BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megragadhat a jelenlegi szinteken a kőolaj világpiaci ára a Goldman szerint

Nem kecsegtet túl sok pozitívummal a Goldman Sachs előrejelzése az olajpiac kilátásait illetően. Több negatív kockázat is érvényesül a nemzetközi jegyzésekben, ezért a legnagyobb kőolaj-kitermelők még idén konkrét lépéseket tehetnek, hogy az árak további zuhanását megállítsák.

Az elmúlt napokban megfigyelt 60 dolláros hordónkénti szint körül maradhat a kőolaj világpiaci ára jövőre – áll a Goldman Sachs szerdai elemzésében. Az amerikai bankház módosította a 2020-ra szóló, napi olajkeresletre vonatkozó előrejelzését is. A friss prognózis szerint naponta 1,25 millió hordó ásványolajjal több fogyhat jövőre, mint idén, ez viszont csaknem 14 százalékkal kisebb érték a bank korábbi, 1,45 millió hordós előrejelzéséhez képest. A Goldman Sachs ráadásul erre az évre is kevesebb, 950 ezer hordós napi keresletnövekedéssel számol, ami jóval alacsonyabb a korábban várt 1,25 millió hordós napi növekménynél. A várakozásokat idézve a Reuters azt írta, hogy a kereslettel kapcsolatos aggályok, a világgazdaság lassulása és a globális feszültségek várhatóan nem eredményeznek nagyobb megugrást a nyersanyagjegyzésekben.

Hektikusan mozgott szerdán a Brent kurzusa az árutőzsdén
Fotó: Ian Forsyth/Getty Images

A nemzetközi piacokon tegnap, napközben 1 százalékos mínuszban, hordónként 59 dollár körül is állt a Brent nyersolaj ára, délután viszont 60 dollár fölé ugrott a kurzus.

A kevésbé derűs előrejelzéseken túl az olajárak csökkenéséhez az is hozzájárult, hogy a hét közepén megjelentek a friss amerikai adatok, amelyek szerint a múlt héten 4,5 millió hordóval növekedtek a készletek – közölte az Amerikai Olajintézet (API). Ha az API-hoz hasonlóan az amerikai Energiainformációs Hivatal is megegyező tendenciáról jelent, az – kiegészülve a globális folyamatokkal – ismét negatív összképet eredményezhet az ásványolaj piacán.

Ezek a látványos készletnövekedést tükröző adatok és az, hogy továbbra is jelen vannak az aggodalmak a kereslet alakulásával kapcsolatban, azt mutatják, hogy a kőolaj-exportáló országokat tömörítő szervezet (OPEC) és szövetségeseinek év végi üléséig egyre kevésbé valószínű a tartós áremelkedés az olajpiacon

– fogalmazott a Reutersnek Warren Patterson, az ING szakértője.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.