Csaknem négy évtizede nem indult ilyen rosszul a december az amerikai börzéken, mint az idén. A Dow Jones, az S&P 500 és a Nasdaq is 7 százalékot esett a hónap eleje óta, pedig még hátravan a Fed holnapi kamatdöntő ülése, ahol a piac szinte teljesen beárazta az újabb, 25 bázispontos emelést. Az elemzők szerint szinte kizárt, hogy az amerikai jegybank elhalasztaná a már beárazott szigorítást, még akkor sem tenne így, ha újabb mélységekbe küldi ezzel a részvénypiacokat. Jerome Powell jegybankelnök és a Fed több vezetőjének nyilatkozataiból viszont arra lehet következtetni: elképzelhető, hogy a Fed jövőre lassítja a szigorítást, és nem fog háromszor kamatot emelni, ahogy azt korábban becsülték.
A lapunknak nyilatkozó elemzők is azt tartják valószínűnek, hogy a Fed visszavesz a tempóból.
Nem érnek véget a Fed-kamatemelések az idén, s bár ezt a piac éppen most nem árazza, még két kamatemelésre számítunk 2019-ben
– közölte Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint: „Akár már a decemberi kamatdöntő ülésen azt jelezhetik előre, hogy csak két kamatemelés valószínűsíthető jövőre. Könnyen lehet, hogy a dollár ereje és a fiskális stimulus hatásának múlása is nagyobb visszafogó erőt gyakorol majd, mint azzal most számolunk, ez pedig megállásra késztetheti a Fed-et.” Ugyan a Fed korábban többször hangsúlyozta, hogy kevéssé van tekintettel a piaci folyamatokra, a befektetők várakozásait mégis számításba kell venni. „A piac egyetlenegy szigorítást áraz be jövőre, így bármennyire is függetlennek vallja magát a jegybank, ilyen részvénypiaci csökkenés és lakáspiaci lassulás után már nem kockáztathat” – hangsúlyozta Blahó Levente, a Raiffeisen Bank szenior elemzője.
A részvénypiaci folyamatok önmagukban kevéssé adnak okot a szigorítás lassítására. A vezető indexek nagyjából a januári szinteken állnak, éves alapon tehát nincs visszaesés. A Fed a döntései során a munkaerőpiacra és az inflációra van tekintettel, az adatok alapján pedig ugyan várható, hogy lassul a növekedés, de a gazdasági fundamentumok erősek. A munkanélküliségi ráta 3,7 százalékos történelmi mélyponton van, az infláció egy ideje 2 százalék fölött ragadt, a bérek pedig tartósan, negyedévenként 5 százalék körül emelkednek.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.