Nagymértékű átrendeződést hozhat a lakáshitel-szerződéseknél az adósságfékszabályok októberben várható módosítása: az új feltételrendszer ugyanis egyértelműen a tíz éven túl fix kamatperiódusú konstrukciók felé tereli az ügyfeleket. A lakáshiteladósokat szintén óvatosságra intheti, hogy viszonylag enyhe mértékben ugyan, de az utóbbi hónapokban növekedésnek indultak a kamatok is.
Az október 1-jétől hatályos – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa által bejelentett – módosítás szerint nagyban szigorodnak a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatójára (JTM) vonatkozó szabályok. A lényeg, hogy
az új, öt évnél rövidebb kamatperiódusú forint-jelzáloghitelek felvételekor az adós havi törlesztőrészleteinek összege nem haladhatja meg a rendszeres havi nettó jövedelem 25, illetve – magasabb jövedelemnél – 30 százalékát.
Az öt évnél hosszabb, de tíz évnél rövidebb kamatfixálású jelzáloghiteleknél az arány a rendszeres havi nettó jövedelem 35, illetve 40 százaléka lehet, a legalább tíz évig vagy végig fix kamatozású hiteleknél viszont már 50, illetve 60 százalékos a JTM-limit. Jövő év július 1-jétől változik a nagyobb törlesztési arányhoz szükséges jövedelem határa is: a magasabb arányú törlesztőrészletek vállalását a rendelet jövő év július 1-jétől 500 ezer forintos havi jövedelemnél teszi lehetővé a jelenlegi 400 ezer helyett.
Az új feltételrendszerben így egyértelműen azoknak az adósoknak lesz könnyebb dolguk, akik legalább tízéves kamatfixálást vállalnak a szerződésben, eközben az éven belül változó kamatozású hitelek súlya minimálisra csökkenhet. (Fontos figyelembe venni, hogy az új adósságfékszabályok változatlanul az öt éven túli futamidejű jelzáloghiteleket érintik majd.)
A tíz éven túl fix kamatú változatokból a jegybanki statisztikák szerint még egyáltalán nincs sok a friss kölcsönöknél sem: a 2018 első öt hónapjában kötött, csaknem 314 milliárd forintnyi lakáshitel-szerződés mindössze 6 százaléka tartozott ebbe a kategóriába, sőt ez az arány az utóbbi években szinte változatlan is maradt. Az is igaz, hogy a változó kamatozású vagy legfeljebb egyéves fixálású lakáshitelek aránya rohamosan csökken az új kihelyezéseken belül: idén az első öt hónapban 24,2 százalékot ért el, szemben az egy évvel korábbi 38,8-del. A legnagyobb – 44,3 százalékos – szeletet az egy és öt év közötti kamatfixálású kölcsönök adták január és május között, míg az öt és tíz év közöttiek a bő egynegyedét.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.