Több mint egy százalékkal drágult tegnap a világ két fő kőolajfajtája. Az északi-tengeri Brenttel hordónként 75,89 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolaj-féleséggel pedig 70,69 dolláron is kötöttek üzletet. Mindkét alaptípus jegyzésára legutóbb 2014 novemberének végén járt hasonló szinteken.
Az olajár geopolitikai feszültségek miatt került nyomás alá.
„Venezuelában napi félmillió hordóval csökkent a kitermelés, mert a válság miatt sok beruházás elmaradt a közelmúltban, és egyszerűen nem tudnak többet termelni. Pedig Venezuela az OPEC és a hozzá csatlakozó országok 1,8 millió hordós kitermeléskorlátozásában csak napi 100 ezer hordóval részesedne. Iránnal kapcsolatban Donald Trump amerikai elnök szombaton dönt arról, hogy visszaállítják-e az atomalku előtti szankciókat. Ha igen, akkor az is félmillió hordóval csökkentheti az olajpiaci kínálatot” – hívta fel a figyelmet Gaál Gellért, a Concorde elemzője.
Szerinte az OPEC
a termelés-visszafogás 2016-ban kitűzött céljait ebben a hónapban elérheti, így a kereslet és a kínálat szinte egyensúlyi helyzetbe kerül, ami viszonylag ritka esemény az olajpiacon.
„Így bármilyen apróbb, a kínálatot veszélyeztető hír felértékelődhet, nagyobb hatást válthat ki. Felmerülhet a napi 1,8 millió hordós korlátozás csökkentése, mert az igények növekedését önmagában az amerikai palaolaj-termelés pluszteljesítménye nem tudja kielégíteni. A hosszú távú határidős árak viszont alacsonyabbak, mint a jelenlegi azonnali árak. A WTI-nél 6,5, a Brentnél 5 dollár körüli az eltérés. Szaúd-Arábiának is az az érdeke, hogy ne csökkentse a visszafogást, mert egyrészt a költségvetése magasabb olajárnál van egyensúlyban, illetve a Saudi Aramco 2019-re átcsúszó elsődleges részvénykibocsátása (IPO) is magasabb olajáron lehet sikeresebb” – fogalmazott Gaál Gellért.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.