Hiába mondott le a Tesla tőzsdei kivonulásáról szóló tervéről Elon Musk, a vihar, amelyet ezzel keltett, egyhamar nem csitul. Az elektromosautó-gyártó alapító-vezérigazgatójának a pénteki tőzsdezárást követően kiadott közleményét hétfőn árazta be a piac, először Frankfurtban, ahol az árfolyam 5 százalék feletti eséssel indította a napot, míg a New-York-i nyitást
4 százalékos mínuszban várta a társaság részvénye.
Az árfolyam 340-ről 380 dollárig szaladt fel, amikor három hete Musk „a finanszírozás biztosítva van” tőmondat kíséretében arról tájékoztatta a befektetőket, hogy a 420 dolláros szintnél elhagyja majd a tőzsdét a vállalat, s ehhez minden feltétel adott. Leszámítva persze az igazgatóság jóváhagyását és a közreműködő szaúdi állami befektetési alap, a PIF megfelelő méretű tőkeinjekcióját.
Azóta, hogy a tőzsdefelügyelet (SEC) vizsgálatot rendelt el az ügyben, a Tesla árfolyama meredek esésbe kezdett, 305 dolláros mélypont elérése után kezdett csak oldalazni.
Kiderült az is, hogy Musk magánakcióját az igazgatóság többsége ellenezte, de az ítéletet az ügyben a terv értelmének és kivitelezhetőségének vizsgálatára felkért Goldman Sachs és a Morgan Stanley mondta ki azzal, hogy nem tanácsolják a tőzsdei kivonulást, amelyet egyébként a Tesla kötvénytulajdonosai és hitelezői is felettébb kockázatos vállalkozásnak tartottak
– írja a Reuters.
Az ügyet egy közleménnyel lezárni nem lehet, a Tesla ellen már több kártérítési keresetet is benyújtottak időközben a spekulációkon rajtavesztett befektetők, és a SEC-től is vaskos bírságra számíthat a cég és vezetője, aki maga ismerte el, hogy ha jóhiszeműen is, de elhamarkodott bejelentésével megvezette a befektetőket. A kártérítés és a bírság elvisz ugyan pár millió dollárt, de a bejelentés indokául szolgáló problémahalmaz helyben marad.
A Musk, az elemzők és a befektetők közötti viszony aligha javul meg magától, amikor a cégvezető arról panaszkodik, hogy állandó ellenszélben kell dolgoznia, és szinte mindenki a vesztét akarja, különösen a spekulánsok, akiknek a körében a Tesla a legnépszerűbb shortolható részvénynek számít.
Úgy látszik, ez így is marad. Musk bizonyításkényszerbe került: év eleje óta hangoztatja, hogy a vállalat önfinanszírozó lesz, és a harmadik-negyedik negyedévben – történetében először – már szerény profitot is ki tud majd mutatni, de csak kevesen adnak hitelt a szavának.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.