Nem változtatott az alapkamat 0,9 százalékos szintjén a monetáris tanács keddi ülésén – közölte a Magyar Nemzeti Bank. A kamatfolyosó sem változott, az egynapos jegybanki fedezett hitel és az egyhetes jegybanki fedezett hitel kamata 0,9 százalék, az egynapos jegybanki betét kamata pedig mínusz 0,15 százalék maradt.
A jegybanki alapkamat 2016. május 25-e óta áll ezen a szinten.
A kamattartás megfelel a várakozásoknak, az elemzők többsége arra számít, hogy a piacok számára iránymutató jelzést vagy akár döntést a monetáris tanács legfeljebb a szeptemberi inflációs jelentéssel párhuzamosan hoz majd.
Az MNB egyetlen horgonya az infláció, az inflációs cél fenntartható eléréséhez az alapkamat, valamint a laza monetáris kondíciók fenntartása továbbra is szükséges – indokolta a tanács a kamat szintentartását a keddi ülést követően kiadott közleményében.
A tanács szerint az olajár-változás átmeneti, inflációt emelő hatásainak kifutásával az inflációs cél fenntartható elérése továbbra is 2019 közepétől várható. A jelenlegi volatilis nemzetközi környezet változatlanul óvatosabb megközelítést igényel, a monetáris tanács a jelenlegi eszköztár alkalmazásával biztosítja az inflációs cél fenntartható eléréséhez szükséges laza monetáris kondíciók fennmaradását.
A keddi kamatdöntés után az elemzők kommentárjaikban úgy vélik, hogy a szeptember 18-i ülés izgalmasabb lehet, a friss inflációs jelentés változásokat hozhat a monetáris politikában, de az alapkamat 2020 közepéig változatlan maradhat.
Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője kiemelte: most sem változtatott a monetáris kondíciókon a monetáris tanács, izgalmasabb lesz a szeptember 18-i kamatdöntő ülés, amelyet megelőz az Európai Központi Bank (EKB) szeptember 13-i fontos ülése, és elkészül az MNB friss inflációs jelentése is.
Az MNB szorosan követi a külföldi döntéshozók monetáris politikáját, elsősorban az EKB-t, amely várhatóan december végén vezeti ki az eszközvásárlási programot, de a mostani kommunikáció alapján legalább 2019 nyár végéig tartja a jelenlegi kamatszintet – jelezte. Varga Zoltán rámutatott:
a forint árfolyama rövid távon leginkább a Törökországból érkező hírekre lehet érzékeny,
a többi feltörekvő piaci devizához hasonlóan, azonban az elmúlt hetekben jól láthatóan csökkent a reakció nagysága, masszív eladói nyomás esetén is visszafogottnak mondható volt a forint gyengülése. Az MNB laza monetáris politikája a szeptemberi Fed kamatemelést követően kerülhet ismét előtérbe, illetve egy nagyobb, amerikai hozamemelkedés esetén. Összességében az euró-forint árfolyama – rövid távon – a 318-325-ös, míg középtávon a 318-330-as sávban mozoghat. Arra nem számítunk, hogy a jegyzés tartósan visszatérne a 318-as szint alá – fűzte hozzá.
Horváth András, a Takarékbank elemzője szerint a banknál nem számítanak a monetáris kondíciók szigorítására a jövő év közepéig, akkor is először a nem-konvencionális eszközök visszavonását kezdheti meg az MNB, majd 2020 közepétől következhet az alapkamat lassú, fokozatos emelése. A tartósan laza hazai monetáris kondíciókat a nemzetközi környezet egyre kevésbé támogatja, ezzel együtt az EKB kamatemelésére 2019 második feléig nem lehet számítani.
A Takarékbank elemzője úgy vélte: az elmúlt hetekben az amerikai hozamok emelkedése, különböző geopolitikai és politikai kockázatok erősödése, valamint egyes feltörekvő piacok – különösen az argentin és török – látványos turbulenciáinak hatására tőkekivonás kezdődött a feltörekvő piacokról, ami érintette a hazai piacokat is. Jelentősen gyengült a forint, emelkedtek a bankközi és állampapírpiaci hozamok, érdemben emelkedtek a kockázati felárak.
A hazai piacok legutóbbi mozgásai fundamentálisan nem támaszthatóak alá, a devizahitelek pedig már nem okoznak kockázatokat, az állam devizaadóssága is csökkent, az MNB-nek egyelőre nem adhat okot aggodalomra a feltehetően átmeneti gyengülés.
A forint gyengülése az olajárak emelkedésével párhuzamosan ugyanakkor támogathatja a jegybankot az inflációs cél elérésében – elemezte a szakértő.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank Hungary Zrt. makrogazdasági elemzője úgy véli, hogy a hazai bankközi kamatok jövőre folyamatosan igazodnak majd a jegybanki alapkamathoz, az alapkamat emelése először 2020-ban várható. Nyeste Orsolya szerint az MNB a kamatdöntés után kiadott közlemény alapján továbbra is abban bízik, hogy az importált, azaz a külföldről behozott áruk és szolgáltatások által előidézett infláció alacsony marad. Emellett a jegybank ismét jelezte, hogy a külső környezet változásai miatt az óvatos megközelítés indokolt, hozzátették azonban, a külső folyamatokat a jegybank az inflációs cél fenntartható elérése szempontjából értékeli, s azok tartósságára helyezi a hangsúlyt.
Ami a nagy jegybankok monetáris politikáját illeti, az MNB számára továbbra is elsősorban az Európai Központi Bank döntései az irányadóak – mutatott rá az Erste elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.