Az utóbbi egy hónapban háromezer pontot emelkedett a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX. A 8 százalékot meghaladó erősödés február óta nem látott magasságba emelte az indexet, és már nem tűnik elérhetetlennek az idei rekord sem:
a január 23-i 41 516 pontos BUX-csúcstámadáshoz 6 százalékos emelkedésre lenne szükség. Az erősödéssel párhuzamosan megszaporodtak a kiugróan magas forgalmat hozó tőzsdenapok is.
Kérdés azonban, hogy milyen most a blue chipek megítélése a befektetők körében, tekintve, hogy az OTP és a Mol a vártnál jobb harmadik negyedéves eredményről számolt be, a Magyar Telekom és a Richter viszont inkább csalódást okozott.
Blahó Levente, a Raiffeisen részvényelemzője bizakodó az év hátralévő részét tekintve, a jelenlegi szintnél feljebb várja a vezető részvényeket és a BUX-ot. Kedvező a magyar piac szempontjából, hogy több tőzsdenap is igazolta az elmúlt időszakban: az amerikai indexek nagymértékű visszaesését nem követik (vagy csak kisebb mértékben) az ázsiai és az európai tőzsdék.
Az Egyesült Államokban szemlélet- és modellváltást láthatunk Blahó Levente szerint, főként az IT- és a kiskereskedelmi szektor vállalatainak eredményvárakozásait csökkentik az elemzők. De amíg a szemléletváltás csak az amerikai részvénypiacot érinti, az kedvező a hazai tőzsdének.
A Raiffeisen elemzője szerint a Mol lehet a húzópapír a közeljövőben, és kisebb eséllyel a Richter is szerepet vállalhat az emelkedésben. Augusztus óta a hazai blue chipek közül a Telekom-OTP páros mutatott kiugró teljesítményt, ezért a későbbi erősödést vélhetően már nem ez a két papír vezeti majd.
Blahó Levente az év hátralévő részében nem számít nagy aktivitásra a befektetési alapok és a biztosítók részéről, amelyek már eddig is szép hozamokat érhettek el idén a magyar részvénypiacon. A mindenkori csúcsa közelében álló OTP árfolyamának további alakulása szempontjából egy ideig egészséges lenne, ha a 10 800–11 800 forintos sávban oldalazna, és onnan emelkedne tovább – véli az elemző.
Loncsák András, az Aegon Alapkezelő részvényüzletág-vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy az elemzők az év elején nem vártak a hazai blue chipektől érdemi nettó eredménynövekedést, de
az első kilenchavi gyorsjelentések alapján az valószínűsíthető, hogy a magyar részvénypiac vezető cégei az idén 10 százalék körüli EPS- (egy részvényre jutó nyereség) emelkedést érhetnek el átlagban.
A jó éves eredménykilátások ellenére a főbb magyar részvények árazása régiós összevetésben mégsem tekinthető magasnak – magyarázta Loncsák András, utalva a 10-es P/E (részvényár-nyereség) mutatójukra. A magyar tőzsde emelkedését hátráltathatja, hogy a globális hangulatra a kockázatkerülés a jellemző, tartósan pedig aligha emelkedhetnek a hazai részvények, ha a nemzetközi tőkepiacokon elromlik a hangulat.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.