Kiszámítható évet zárt a forint, a hazai deviza a 303–315 közötti keresztárfolyamon mozgott egész évben az euró ellenében, és több mint 10 százalékot erősödött a dollárral szemben, de utóbbi inkább az amerikai deviza lejtmenetének köszönhető. A forint a Magyar Nemzeti Bank szándékai szerint mozgott, a hazai jegybank ellene ment a szigorító európai trendnek, és továbbra is ultralaza monetáris politikát folytat. A deviza ugyanakkor nem sérülékeny, mivel a magas folyó fizetésimérleg-többlet, valamint a beáramló, uniós fejlesztési források is biztos támaszt nyújtanak a számára.
A forint volt idén a legkisebb reálhozamú fejlődő piaci deviza, ami önmagában elég ahhoz, hogy jövőre se erősödjön meg – mondta a Világgazdaságnak Móró Tamás. A Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája úgy véli: a lakossági állampapírok kivételével sem a belföldi, sem a külföldi befektetőknek nem vonzók a magyar eszközök. Hozzátette azonban: a piac már nem tartja kockázatos eszköznek a forintot, csak a negatív reálkamat tartja távol a tőkét. Az elemző szerint tőkekiáramlást láthatunk 2018-ban, de ettől sem gyengül meg túlzottan a forint, mivel az erős fundamentumok tartják a keresztárfolyamot. Móró további, de nem jelentős gyengülésre számít, szerinte a kurzus 315–320 forintig csúszhat.
Egész évben kiegyensúlyozott és az egyik legkisebb volatilitású feltörekvő piaci deviza volt a forint – összegzett Ötvös Mihály. A CIB Bank devizapiaci üzletkötője elmondta: a 306–314 forint közötti eurókurzus alig 3 százalékos sávot jelent, igaz, 2016-ban még szűkebb volt a mozgástere. Kiemelte, hogy ugyan az MNB-nek hangsúlyozottan nincs árfolyamcélja, de az év során bizonyos szinteknél kommentárokkal befolyásolta a kurzust. Ötvös szerint: az erősödő forint monetáris oldalról szigorítást jelent, amit a jegybank nem szeretne engedni.
Idén erősödhet a forint, jellemzően 306–312 közötti keresztárfolyamot vár az elemző. Hozzátette: ez elég szűk sáv, kimozdulhat belőle a kurzus, de 300 alatti és 320 fölötti keresztárfolyamra nem számít. Az elemző szerint a jegybank akár meglepetést is okozhat, ha elmozdul az ultralaza monetáris politikától, például azzal, hogy kivezeti a nem konvencionális lazítóeszközöket. Mint fogalmazott: a Fed már egyértelműen szigorít, az EKB is elkezdheti az enyhe szigorítást 2018 második felében, a hazai infláció is emelkedhet, ezekre pedig az MNB-nek reagálnia kell.
Forintgyengülésre és 315–320-as szint között mozgó euróra számít az idén Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. devizapiaci elemzője, aki úgy látja, hogy a keresztárfolyamot a két jegybank eltérő politikája mozgatja. Az Európai Központi Bank szeptemberben kivezetheti a mennyiségi lazítóprogramot, a jövő év harmadik negyedévében pedig kamatot emelhet, ami euróerősödést hozhat még az idén. Ezzel szemben Varga szerint az MNB nem változtat a laza monetáris kondíciókon, kényelmes számára a jelenlegi árfolyam. Hozzátette: a jegybanknak szinte korlátlan az eszköztára ahhoz, hogy egy váratlan, erős gyengülés esetén közbelépjen, és erősítse a kurzust. Az MNB „elment a falig” a lazítás útján, könnyen hátra tudna lépni és verbálisan beavatkozni az árfolyamba. – Az elemző azonban nem számít nagyobb gyengülésre, mivel az erős fundamentumok, amelyek tartják az árfolyamot, várhatóan az idei évben is fennmaradnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.