is a használtlakás-cél emelkedett ki a legnagyobb arányban, a felvett hitelek közel 65 százalékát költötték erre, ami az állomány 74 százaléka. Az építkezés az állomány 10 százalékát, a darabszám 12 százalékát jelentette, az újlakás-vásárlás pedig 7, illetve 5 százalékát hasította ki az állománynak, illetve a darabszámnak. A korszerűsítés ugyan a kölcsönök 13 százalékát adta, ám ez az állomány tekintetében alig 6 százalék volt.
Népszerűnek bizonyult a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK). Az első fél évben közel 13 ezren igényelték a támogatást, összesen 27,6 milliárd forint értékben, míg a tavalyi év azonos időszakában mindössze 7664 igénylés érkezett 14,3 milliárd forint értékben. A KSH kiadványa szerint a lakáshitelezési boom a CSOK mellett a lakásépítés után visszaigényelhető áfának, az új lakások áfacsökkentésének is köszönhető. A növekedés a felépített lakások 46 százalékos bővülésében szintén megfigyelhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.