Augusztus végén a piac egyik része azt találgatta, mikor lesz ismét 290 az euró árfolyama, a másik pedig azt, mit lép a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a forintárfolyam irányának megfordítása érdekében. Arra nincsenek megbízható adatok, hogy a két halmaznak mekkora volt a közös része. Az viszont tény, hogy amint a jegyzés a 300-as szint közelébe ért, a jegybank egy, a Reuters hírügynökségnek adott interjúban ráerősített arra, hogy a monetáris tanács a pénzügyi kondíciókat kész nem hagyományos, célzott eszközökön keresztüli lazítással biztosítani.
Az interjú hatására az euró-forint jegyzése fordulatot vett. A szeptemberi ülést követő MNB-közleményben már konkrét lépések is szerepeltek: előbb az egynapos betéti kamat csökkentését, majd a három hónapos betételhelyezési lehetőség kissé várakozáson felüli korlátozását jelentette be a jegybank, valamint a devizacsere-eszköz likviditásbővítésben betöltött szerepének növelését is. A forint jegyzése – lényegében az augusztus végén indult hullámban – 312 forint közelébe gyengült. A folyamat itt azonban nem állt meg. Az októberi kamatdöntő ülést követő közleményében a jegybank olyan kijelentést tett, amelyet a befektetői kör akkor úgy értelmezett, hogy a tanács további eszközöket is bevethet a kamatok leszorítása, illetve alacsonyan tartása érdekében.
Az MNB azt is megemlítette az indoklásban, hogy az infláció lefelé mutató kockázatai megerősödtek, így szükséges a hozamgörbe meredekségének csökkentése, vagyis a hosszú lejáratú kötvények hozamainak letornászása. A monetáris tanács ezzel összhangban vizsgálta a nem hagyományos eszközöket.
A jegybank a héten beváltotta ígéretét, két olyan új eszközzel állt elő, amely ha ténylegesen megkezdi működését, minden bizonnyal segíteni fog a célok elérésében, már ami a hozamgörbe további „lapítását” illeti. A monetáris tanács egyrészt arról döntött, hogy egy feltétel nélküli, öt- és tízéves futamidejű kamatcsereeszközt (interest rate swap, IRS) vezet be, amelynek 2018 első negyedévére vonatkozó keretösszegét 300 milliárd forintban határozták meg. Az IRS-eszközt a partnerbankok 2018 január elejétől rendszeres tendereken érhetik el. A jegybankárok arról is döntöttek, hogy egy célzott programot indítanak, amelynek keretében hároméves vagy annál hosszabb futamidejű jelzálogleveleket vásárolnak. Mindkét program segíti a hosszú kamatfixálású hitelek arányának növekedését is. A programok operatív részleteire vonatkozó döntését a MNB 2017 decemberében hozza meg.
A programok eredményességét nehéz megbecsülni, miután a részletek még ismeretlenek. Annyi bizonyos, hogy az intézkedések elsősorban a kamatkockázatok háztartásoktól való részleges átvállalását hordozzák magukban. A jegybank új intézkedései közvetlenebb módon a bankközi hosszú hozamokra, közvetettebben pedig a rövid hozamokra is hatással lehetnek. Utóbbin keresztül pedig a meglévő lakáshitelek kamatára is jótékonyan hathatnak a bejelentett intézkedések. A lépések így nem a hitelezés ösztönzését szolgálják elsősorban, hanem sokkal inkább annak biztonságosságát. Ugyanakkor az is bizonyos, hogy a hosszú kamatok leszorításán keresztül a forint árfolyamának alakulását is befolyásolják a lépések, azaz a forint gyengülését segítik elő, ahogy azt a bejelentések utáni árfolyam-reakciók is érzékeltetik.
Az MNB tehát tovább halad az ultralaza monetáris politika útján, ami a kamatok extra alacsony szinten tartását, illetve ennek következtében relatíve gyenge forintárfolyamot jelent, mely az export ösztönzésén keresztül igyekszik támogatni a GDP-növekedés ütemének magas szinten tartását. A régió jegybankjai ugyanakkor eltérő úton járnak. A cseh jegybank november 2-án tartott ülésén – augusztusi ülése után idén már másodszor – 25 bázisponttal 0,5 százalékra emelte irányadó kamatát. A lépés megfelelt a konszenzusos várakozásnak. A cseh gazdaság a második negyedévben 4,7 százalékkal bővült, a bérek emelkedése és az Európai Unióban legalacsonyabb szintű munkanélküliség erősíti az inflációs nyomást.
Az előremutató gazdasági indikátorok szerint a tendencia a következő évben folytatódni fog. A cseheknél tehát megvalósulni látszik az, ami több más országban – köztük az Egyesült Államokban – még várat magára: a szűk munkaerőpiac által feltornászott bérek költségoldalon beindítják az inflációt. A kamatemelés növeli az euróval szembeni kamatkülönbözetet, miközben a devizaövezet jegybankja nemrég jelentette be, hogy januártól felére csökkenti kötvényvásárlási programját, de azt szeptember végéig meghosszabbítja. Nem meglepő tehát, hogy a cseh korona az árfolyamgát tavaszi megszüntetése óta több mint 5 százalékot erősödött az euróval szemben.
A november 17-én megjelent legutóbbi béradatok Lengyelországban is az emelkedés erősödő ütemét mutatják. Éves bázison a növekedés 7,4 százalékos volt, szemben a 6,45 százalékos várakozásokkal. Az érték újabb megugrás a szeptemberi 6 százalékos adathoz képest. Nem véletlen tehát, hogy a zloty – korábbi gyengülését feladva – 0,1 százalékos erősödéssel reagált az érték megjelenésére. Az adatok hatására a lengyel jegybank monetáris tanácsában is felerősödhet a „héják” hangja, ami két tagnak az infláció alakulására vonatkozó várakozásában már meg is jelent. Az MNB értékelése a régiós országok eltérő gazdasági helyzetének tükröződését látja az eltérő monetáris politikában.
A fent leírt folyamat nem támasztja alá, hogy az MNB-nek árfolyamcélja lenne, ám ismét úgy látszik, hogy a jegybank számára az euró árfolyamának van olyan szintje vagy sávja, valamint iránya, amelyik kedvesebb a többinél. Az euró-forint árfolyamgrafikonján a kurzus augusztus vége óta emelkedő trendben mozog. Mára kilépett a 2016 vége óta tartó, enyhén csökkenő, vagyis forinterősödést támogató trend alól. Ha a jegyzés forintgyengülés irányába terelő trendje fennmarad – most 312 forint alatti zárásokkal törhet meg –, akkor a kurzusnak a 313,60, majd a 315 forint átlépése után jelentősebb akadálytól mentes tér nyílik a 320 körüli szintek elérésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.