BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszteséges zárások Európában

Csekély, de pozitív kezdés után többségükben veszteségbe fordultak pénteken a főbb európai tőzsdeindexek.

Az európai kereskedési idő végén a páneurópai FTSE Eurofirst 300 index 0,15 százalék, a Stoxx 600 index 0,24 százalék, az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,28 százalék veszteséget mutatott.

A nem hivatalos záróadatok szerint

  • Londonban 0,05 százalékkal emelkedett pénteken az FTSE-100 index,
  • a frankfurti DAX index 0,25 százalékkal végzett lejjebb,
  • a párizsi CAC-40 pedig 0,12 százalékkal csökkent.
  • Madridban 0,22 százalék, Milánóban 0,61 százalék indexcsökkenéssel fejezte be a pénteki kereskedést a tőzsde.

    A Mol húzta le a BUX-ot

    A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 36,03 pontos, 0,10 százalékos csökkenéssel, 36 436,96 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 10,1 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.

    Az európai tőzsdéket elsősorban a törökországi devizaárfolyam-válság nyomasztja. A török líra pénteken hét százalékkal is gyengült, az európai kereskedési idő végére azonban napi vesztesége öt százalékra mérséklődött. A hét elején a líra 7 lírás dollárjegyzés felett történelmi mélypontot érintett. A hét végére azonban 6 lírás dollár jegyzésre erősödött vissza. Az év elején a dollárt még 4 líra alatt jegyezték.

    Fotó: Móricz-Sabján Simon

    A pénteki kereskedés egyik legnagyobb vesztese a technológiai szektor volt Európában a félvezető áramköröket gyártó berendezések legnagyobb szállítója, az amerikai Applied Material gyenge éves előrejelzését követve.

    Az olasz autópályákat karbantartó Autostrade per l'Italia 88 százalékos tulajdonosa, az Atlantia részvénye felfelé korrigált kissé az előző napi 22 százalékos esésből. Az olasz kormány kezdeményezte az Autostrade koncessziós jogának megvonását, miután az üzemeltetőt tartja felelősnek a genovai híd leomlásáért.

    A Kaz Minerals részvénye 13 százalékkal esett pénteken, miután a Barclays rontotta a papír célárfolyamát.

    Drágult az olaj

    Az olaj ára emelkedett pénteken, de ezzel együtt is mindkét világpiaci irányadó olajtípus heti veszteség felé tart az OPEC-előrejelzés miatt, amely szerint a jövő évi globális olajkereslet az eddig jelzettnél kevésbé növekszik. A Brent heti árcsökkenése egy százalék alatt lehet, de ez lesz sorban a harmadik veszteséges hete. A WTI ára több mint két százalékkal csökkenhet a héten, és így sorban a hetedik hetet zárhatja veszteséggel.

  • A WTI ára pénteken 0,70 százalékkal hordónként 65,92 dollárra,
  • a Brent ára 0,63 százalékkal 71,88 dollárra emelkedett.
  • A dollár a szerdán elért árfolyamcsúcsról tovább gyengült pénteken. A főbb devizák kosarával szemben a dollár 13 havi csúcsot ért el. Az eurót péntek délután 0,28 százalékkal jegyezték erősebben 1,1410 dolláron.

    Az arany ára a dollár gyengülésével párhuzamosan felfelé korrigált kissé a héten érintett 19 havi mélypontról, de így is a legnagyobb heti árcsökkenés előtt áll 2017 májusa óta. Az arany ára az áprilisban elért idei csúcsról már 14 százalékkal csökkent. Pénteken az aranyat 0,19 százalékkal jegyezték magasabban unciánként 1186,20 dolláron.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.