Két nap alatt jóval több mint húsz százalékot emelkedett a múlt héten a Masterplast árfolyama. A kurzus 550 forintról 687 forintig robbant. Aztán, ahogy az lenni szokott, profitot realizált a piac. Érdekes módon az emelkedés sokkal meredekebb volt, mint a korrekciós lejtő. Egyelőre félúton, a 600 forintos lélektani támaszon piheg a papír.
Természetesen a Masterplast fundamentumaiban két nap alatt nem állt be akkora változás, ami a múlt heti hirtelen értéknövekedést magyarázhatná – mondta Sándor Dávid, a KBC vezető elemzője. Az árfolyam 20 százalékot is meghaladó, robbanásszerű emelkedését sokkal inkább a kispapírok piacán hirtelen támadt befektetői étvágy és technikai tényezők okozhatták.
Visszapörgetve az eseményeket, azt látjuk, hogy az árfolyam azután lőtt ki, hogy a BÉT bejelentette: október 18-i hatállyal prémiumkategóriás részvénnyé minősítik a papírt. Ennek kritériumai jellemzően technikai jellegűek, és közvetlen módon nem befolyásolják a részvények értékének alakulását. Közvetett hatása persze lehet a prémiumkategóriába kerülésnek, hiszen a cég méretének növekedése és a nagyobb közkézhányad segítheti a likviditás bővülését, valamelyest mérsékli a részvénybe fektetéshez kapcsolódó kockázatokat. Ez egyben magasabb vállalatértéket indokolhat – tette hozzá a szakértő –, de annak mértéke megközelítőleg sem akkora, mint amekkorát az árfolyam-emelkedés mutatott.
Az elemző szerint a prémiumkategóriába kerülésnél egy részvény életében sokkal fontosabb a BUX és egyéb indextagság elnyerése, ez ugyanis az indexkövető alapok felől automatikusan többletkeresletet jelenthet. A prémiumkategóriába kerülés nem jelent ugyan BUX-tagságot, de elindíthatott ilyen jellegű spekulációkat.
Az is fűthette a hangulatot, hogy a menedzsment úgy nyilatkozott: a közkézhányad növelése a cél, továbbá reményeik szerint jövőre a javuló eredmények mellett elérhetnek olyan értékeltségi szintet, ahol akvizíciós célpontokat és újabb tranzakciót lehet végiggondolni. Emellett október elején a szabadkai gyár bővítését is bejelentette a vállalat. Nemrég egy 8,4 millió eurós beruházás zárult le, most pedig egy 6,7 millió eurósat indítottak, amihez 35 százalékos vissza nem térítendő támogatást is kaptak.
A vállalat bevételtermelése szépen nőtt az elmúlt negyedévekben, a magyar lakáspiaci fellendülés jelei már érzékelhetők, hiszen a helyi bevételek az első fél évben 30 százalékkal bővültek. Ám ezzel párhuzamosan a költségek is híztak, így az EBITDA-termelésben ez a felfutás egyáltalán nem látszik meg. Sőt, a csökkenés mértéke akkora, mint a bevételnél az emelkedésé. Az EBITDA tekintetében látható tendencia egyértelműen negatív irányba mutat, elmaradva a korábbi várakozásoktól is.
Érdemes lehet figyelni, hogy miként alakul az árfolyam. Persze a kispapírpiacon mindig számolni kell azzal a kockázattal, hogy beragadunk egy alvó részvénybe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.