Az idei év június végéig 16 százalékkal, tranzakciós alapon 1151 milliárd forinttal bővült éves alapon a vállalati hitelállomány. A második negyedévében a nettó hitelállomány 435 milliárd forinttal nőtt.
A Magyar Nemzeti Bank hitelezési jelentése szerint a forinthitelek állománya 21, a devizahiteleké 10 százalékkal bővült – mondta el Nagy Tamás, a jegybank főosztályvezetője.
Az EU jelenlegi legnagyobb hiteldinamikája Nagy Tamás szerint vélhetően elérte idei csúcsát, ám európai összevetésben a GDP-hez mért vállalati hitelállományban még bőven van tere a bővülésnek – ugyanakkor a régiós országok bővülési üteme inkább 10 százalék körüli.
A jegybank felmérése szerint a bankok továbbra sem látnak komoly lehetőséget sem árazási, sem feltételbeli lazításra, s láthatóan az elmúlt időszakban kifulladni látszik a tér azon a területen is, hogy immár a kkv-k esetében sem hoz komoly kedvezményt az, hogy a cégek megpróbálják versenyeztetni a bankokat. A bankvezetői válaszok szerint egyébként ma már az NHP+ 2,5 százalékos maximális kamatmértékén lényegében már nem lehet hitelt kihelyezni a piacon.
Maga az NHP+ az MNB szerint sikeres, 135 milliárd forintnyi hitelszerződést kötöttek társas vállalkozásokkal a bankok (efelett egyéni vállalkozókkal is kötöttek ügyleteket).
A bankok közel 3/4-e jelzett komoly keresletet a hosszú távú (beruházási) hitelek iránt, ami összefüggésbe lehet a komolyan fellendült beruházásokkal.
A háztartási hitelezés bővülése 8,4 százalékos volt éves alapon június végére, a kihelyezési többlet 170 milliárdot tett ki. A megugró dinamika azt jelzi, hogy nem igazolódtak azon vélekedések, amelyek arról szóltak, hogy a családtámogatási intézkedések júliusi bevezetése előtt sokan kivárnak majd. A jegybank egyedül júniusban tapasztalt némi visszalépést, ám a többi hónap eredménye megtartotta a növekedést.
A lakáshitelek volumen alapú bővülése 20, a személyi hitelek kihelyezése 36 százalékos volt. Az év első hat hónapjában 900 milliárd forintnyi lakáshitel-kiehyezés történt, ami nominálisan már meghaladja a 2008-as értéket, de reálértéken egyelőre csak a korábbi csúcsév 82 százalékán járunk.
Az új hitelkihelyezéseknek mindössze 3 százaléka változó kamatozású, az új hitelek fele már 10 éves futamidejű, s meghaladja a 26 százalékot a végig fix termékek választása.
Ami a Babavárót illeti,
a jegybanknak egyelőre csak júliusi számai vannak. Eszerint 54 milliárd forintot helyeztek ki a bankok 5500 ügyfélnek.
Az átlagos hitelösszeg 9,7 millió forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.