A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője plusz 10,6 milliárd forintot mutat – derül ki a Bamosz közleményéből. Mivel január 21-től a már működő pénzpiaci alapokra is alkalmazni kell az új Pénzpiaci alapokról szóló EU rendelet előírásait, melyek jelentősen szigorítják a működési feltételeket, a pénzpiaci alapok nagy része a befektetési politikájának átalakítása mellett döntött, így jelentős átrendeződés, tulajdonképpen technikai forgalom következett be a pénzpiaci alapok kárára és a kötvényalapok javára. Ezt leszámítva kiemelkedő tőkeáramlás nem történt, de a kép vegyes. A kötvényalapok vagyona az átalakulásoknak köszönhetően újra 1.000 milliárd fölé került, így az ingatlanalapok ezen a területen már nem egyeduralkodók. A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 1,4%-kal növekedett januárban.
A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 6 247 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A pénzpiaci alapok vagyona jelentősen csökkent a hónap során, a már említett átalakítások következményeként. A változás nagyságát jól érzékeli, hogy a likviditási alapok vagyona közel ötödére esett vissza. Összességében a pénzpiaci alapok vagyona 73 százalékkal csökkent.
A pénzpiaci alapok átalakítása eredményeként a kötvényalapok, ezen belül is a rövid futamidejű kötvényalapok vagyona nőtt meg a leginkább.
A növekedés egészen pontosan 91 százalékos volt a rövid futamidejű kötvényalapoknál.
A hosszú futamidejű alapoknál nem volt vagyonváltozás. A szabad futamidejű kötvények esetében is volt átrendeződés, igaz itt mindössze egy alap lett átalakítva rövid futamidejű kötvényalappá. Mindennek eredőjeként a kötvényalapok vagyona összességében 48,5 százalékkal nőtt januárban.
A vegyes alapoknál csak a dinamikus alkategória esetében érkezett friss tőke, összességében pedig 18,3 milliárd lett a tőkekiáramlás. A dinamikus vegyes alapokba mindösszesen 0,2 milliárdnyi tőke érkezett az elmúlt hónapban, míg a kiegyensúlyozott és óvatos alapok esetében tőkekiáramlást figyelhettünk meg. Előbbi esetében 6,6; utóbbi esetében 11,8 milliárd a visszaváltási többlet. A hozamok és a tőkekiáramlás eredőjeként a vagyon nagysága végül csak 0,7 százalékkal csökkent.
A részvényalapokba 2,4 milliárdnyi tőke érkezett és a hozamok is kedvezően alakultak, így összességében a részvényalapok vagyona 5,4 százalékkal növekedett.
A tőkevédett alapok esetében hosszú idő után először növekedett a vagyon, ami elsősorban egy új alap indulásának köszönhető. Némileg a hozamok is hozzá tudtak tenni a növekedéshez a hónap során, így a vagyonváltozás 6,7 százalék lett.
Az abszolút hozamú alapokból ebben a hónapban 18,7 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok azonban pozitívan alakultak, s ha nem is teljesen tudták kompenzálni a tőkekivonást, de annak mértékét csökkentették. Mindennek eredőjeként a vagyon nagysága 0,6 százalékkal csökkent.
A származtatott alapok esetében ebben a hónapban az értékesítések 0,4 milliárd forinttal haladták meg az visszaváltásokat. Mivel a hozamok igen kedvezően alakultak, így a vagyonváltozás összeségében plusz 5,3 százalék lett.
Az ingatlanalapokba ebben a hónapban 11,5 milliárdnyi friss tőke érkezett, ami az elmúlt hónapok rekordjai után egészen szerénynek tűnik. A beáramló tőkéhez hozam is kapcsolódott, így összességében 1 százalékkal nőtt a kategória vagyona a hónap során.
Az árupiaci alapoknál 0,3 milliárdos tőkekiáramlást láthattunk a hónap során, azonban a hozamok igen kedvezően alakultak. Mindennek eredőjeként a vagyongyarapodás 11,2 százalékot mutat.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban nagyobb tőkebeáramlás volt tapasztalható. A hozamok is kedvezően alakultak, így a vagyon nagysága 14,2 százalékkal növekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.