Zöld Pénzügyek díjak elnyerésére hirdet pályázatot az MNB a hazai pénzügyi intézmények részére. Külön-külön zöld díjat kaphat a környezetvédelem ügyéért tavaly és idén legtöbbet tett bank, biztosító és befektetési szolgáltató.
Mint az alelnök elmondta, egyszerre több szektor intézményei is versenghetnek viszont a Zöld Pénzügyi Díjért, illetve a leginkább újszerű, ötletes klímabarát megoldásokat jutalmazó innovátor elismeréséért. A pályázaton az itthon fióktelepként működő társaságok is részt vehetnek.
A pályázóknak nemcsak a klímavédelmet vagy egyéb környezetvédelmi célt szolgáló termékeiket, szolgáltatásaikat kell bemutatniuk, de egyúttal azt is, hogy „saját házuk táján”, vagyis vállalatirányítási rendszerükön belül mit tettek ökológiai lábnyomuk csökkentésére – nyomatékosította Windisch. Mint rámutatott,
klímabarát például az olyan lakáshitel vagy biztosítás, amelynek alacsonyabb a kamata, díja, ha azt korszerű energiahatékonysági tanúsítvánnyal vagy éppen napelemes rendszerrel bíró otthonra fordítják.
Egyes etikus európai bankoknál ma már a betétesek dönthetnek arról, hogy intézményük miképp támogassa a zöldenergia, környezetvédelem fejlesztését.
A környezetbarát célokat szolgáló hazai megtakarítások összege jelenleg nagyságrendileg 30-35 milliárd forintra rúg. Bár ez utóbbi összegben növekedés tapasztalható, e téren még jelentős bővülésre lenne szükség – tette hozzá.
Az MNB pályázatának nyertesei egy éven át viselhetik címüket, s használhatják az azzal járó logót. Kutatások szerint az utóbbi időben erősödött a lakosság környezettudatos szemlélete, így a díjat elnyerő pénzügyi intézmények termékei a versenytársakéhoz képest előnybe kerülhetnek az ügyfeleknél – hangsúlyozta a jegybanki vezető.
A pályázatokat 2019. április 30-ig kell benyújtani a jegybankhoz, az ökológiai szemlélet jegyében természetesen kizárólag elektronikus formában. A kiírás szerint az MNB képviselőiből és külső szakértőkből álló bírálóbizottság május végén teszi közzé ünnepélyes keretek közt a verseny eredményét.
Windisch László emlékeztetett: a pályázat a jegybank február közepén meghirdetett Zöld programjához kötődik. A „zöld időszámítás megkezdésével” a jegybank hatástanulmányokkal, a pozitív nemzetközi példák megosztásával és saját működésének klímabarátabbá tételével is ösztönzi e szemlélet fejlődését Magyarországon. Az ökológiai problémák elkerülése ugyanis pénzügyi stabilitási kérdés is – összegezte az MNB felügyeleti és fogyasztóvédelmi alelnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.