Elemzők szerint a londoni FTSE-100 index 83 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 175 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig 56 ponttal kúszhat feljebb a nyitásban.
Egy kaotikus hét utolsó napján, pénteken közel másfél százalékos nyereségben zártak a New York-i tőzsdeindexek, és a határidős jegyzések további emelkedést valószínűsítenek, ennek megfelelően Ázsia és a csendes-óceáni térség vezető tőzsdéinek többségén is emelkedtek az irányadó mutatók hétfőn. Tokió nemzeti ünnep miatt zárva tartott. A dél-koreai Kospi 0,91 százalékos pluszban, az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 viszont 0,30 százalékos mínuszban zárt. A vezető sanghaji index 0,76 százalékos nyereségben zárt, a hongkongi Hang Seng pedig 0,32 százalékos pluszban állt a záráshoz közeledve.
A befektetők kockázatvállalási kedvét fékezi, hogy az Egyesült Államokban szerdán teszik közzé a januári inflációs adatokat, amelyek alakulása jelentős hatást gyakorol az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve monetáris politikai döntéseire.
Elemzők arra számítanak, hogy éves összevetésben 1,9 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, a maginfláció 1,7 százalékra rúgott. Ha a tényadatok összhangban lesznek a várakozásokkal vagy kissé alatta maradnak, az nagy megnyugvást hozhat, a magasabb értékek viszont még jobban megrémíthetik a befektetőket, ami a kötvényhozamok emelkedéséhez és a részvényárfolyamok heves ingadozásához vezethetnek.
Aziz Sunderji, a Barclays befektetési bank egyik közgazdásza azonban úgy látja, hogy a múlt heti piaci pánikot is kiváltó inflációs félelmek átmenetinek bizonyulnak. A munkaerőpiac feszítettsége felfelé nyomja a béreket, de a technológiák fejlődése, az automatizáció és a globalizáció fontos erők, amely ellentétes irányú hatást gyakorolnak – mutatott rá a közgazdász, aki szerint az utóbbi héten tapasztalt felfordulás csak hepehupa volt az úton, és nem irányváltást jelzett.
A nyugat-európai tőzsdék az utóbbi évek legrosszabb hetét tudhatják maguk mögött.
Pénteken 1 százalékot meghaladó veszteségben ért véget a kereskedés. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 1,09 százalékkal, 7092,43 pontra, a frankfurti DAX-index 1,25 százalékkal, 12 107,48 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 1,41 százalékkal, 5079,21 pontra süllyedt. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 1,45 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index 1,40 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 index pedig 1,90 százalékkal csökkent.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedett hétfő reggel. A legközelebbi, áprilisi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,05 százalékos nyereségben, 63,45 dolláron, a márciusi szállítású WTI pedig 1,22 százalékos pluszban, 59,52 dolláron forgott nyolc óra körül.
A kriptodevizák árfolyama is emelkedik. Az egyik széles körben elfogadott bitcoin árfolyamindex, a Coindesk indexe – amely a legnagyobb kereskedési platformok jegyzéseinek átlagát mutatja – 8378,22 dolláron, 3,81 százalékos nyereségben állt, a napi minimum 8070,80 dollár, a maximum pedig 8566,16 dollár volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.